Նիկոլ Փաշինյանը Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Այնուհետև վարչապետն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ՝ ծանոթացել «Հայկական վարժարանների հետքերով. ուսյալ ազգի վկայագրերը» խորագրով ցուցադրությանը ներկայացված նյութերին:
Ցուցադրությանը ներկայացվում են Արևմտյան Հայաստանում, Կիլիկիայում և Օսմանյան կայսրության հայաբնակ վայրերում գործող շուրջ 2000 հայկական կրթօջախի երբեմնի բեղուն գործունեությունը, որն ընդհատվեց Հայոց ցեղասպանության հետևանքով:
Տասնվեց խորագրային պանելից կազմված երկլեզու (հայերեն և անգլերեն) ժամանակավոր ցուցադրության մեջ ներկայացված են շուրջ երեք տասնյակ բնօրինակ ավարտական վկայականներ, լուսանկարներ, դասագրքեր և այլ դպրոցական պարագաներ:

Пашинян в Цицернакаберде почтил память жертв Геноцида армян
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с президентом Ваагном Хачатуряном, председателем Национального Собрания Аленом Симоняном и высшим руководством страны по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян посетил Мемориал Цицернакаберда, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.
Никол Пашинян возложил венок к мемориалу и цветы у Вечного огня памяти невинных жертв Геноцида армян.
Затем премьер-министр посетил Музей-институт Геноцида армян и ознакомился с экспонатами, представленными в рамках временной выставки “По следам армянских школ. Свидетельства образованной нации”. На выставке представлена деятельность около 2000 армянских школ в Западной Армении, Киликии и в армянонаселенных районах Османской империи, прерванная в результате Геноцида армян.
Временная двуязычная выставка (на армянском и английском языках), состоящая из шестнадцати озаглавленных панелей, представляет около тридцати оригиналов аттестатов, фотографий, учебников и школьных принадлежностей.