Թուրքմենստանը բանակցություններ է սկսել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ
Թուրքմենստանը բանակցություններ է վարում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ Եվրոպա գազի արտահանումն ապահովելու նպատակով։ Այս մասին Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամմեդովը հայտարարել է Աշխաբադում Մոլդովայի նախագահի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է Rosbalt-ը։
«Հիմա մենք եռակողմ բանակցություններ ենք վարում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։ Հույս ունեմ, որ կհաջողվի համաձայնության գալ, և դա կդառնա ևս մեկ քայլ եվրոպական ուղղության իրականացման ճանապարհին»,-ասել է Բերդիմուհամմեդովը։
Նա ևս մեկ անգամ ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ «Թուրքմենստանը երբեք օրակարգից չի հանել և չի պատրաստվում հանել Եվրոպա գազի արտահանման հարցը»։
Ավելացնենք, որ Թուրքմենստանը Կասպյան տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի գազային քաղաքականության առանցքային մասնակիցներից է։

Turkmenistan Wants to Export Gas to Europe
Turkemistan has started negotiations with Azerbaijan and Turkey for exporting gas to Europe. As Rosbalt reports, this was declared by the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedow after his meeting with the President of Moldova.
"Now we are having trilateral negotiations with Azerbaijan and Turkey. I hope we will succeed in coming to an agreement and it will become another step on the path to the European direction," – Berdimuhamedow said.
He once again stressed that "Turkmenistan has never and is not going to take out the question of exporting gas to Europe from its agenda."