ԱԺ-ն ամեն քայլ պետք է անի ԼՂՀ-ին բանակցային գործընթաց վերադարձնելու ուղղությամբ. «Շարժում-88»
Մայիսի 3-ին կայանալիք ԼՂՀ խորհրդարանականընտրություններին ընդառաջ՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-նանցկացրել է հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Արցախի « Շարժում-88» կուսակցություն ներկայացուցիչ Էդուարդ Աղաբեկյանի  հետ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ընթացող նախընտրական պայքարը, արդյո՞ք ապահովված են բոլոր պայմանները թափանցիկ և լեգիտիմ ընտրությունների անցկացման համար:
- Նախընտրական պայքարն ընդհանուր առմամբ գնահատում եմ նորմալ, իհարկե կային որոշ փորձեր ընտրապայքարի անհավասար պայմանների ստեղծման և մեր նախընտրական հանդիպումները խոչընդոտելու ուղղությամբ, որոնք արտահայտվում էին որոշ հիմնարկների ղեկավարների կողմից իշխանություններին երևի «արջի ծառայության» մատուցմամբ և աշխատողներին հանդիպումներին մասնակցության արգելքով:
- Իհարկե, ցանկացած բաց և թափանցիկ ընտրություններ քայլ առաջ են ժողովրդավարացման գործընթացում, և այդ ամենն առաջին հերթին մեզ է անհրաժեշտ, այլ ոչ թե միջազգային հանրությանն ի ցույց դնելու համար։
- Առաջին մասով՝ դա ժամանակը ցույց կտա, երկրորդ՝ ԱԺ-ն ամեն քայլ պետք է անի ԼՂՀ-ին բանակցային գործընթաց վերադարձնելու ուղղությամբ։
- Հարցի քաղաքական կարգավորումը ոչ մի դեպքում չպետք է բերի անվտանգության ներկայիս մակարդակի իջեցմանը։
- «Շարժում 88» կուսակցությունը Արցախի անվտանգության և զարգացման հետագա ապահովումը տեսնում է Արցախի Հանրապետության առնվազն ներկայիս փաստացի սահմաններում՝ Արցախի բաղկացուցիչ մաս կազմող և ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի ենթաշրջանի, Մարտունու և Մարտակերտի որոշ հատվածների ընդգրկմամբ։

Eduard Aghabekyan: the Parliament Must Undertake Actions to Return NKR to the Table of Negotiations
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with the representative of the Movement 88 Party, Eduard Aghabekyan on the upcoming May 3 parliamentary elections of NKR.
- How would you assess the ongoing election campaign? Are all conditions provided for holding transparent and legitimate elections?
-  Overall the pre-election campaign is normal, of course there were some attempts for creating unequal conditions for the campaign and creating obstacles for our pre-election meetings. These were mainly expressed by providing "bear service" to some heads of governmental institutions and banning their employees to participate in the meetings.
- Of course, any open and transparent elections are a step forward in the process of democratization. First of all, this process is necessary for ourselves and not for just showing it to the international community.
How much will the elections impact the change of the perceptions of the international community and the developments of foreign relations? Can we expect more efforts after the elections on increasing the subjectivity of NKR.
- As for the first part of the question, time will show and for the second part, the Parliament must undertake any actions possible to return NKR to the table of negotiations.
What is your vision of the Nagorno-Karabakh conflict settlement?
-  The political settlement of the issue must not lead to the decrease of the present level of security.
What are the main peculiarities of your party compared to others?
- The Party Movement 88 sees Artsakh Republic's security and ensuring its further development within at least the current de-facto borders: including Shahumyan district, Getashen sub-district, Martuni and some parts of Martakert districts.