Նիկոլ Փաշինյանը Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Այնուհետև վարչապետն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ՝ ծանոթացել «Հայկական վարժարանների հետքերով. ուսյալ ազգի վկայագրերը» խորագրով ցուցադրությանը ներկայացված նյութերին:
Ցուցադրությանը ներկայացվում են Արևմտյան Հայաստանում, Կիլիկիայում և Օսմանյան կայսրության հայաբնակ վայրերում գործող շուրջ 2000 հայկական կրթօջախի երբեմնի բեղուն գործունեությունը, որն ընդհատվեց Հայոց ցեղասպանության հետևանքով:
Տասնվեց խորագրային պանելից կազմված երկլեզու (հայերեն և անգլերեն) ժամանակավոր ցուցադրության մեջ ներկայացված են շուրջ երեք տասնյակ բնօրինակ ավարտական վկայականներ, լուսանկարներ, դասագրքեր և այլ դպրոցական պարագաներ:

Nikol Pashinyan Pays Tribute to Memory of Armenian Genocide Victims at Tsitsernakaberd
Prime Minister Nikol Pashinyan together with the President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan, the Speaker of the National Assembly Alen Simonyan and top leadership of the country visited the Tsitsernakaberd Memorial on the occasion of the Genocide Remembrance Day to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
Nikol Pashinyan laid a wreath at the monument, and flowers at the Eternal Flame eternalizing the memory of the victims of the Armenian Genocide.
Afterwards, the Prime Minister visited the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the materials presented at the exhibition "Following in the footsteps of Armenian schools. Certificates of the Educated Nation”.
The exhibition presents the once prosperous activities of about 2,000 Armenian schools in Western Armenia, Cilicia, and the Armenian-populated areas of the Ottoman Empire, which were interrupted by the Armenian Genocide.