Հայաստանն այն երկիրը չէ, ով որևէ կերպ իր նպաստը կբերի բաժանարար գծերի ստեղծմանը․ Կ․Բեքարյան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 21-22-ին Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում մասնակցեց Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթաժողովին, իսկ հաջորդ օրը՝ Արևելյան գործընկերության չորրորդ գագաթաժողովին։ ԵԺԿ ամփոփիչ հայտարարությանը Հայաստանը միացավ որոշ վերապահումներով, իսկ ԱլԳ գագաթաժողովի եզրափակիչ հայտարարության քննարկման ընթացքում, ըստ ԶԼՄ-ների, մի շարք հակասություններ ծագեցին մասնակից երկրների միջև։
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Կարեն Բեքարյանի հետ, որտեղ ամփոփվում են նախագահի այցի արդյունքներն ու ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ներկայիս զարգացումները։
Ռիգա կատարած այցի ընթացքում ՀՀ նախագահը մասնակցել է երկու գագաթաժողովի և մի շարք երկկողմ հանդիպումներ անցկացրել: Ըստ Ձեզ՝ որո՞նք էին այցի հիմնական արդյունքները, և ի՞նչ հիմնական մեսիջներ նախագահին հաջողվեց փոխանցել եվրոպացի իր գործընկերներին:
- Կարծում եմ՝ առաջին հերթին այն, որ արդեն ամիսներ, տարիներ խոսվում է այն մասին, որ Հայաստանը մնում է հավատարիմ եվրոպական ուղուն, դա դիտում է իր արտաքին քաղաքական գերակայությունների շարքում և հետևաբար իր կողմից անհրաժեշտ քայլերն արել է, անում է, կանի, որպեսզի հնարավորինս ընդգրկուն, համապարփակ համագործակցության դաշտ լինի՝ ներառող բոլոր ոլորտները, այդ թվում տնտեսական:
Այսինքն՝ մեր հիմնական ակնկալիքն այն էր, որ Եվրահանձնաժողովի կողմից ստացվի բանակցային մանդատը, և ընթանան բանակցություններ երկկողմ հարաբերությունների նոր իրավապայմանագրային հիմքի շուրջ։ Այցի ընթացքում առկա երկկողմ հանդիպումները, ինչպես նաև երկու գագաթաժողովները, կարծում եմ, այս ամենին իրենց բավականին մեծ նպաստը բերեցին:
Իհարկե, նաև օգտագործվեց առիթը, և նախագահը ԵԺԿ և ԱլԳ գագաթաժողովների իր ելույթներում բարձրաձայնեց մեզ համար կարևոր հարցերն ու խնդիրները, անդրադարձ եղավ նաև ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին, Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքին, առիթն օգտագործվեց երախտիքի խոսքեր ասելու եվրոպական գործընկերներին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված և ցուցաբերած վերաբերմունքի, նրանց արած հայտարարությունների վերաբերյալ և այլն:
Այս ամենը եթե փորձենք ամփոփել, կարծում եմ՝ այցը պետք է գնահատենք բավականին արդյունավետ:
- Ըստ Ձեզ՝ ԱլԳ և ԵԺԿ գագաթաժողովներում մեր դիրքորոշումը որքանո՞վ ընկալվեց եվրոպացի գործընկերների կողմից, և արդյո՞ք դա որևէ կերպ կանդրադառնա ՀՀ-ԵՄ հետագա հարաբերությունների զարգացման վրա:
- Մոտեցումը, որի հիմքում ընկած է հետևյալ սկզբունքը՝ եկե՛ք խոսենք մեր հարաբերություններից, եկե՛ք անդրադառնանք մեր խնդիրներին, մեր գործակցության խորացմանը, այլ ոչ թե փորձենք ամրագրել ինչ-ինչ բաներ` կապված որևէ երրորդ կողմի հետ, մոտեցում է, որն իր մեջ որոշակիորեն սկզբունքայնություն ունի:
