Հայազգի «գորշ կարդինալը» Թրամփի թիմում
Չնայած այն հանգամանքին, որ ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրարշավի սկզբում ոչ-ոք լուրջ չէր վերաբերվում միլիարդատեր Դոնալդ Թրամփին, նա այնուամենայնիվ հաջողեց դառնալ ԱՄՆ նախագահ: Շատ վերլուծաբաններ կապում են դա, ի թիվս այլ պատճառների, հունիսին՝  նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ նոր ավագ խորհրդականի նշանակմամբ: Խոսքը հանրապետական ​​Քիթ Նահիգյանի մասին է, ով ղեկավարում է Վաշինգտոնում Nahigian Strategies ընկերությունը, որը զբաղվում է PR-ռազմավարությամբ և հասարակության հետ կապերով: Քիթի հետ միասին աշխատում է նրա եղբայր Քենը, ով իրավական հարցերով խորհրդատու է և հանրային քաղաքականության հարցերով տնօրեն: Նշենք նաև, որ Քիթն ու նրա թիմն Ամերիկայում ամենաթանկ խորհրդատուների ցուցակում են գտնվում: Եվ Թրամփի հաղթանակը ցույց է տալիս, որ գումարն իրոք արժե դրան:
Մասնակցությունը Թրամփի նախընտրական քարոզարշավին Նահիգյանի առաջին փորձը չէր: Նախկինում նա ակտիվորեն մասնակցել է տարբեր քաղաքական գործիչների արշավների, այդ թվում `ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում «հայկական խմբի» անդամ Ռոբերտ Դոլդի, ինչպես նաև ծայրահեղ պահպանողական կոնգրեսական Միշել Բաքմանի, ով նախագահի թեկնածու էր 2012 թ.-ին:
Վերջին 20 տարվա ընթացքում Քիթի հիմնական գործունեությունը քաղաքական ու կառավարական խորհրդատվությունն է եղել: Նա եղել է սենատորների, կոնգրեսականների, ինչպես նաև նախագահ Բուշի առաջին վարչակազմի խորհրդատու:
Իր բազում պաշտոնների երկար ցուցակում Նահիգյանը եղել է ԱՄՆ փոխնախագահի հատուկ խորհրդական, Նյու Ջերսիի նահանգապետի ավագ խորհրդական, հատուկ գաղտնիքների գծով ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալության անդամների խորհրդական: Ինչպես տեսնում ենք Քիթ Նահիգյանի գործունեությունից, նա բնավ հայտնի հասարակական գործիչ չէ, և նախընտրում է միշտ ստվերում մնալ: Մամուլը դժգոհում է, որ նա չի մեկնաբանում լրատվամիջոցներին հետաքրքրող հարցերը: Horizon Weekly-ն նշում է, որ Նահիգյանին «Հայկական Ֆելլինի» են անվանում այն բանի համար, որ նա ցանկացած ընտրարշավի ժամանակ բեմադրում է հստակ, անգամ դաժան թեկնածուների կերպարներ:
Հաշվի առնելով Դոնալդ Թրամփի սկանդալային կերպարը՝ նրան հենց այդպիսի մի խորհրդական էր անհրաժեշտ՝ նախագահական ընտրություններում հաղթելու համար: Եվ պետք է նշել, որ այն բանից հետո, ինչ Նահիգյանն ու իր թիմը միացան Թրամփին, թեկնածուի վարկանիշը նկատելիորեն աճեց, ինչը հանգեցրեց նրան հաղթանակին:
Նշենք նաև, որ, ըստ շրջանառվող տեղեկության, Դոնալդ Թրամփի ԱՄՆ նախագահ դառնալուց հետո Նահիգյանը շարունակելու է ծառայել որպես նրա ավագ խորհրդական: Դե ինչ, նման արտասովոր մարդու համար, ինչպիսին Թրամփն է, միշտ էլ պետք է լավ «ռեժիսոր»:

Армянский серый кардинал в команде Трампа
Несмотря на то, что в начале предвыборной гонки за пост президента США никто серьезно не относился к миллиардеру Дональду Трампу, ему все же удалось стать президентом США. Многие аналитики в числе прочих связывают это и с назначением в июне нового старшего советника избирательной кампании Трампа. Им стал Кит Нахигян  - убежденный республиканец, глава вашингтонской компании Nahigian Strategies, занимающейся PR-стратегией и связями с общественностью. Вместе с Китом в Nahigian Strategies работает его брат Кен - главный юрисконсульт и директор по общественной политике. Отметим, что Кит и его команда - в списке самых дорогостоящих консультантов Америки. И, как показывает победа Трампа, эти деньги стоят того.
Участие в избирательной кампании Трампа - не первый опыт Нахигяна: он и ранее принимал активное участие в кампаниях различных политиков, в том числе члена "армянской группы" Конгресса США Роберта Долда, а также ультраконсервативной конгрессвумен Мишель Бахман (Michele Bachmann) - кандидата в президенты на выборах 2012 года.
Последние 20 лет ключевая деятельность Кита - политическое и правительственное консультирование: советник губернаторов, сенаторов, конгрессменов, сотрудник первой администрации Буша, сообщает barev.today. Среди должностей в длинном послужном списке - позиции специального помощника вице-президента США, специального помощника губернатора штата Нью-Джерси, консультанта членов Агентства национальной безопасности США по вопросам особой секретности. Как мы видим из деятельности Кита Нахигяна, он не является публичной фигурой и предпочитает держаться в тени. Пресса сетует, что он не комментирует интересующие СМИ вопросы. Издание Horizon Weekly отмечает, что за умение режиссировать четкий, порой даже жесткий образ кандидатов в любой гонке Кита Нахигяна называют "армянским Феллини". Учитывая скандальность Дональда Трампа, именно такой советник нужен был миллиардеру, чтобы выиграть президентские выборы. И, надо отметить, что после того, как Нахигян и его команда присоединились к компании Трампа, рейтинг кандидата заметно вырос, что и привело его к победе.
Сообщается, что после вступления Дональда Трампа в должность президента США Нахигян продолжит исполнять обязанности его старшего советника. Что ж, для такого неординарного человека, как Трамп, конечно, всегда нужен хороший “режиссер”.