System of a Down-ը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը կսկսի լոսանջելեսյան համերգով
«Գրեմմիի» մրցանակակիր System of a Down ռոք խումբը պաշտոնապես մեկնարկել է իր Wake Up the Souls («արթնացրու հոգիները») համաշխարհային համերգային շրջագայությունը, որը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը, գրում է Newsweek-ը։
Պարբերականի փոխանցմամբ` սա առաջին անգամն է, որ ամերիկյան ռոք խումբը, որի բոլոր անդամները Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի ժառանգներն են, երկար ընդմիջումից հետո ելույթ կունենա երկրում: Համերգային շրջագայությունը մեկնարկում է ապրիլի 6-ին` լոսանջելեսյան համերգով: Շրջագայության ընթացքում ռոք խումբը ելույթներով հանդես կգա Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Ռուսաստանում, որոնց կհաջորդի երևանյան համերգը Հանրապետության հրապարկում՝ ապրիլի 23-ին:
Հետագայում համերգային շրջագայությունը կշարունակվի Հարավային Ամերիկայի երկրներում:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է՝ նվագել Հայաստանում` Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում: Ցեղասպանությունը հիվանդություն է, որ շարունակում է տանջել նաև այսօր: Մեզ` խմբի անդամերիս համար, ովքեր իրենց ընտանիքում կրում են Ցեղասպանության զոհերի վիշտը, կարևոր է ուշադրություն հրավիրել այս հարցի շուրջ», - ասել է Սերժ Թանկյանը:

Концертное турне System of a Down к 100-й годовщине Геноцида армян
Лауреат премии Grammy рок-группа System of a Down официально начала свое международное турне Wake Up the Souls, которое посвящено 100-й годовщине Геноцида армян.
Как отмечает Newsweek, о начале концертного турне музыканты заявили на пресс-конференции. Как отмечает издание, концертное турне стартует 6 апреля с концерта в Лос-Анджелесе.
В ходе турне рок-группа выступит в Великобритании, Германии, Франции, Бельгии, Нидерландах, России, а завершится оно концертом в Ереване 23 апреля на площади Республики. В дальнейшем концертное турне продолжится в странах Южной Америки.
''Для нас большая честь выступать в Армении в год 100-летия Геноцида армян. Геноцид – болезнь, которая длится по сей день. Для нас – членов группы, семьи которой знакомы с горем Геноцида, важно привлечь внимание к этому вопросу'', - сказал Серж Танкян.