Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ վիճաբանություններ Գերմանիայի խորհրդարանում
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ Գերմանիայի դաշնային խորհրդարանում «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելու շուրջ վեճերն ակտիվացել են, գրում է գերմանական Tagesspiegel թերթը։
Այսպես,  Քրիստոնեա- դեմոկրատական միությունն անցյալ շաբաթ բանաձև էր ներկայացրել, որի վերնագրում տեղ էր գտել ցեղասպանություն բառը, սակայն Արտգործնախարարության  միջամտության արդյունքում վերնագրից այն հանվել է։
Թերթը նշել է, որ այդ քայլը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Թուրքիայում հունիսին կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ մտավախություն կա, որ դա որպես Թուրքիայի դեմ ուղղված քայլ կդիտարկվի, բացի այդ՝ «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարում Թուրքիան, որպես գործընկեր, անհրաժեշտ է Գերմանիային։
Tagesspiegel-ի փոխանցմամբ՝ կոալիցիոն պատգամավորները նախատեսում են ապրիլի 21-ին քվեարկություն իրականացնել և վերջնական որոշում կայացնել, սակայն «ցեղասպանություն» բառը դարձյալ վերնագրում ներառելը հավանական չի համարվում։
Գերմանիայի կառավարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ 1915-1916 թվականներին Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի սպանությունների մասին խոսելիս «ցեղասպանություն» ձևակերպումը չի օգտագործելու։ Կառավարությունը Ձախերի կուսակցության ներկայացրած հարցապնդմանն ի պատասխան նշել էր, որ «պատմական իրադարձությունները» պետք է քննեն պատմաբանները։
Նշենք, որ Բունդեսթագը 2005 թ. Թուրքիայի կառավարությանը կոչ արեց ընդունել սեփական «պատմական պատասխանատվությունը», սակայն ինքը մինչ օրս ձեռնպահ է մնում կատարվածը Ցեղասպանություն որակելուց:

В парламенте Германии начались споры по поводу Геноцида армян
В преддверии 24 апреля в федеральном парламенте Германии активизировались споры вокруг использования термина ''геноцид'', пишет турецкая служба Deutsche Welle.
Газета Tagesspiegel пишет, что оппозиционные ''левые'' и ''зеленые'' выступают за использование термина ''геноцид'', однако коалиционные партии отрицательно настроены.
На прошлой неделе христианско-демократический союз представил резолюцию, в названии которой фигурирует слово ''геноцид'', однако после вмешательства министерства иностранных дел оно было снято.
Газета отмечает, что этот шаг обусловлен тем обстоятельством, что накануне предстоящих в июне в Турции выборов есть вероятность того, что это будет расценено как шаг против Турции. Кроме того, в борьбе против группировки ''Исламское государство'' Турция, как партнер, необходима Германии.
Ранее правительство Германии заявило, что не будет использовать слово ''геноцид'', говоря об истреблении армян, совершенном в 1915-1916гг. в Османской империи. В ответ на запрос партии ''левых'' правительство ответило, что ''историческими событиями'' должны заниматься историки.