Սաուդյան Արաբիան՝ մերձավորարևելյան զարգացումների առաջնաբեմում
Եմենի ճգնաժամի համապատկերի վրա մերձավորարևելյան իրադարձությունների «առաջին պլան» եկավ մի երկիր, որն իրականում մասնակցում է տարածաշրջանային բոլոր հակամարտություններին և տարաձայնություններին, սակայն նրա մասնակցությունը գրեթե միշտ անուղղակի բնույթ է կրում: Խոսքը Սաուդյան Արաբիայի մասին է, որը գլխավորեց միջազգային արաբական կոալիցիան և ավիահարվածներ սկսեց Եմենում շիա խոուսիտների դիրքերի ուղղությամբ՝ ուղղակիորեն հակադրվելով Իրանին: Փորձենք հասկանալ, թե սա ինչ երկիր է և ինչ դերակատարում ունի արաբական և իսլամական աշխարհում:
Սաուդյան Արաբիայի թագավորությունը ստեղծվել է 1932 թվականին: Վերջին 40-45 տարիների ընթացքում թագավորությունը կարողացել է հաղթահարել աղքատությունը, ինչը կապված է նավթի ահռելի պաշարների հետ: Սաուդյան Արաբիան իսլամի հայրենիքն է, նրա տարածքում են գտնվում իսլամական աշխարհի գլխավոր սրբատեղիները, որտեղ ամեն տարի մուսուլմաններն ուխտագնացության են գնում: Թագավորությունը տարեկան Ղուրանի միլիոնավոր օրինակներ և այլ իսլամական գրքեր է տպագրում և տարածում ողջ աշխարհում, ինչպես նաև հսկայական գումարներ է տրամադրում մզկիթների կառուցման համար: Սաուդյան Արաբիան ակտիվորեն ֆինանսավորում է տարբեր իսլամիստական շարժումների գործունեությունը, հենց նա է համարվում վահաբիական շարժման աջակիցը ողջ աշխարհում:
Իսլամական գործոնը զգալի ազդեցություն է գործում թագավորություն արտաքին քաղաքականության ձևավորման վրա: Սաուդիտները վստահ են, որ իրենց երկրի կոչումն է ղեկավարել իսլամական աշխարհը: Սակայն սա դեռ չի նշանակում, որ երկրի արտաքին քաղաքականությունն ամբողջությամբ կառուցվում է կրոնական հիմքի վրա: Բազմաթիվ դեպքերում Էլ-Ռիյադը գործում է՝ ելնելով պրագմատիկ նկատառումներից:
Իր արտաքին քաղաքականությունում Սաուդյան Արաբիան հիմնական շեշտը դնում է ԱՄՆ-ի վրա, ինչը պայմանավորված է անվտանգության խնդիրներով: Թագավորությունը միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի գլխավոր խնդիրների շուրջ իր գործողությունները համակարգում է Միացյալ Նահանգների հետ:
Բացի այդ, Սաուդյան Արաբիան հանդես է գալիս Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի ամրապնդման օգտին, որը ստեղծվել է 1981 թվականին և ներառում է 6 արաբական միապետություններ՝ Սաուդյան Արաբիա, Բահրեյն, Քուվեյթ, Կատար, ԱՄԷ, Օման: Թագավորությունը ցանկանում է այս Խորհուրդը դարձնել միասնական տարածաշրջանային ուժ, որը կկարողանա հանդես գալ որպես միջազգային հարաբերությունների լիարժեք խաղացող:

На первом плане - Саудовская Аравия
На фоне йеменского кризиса на "первый план" ближневосточных событий вышла страна, которая, конечно же, была участником почти всех конфликтов и разногласий в регионе, однако ее участие было косвенным и не бросающимся в глаза. Речь идет о Саудовской Аравии, которая возглавила международную арабскую коалицию и начала наносить авиаудары по позициям шиитскох хоуситов в Йемене. Попробуем понять, что же это за страна, какое место имеет в арабском и исламском мире.
Справка:Королевство Саудовская Аравия образовалось в 1932 году. За последние 40-45 лет Саудовская Аравия сумела победить бедность, что связано с огромными запасами нефти в стране. Саудовская Аравия – родина ислама, на ее территории находятся главные святыни исламского мира, к которым ежегодно правоверные мусульмане совершают паломничество (хадж). Королевство ежегодно раздает миллионы экземпляров Корана, исламских книг, жертвует крупные суммы на строительство мечетей по всему миру. Саудовская Аравия оказывает финансовую поддержку другим исламским государствам и различного рода исламским движениям, в том числе за пределами мусульманского мира. Именно Саудовская Аравия способствовала распространению ваххабизма по всему миру.
Исламский фактор оказывает заметное влияние на формирование взглядов на внешнюю политику руководства Саудовской Аравии. Саудиты убеждены, что призвание их страны – играть роль лидера мусульманского мира. Для Эр-Рияда, подчеркивается в документах министерства иностранных дел КСА, "ислам был и остается одним из наиболее важных факторов, определяющих внешнеполитические приоритеты", отмечает Институт Ближнего Востока (iimes.ru). Это, однако, не означает, что внешняя политика Эр-Рияда целиком и полностью подчинена религиозным соображениям. Во многих случаях верх над ними берут прагматические соображения.
В своей внешней политике Саудовская Аравия в основном ориентируется на США, что объясняется соображениями безопасности. Саудиты координирует с американскими партнерами свою позицию по актуальным вопросам региональной и международной повестки дня.
Саудовская Аравия также выступает за укрепление сотрудничества в рамках Совета сотрудничества стран Залива, который был создан в 1981 году. В его состав входят Саудовская Аравия, Бахрейн, Кувейт, Катар, ОАЭ и Оман. Саудиты хотят превратить этот совет в сплоченную региональную силу, которая сможет выступать в качестве полноценного игрока международных отношений.