ԵԱՏՄ երկրների ապրանքաշրջանառության մեջ ռուբլու բաժինը գերազանցում է 2/3-ը
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների առևտրում ռուբլու մասնաբաժինն արդեն գերազանցում է 2/3-ը, և այն ավելացնելու հնարավորություն կա: Այդ մասին ՌԻԱ նովոստիին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Սերգեյ Գլազևը։
«Եթե խոսենք փոխադարձ առևտրի մասին, ապա լուրջ առաջընթաց է գրանցվել ԵԱՏՄ երկրների ներքին փոխադարձ հաշվարկներում: 2013-2020 թվականներին ազգային արժույթով վճարումները 63-ից հասել են 74%-ի, Ռուսաստանը ռուբլով է վճարում Բելառուսի հետ ապրանքաշրջանառության 82%-ը, Ղազախստանի՝ 63%-ը, Ղրղզստանի հետ՝ 58 %-ը»,- ասել է նա։
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ ազգային արժույթի օգտագործման հնարավորություններն այսքանով չեն սահմանափակվում: Ղրղզստանի հետ ապրանքաշրջանառության 40%-ը սպասարկվում է դոլարով։ Ամերիկյան արժույթը երկրորդ տեղում է Ղազախստանի և Բելառուսի հետ առևտրաշրջանառության մեջ՝ համապատասխանաբար՝ 28% և 9%։
Միաժամանակ նա խոստովանել է, որ Ռուսաստանից դուրս ԵԱՏՄ առևտրում ռուբլու շրջանառության մակարդակը շատ ավելի ցածր է։
«Միակ բացառությունը Բելառուսի Հանրապետությունն է, որն օգտագործում է ռուբլին Ռուսաստանից դուրս ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրային գործարքների գրեթե մեկ երրորդում»,-ասել է Գլազևը։
ԵԱՏՄ երկրների փոխադարձ հաշվարկներում ազգային արժույթների մասնաբաժնի հետագա աճը, ըստ նրա, կախված կլինի նրանց առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացումից, առևտրի կառուցվածքից և դրա դիվերսիֆիկացիայի մակարդակից։

Доля рубля в торговле стран ЕАЭС превышает две трети
Доля рубля в торговле стран Евразийского экономического союза уже превышает две трети, и есть возможность ее нарастить, рассказал в интервью РИА Новости министр по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Сергей Глазьев, передает РИА Новости.
"Если говорить о взаимной торговле, то во внутренних взаимных расчетах стран ЕАЭС достигнуты серьезные успехи: в период с 2013 по 2020 год платежи в национальных валютах увеличились с 63 до 74 процентов. Россия использует рубли для оплаты 82 процентов торгового оборота с Белоруссией, 63 — с Казахстаном и 58 процентов — с Киргизией", — сообщил он.
По словам собеседника агентства, на этом возможности использования нацвалюты не исчерпываются. Так, 40 процентов торгового оборота с Кыргызстаном обслуживаются в долларах. Американская валюта занимает второе место в торговле с Казахстаном и Белоруссией — 28 и девять процентов соответственно.
"Исключением является только Республика Беларусь, использующая рубль почти в трети торговых операций со странами ЕАЭС вне России", — заявил Глазьев.
Дальнейшее наращивание доли национальных валют во взаимных расчетах стран ЕАЭС, по его словам, будет зависеть от углубления их торгово-экономических отношений, от структуры торговли и уровня ее диверсификации.
"Кроме того, курс на дедолларизацию стран ЕАЭС будет зависеть от способности стран снизить уровень внешних рисков и от реализации комплекса поддерживающих мер, таких как интеграция национальных платежных систем, хеджирование валютных рисков, обеспечение биржевой ликвидности по прямым валютным парам", — заключил он.
Договор о Евразийском экономическом союзе вступил в силу 1 января 2015 года. Статус государств — членов ЕАЭС имеют Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Россия. Четырнадцатого мая 2018-го статус государства-наблюдателя получила Молдавия. В декабре 2020 года статус наблюдателей при Евразийском экономическом союзе предоставили Узбекистану и Кубе.