Աթենքը մտադիր է կալանք դնել երկրում գերմանական սեփականության վրա
Հունաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ հնարավոր է դիմի դատարան Հունաստանի տարածքում գերմանական սեփականության վրա կալանք դնելու խնդրանքով, եթե Գերմանիան հրաժարվի վճարել Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ կատարած հանցագործությունների դիմաց  ռեպարացիաները: Նշենք, որ խոսքը գերմանական օկուպացիոն բանակի կողմից հունական Դիստոմոյի բնակիչների սպանության մասին է:
Բեռլինում նշում են, որ այս հարցն օրակարգից հանվել է դեռևս 1960-ականներին, երբ Աթենքին վճարվել է 115 մլն գերմանական մարկ(59մլն եվրո): Հունաստանի ներկայիս իշխանությունները գերմանական օկուպացիայի պատճառած վնասը գնահատում են 160մլն եվրո:

Афины намерены наложить арест на немецкую собственность
Греческий минюст заявил, что может обратиться в суд с требованием наложить арест на немецкую собственность на территории Греции, если Германия откажется платить репарации за совершенные преступления, передает euronews. Напомним, что речь здесь о резне местного населения греческого Дистомо немецкими оккупационными войсками
В Берлине говорят, что вопрос был снят с повестки дня еще в 1960-oм году, когда Афины получили 115 миллионов немецких марок (59 миллионов евро).
Нынешние власти Греции оценивают ущерб от немецкой оккупации в 160 миллиардов евро. Премьер Ципрас назвал отказ Германии выплатить репарации "аморальным".
Обмен подобными заявлениями проходит на фоне требований Берлина и европейских институтов к Афинам ужесточить бюджетную дисциплину и выплатить международным кредиторам многомиллиардные долги.