Էրդողանի կուսակցությունը պատրաստ է զիջումների՞ գնալ
Թուրքական կառավարությունն անսպասելիորեն խորհրդարանից ետ է կանչել իր հեղինակած վիճահարույց անվտանգության մասին օրենքը՝ այն տրամադրելով խորհրդարանի ստորին հանձնաժողովի վերանայմանը։ Այս մասին հայտնում է թուրքական պաշտոնական Anadolu գործակալությունը։ 130 դրույթներից բաղկացած օրենքի հոդվածների գրեթե կեսն արդեն հաստատվել է թուրքական խորհրդարանի կողմից, սակայն Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սեբահադդին Օզթուրքը խնդրել է մնացած 63 հոդվածները քննարկելուց առաջ ուղարկել խորհրդարանական հանձնաժողով։
Նշենք, որ անվտանգության մասին վերոնշյալ օրինագիծն այնպիսի դրույթներ է ներառում, որոնք քննադատների կարծիքով Թուրքիան դարձնելու են ոստիկանական պետություն: Օրինագծի քննադատները նշում են, որ օրենքի նպատակն է կանխել 2013 թվականի Գեզի զբոսայգու և 2014 թվականի հոկտեմբերին տեղի ունեցած քրդական ցույցերի կրկնությունը: Այն նաև ուժեղացնելու է ոստիկանության և անվտանգության ուժերի լիազորությունները։ Սակայն Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, ստանալով երկրի նախագաի Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանի աջակցությունը, պնդում է, որ այդ միջոցները համապատասխանում են ԵՄ-ի չափանիշներին և անհրաժեշտ են ազատությունների պաշտպանության համար:
Թուրքական Hurriyet Daily News-ը գրում է, որ oրինագիծը խորհրդարանի ստորին հանձնաժողովի վերանայմանն ուղարկելը կարող է նշանակել, որ կառավարությունը պատրաստ է որոշակի զիջումների գնալ ընդդիմությանը։ Մասնավորապես, հնարավոր է՝ թուրքական կառավարությունը քրդական խնդրի կարգավորման գործընթացի հետ կապված փորձում է մեղմել քրդամետ Ժողովրդա-Դեմոկրատական կուսակցության (HDP) դիրքորոշումը, որը կտրականապես հանդես է գալիս այս օրենքի դեմ։ Մարտի 21-ին Նովրուզի տոնակատարությունից առաջ ակնկալիքներ կան, որ քրդական կարգավորման գործընթացում կարող է  առաջընթաց գրանցվել, և, հավանաբար, կառավարությունը չի ցանկանում հարվածի տակ դնել այս գործընթացը։ Հիշեցնենք, որ HDP-ի ղեկավարներից Սալահաթթին Դեմիրթաշը բազմիցս հայտարարել է, որ անվտանգության մասին այս օրինագիծը հակասում է Թուրքիայում ժողովրդավարության զարգացմանը և սոցիալական խաղաղությանը։

Партия Эрдогана готова пойти на уступки?
Турецкое правительство неожиданно отозвало из парламента спорный закон о безопасности и предоставило его на рассмотрение нижней комиссии парламента. Об этом сообщает турецкое агентство Anadolu. Закон состоит из 130 статей, часть которых уже утверждена парламентом. Однако министр внутренних дел страны попросил предоставить оставшиеся 63 статей на рассмотрение нижней комиссии парламента до начала обсуждений.
Отметим, что вышеуказанный закон о безопасности содержит такие положения, которые, по мнению оппонентов, превратят Турцию в полицейское государство. Оппоненты закона отмечают, что цель данного закона – предотвратить повторения протестов парка Гези и курдских выступлений. Согласно законопроекту, полиция получит более широкие полномочия. Однако премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу и президент Реджеп Тайип Эрдоган утверждают, что эти меры соответствуют стандартам ЕС и необходимы для защиты свобод.
Турецкая газета Hurriyet Daily News пишет, что отправка спорного закона о безопасности на рассмотрение нижней комиссии парламента может означать, что турецкое правительство готово пойти на некоторые уступки оппозиции. Возможно, что в связи с возобновлением процесса урегулирования курдской проблемы правительство пытается смягчить позицию прокурдской Народно-Демократической народной партии (HDP), которая выступает против данного закона. Накануне праздника Новруз ожидается, что будет наблюдаться прогресс в процессе урегулирования курдской проблемы, и, вероятно, правительство не хочет подвергать опасности этот процесс. Один из руководителей HDP С. Демирташ неоднократно заявлял, что этот закон противоречит развитию демократии и социального мира в Турции.