Շվեյցարիան Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումներին կներկայանա դեսպանի մակարդակով
Շվեյցարիան ապրիլի 24-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին կներկայանա դեսպանի մակարդակով։ Այս մասին ասված է Շվեյցարական Կոնֆեդերացիայի իշխանության Դաշնային մարմինների պաշտոնական էջում։
Երևանում կայանալիք միջոցառումներին շվեյցարական կողմը կներկայացնի  Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Գասերը։
Համաձայն տարածած հաղորդագրության՝ Շվեյցարիայի Դաշնային խորհուրդը տարբեր առիթներով դատապարտել է 1915թ. դեպքերը, որոնք հանգեցրել են բազմաթիվ հայերի մահվան։ Շվեյցարիան նույնպես շարունակելու է աշխատել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ 2009թ. Ցյուրիխյան արձանագրությունների մի դրույթով նախատեսվում է ստեղծել երկու երկրների անկախ պատմաբաններից կազմված հանձնաժողով այդ ողբերգական իրադարձությունները ուսումնասիրելու նպատակով։

In Genocide Commemoration Events Switzerland will be Present at the Ambassadorial Level
On April 24 at the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide Switzerland will be present at the ambassadorial level. This is stated in the official webpage of Swiss Government.  Thus Lukas Gasser, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Armenia will be present at the events organized in Yerevan.
According to the press release, the Swiss Federal Council on several occasions has condemned the events of 1915 that led to the death of many Armenians. Switzerland will also continue to work towards reconciliation between Turkey and Armenia.