Առավել ևս Հայաստանի պարագայում սա նոր բան չէ, որովհետև մեր գործընկերները թե՛ եվրասիական տարածքում, թե՛ եվրոպական տարածքում` երկրների ու կառույցների մակարդակով վաղուց պետք է համոզված լինեին, որ Հայաստանն այն երկիրը չէ, ով որևէ կերպ իր նպաստը կբերի բաժանարար գծերի ստեղծմանը կամ եղածների շեշտադրմանը:
Այս տեսակետից, կարծում եմ, այդ մոտեցումն իհարկե պետք է լիներ ընկալելի և նաև պիտի լինի հարգանքի արժանի, որովհետև եթե այս մոտեցումն ունենային նախկին խորհրդային հանրապետությունները, ապա ԱլԳ մեր գործընկերները շատ-շատ կոնֆլիկտային իրավիճակներից և սրացումներից ԱլԳ տարածքում կարող էին խուսափել: Այսինքն` քաղաքականությունը կառուցել ընդհանրությունների վրա, ոչ թե բախումների. այս տեսակետը հարգանքի է արժանի, որովհետև ունի իր մեջ այդ սկզբունքայնությունը:
- ԱլԳ շրջանակներում այսօր Հայաստանն ի՞նչ դերակատարում ունի, և այս գագաթաժողովից հետո մեր հարաբերությունները ԱլԳ և ԵՄ երկրների հետ ի՞նչ վեկտորներով են զարգանալու:
- Դերակատարումը բոլորս պարզ հասկանում ենք. այստեղ հարցին պետք չէ նայել գլոբալ, և արտակարգ կլիներ, եթե ԱլԳ գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթուղթն ավելի հստակ ամրագրեր դա:
Ունենք այսպիսի իրավիճակ ԱլԳ-ում. ինտեգրացիոն տեմպերի խորության և մոտեցումների տարբերակմամբ և մյուս կողմից արժեքային համակարգի ու եվրոպականին մոտ լինելու տարբերակմամբ եթե երկրներին դասակարգենք, ապա ունենք երեք երկիր` Ուկրաինա, Մոլդովա, Վրաստան, որոնք ավելի խոր փուլ մտան Ասոցացման համաձայնագրերի հաշվին և մի խումբ են կազմում:
Երկրորդ խմբում միայն Հայաստանն է, որի առնչությամբ եվրոպացի ամենաբարձր մակարդակի պաշտոնյաներն ամրագրել են, թե անցել է թեստերը, ինդիկատորներով բավարարման գործընթացները, և կար պաշտոնական որոշում, որ Հայաստանը կարող է նախաստորագրել ԱՀ-ն, ինչն էլ վկայում էր բարեփոխումների իրականացման ընթացքում գրանցված հաջողությունների մասին։ Սակայն Հայաստանը դա չարեց, քանի որ մենք դարձանք ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ, ուստի առաջացան ինտեգրացիոն գործընթացների համադրման հետ կապված հարցեր:
Եվ կա երկրների երրորդ խումբ, թեև իրենք իրենց կարող են համարել մեզ հետ նույն խմբում, թողնենք դա իրենց խղճին։ Խոսքը վերաբերում է Բելառուսին և Ադրբեջանին, որոնց պարագայում երբեք չի էլ հայտարարվել, որ նրանք պատրաստ են ստորագրել կամ նախաստորագրել ԱՀ-երը, հետևաբար նույն թեսթերի առումով նրանք իրենց քննությունը չեն հանձնել: Այս երկրներից, օրինակ, Ադրբեջանը փորձում է աշխարհին ներկայացնել, թե ինքը որոշել է չստորագրել ԱՀ-ն: Առաջանում է ծիծաղելի վիճակ. իսկ կա՞ առաջարկող, որ ստորագրի:
Ուստի եթե մենք հիմնավոր ենք համարում եվրոպական կողմի այն հայտարարությունը, թե իրենք հարգում են գործընկերների ընտրությունը, համագործակցում են այն խորությամբ, որին գործընկերները պատրաստ են, և հարաբերությունները կառուցում ենք ընդհանուր արժեքային համակարգի դաշտում, հետևաբար այս բոլոր հարցերում Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ խնդիր չունի: Այն որոշումը, որ մենք պատրաստ էինք նախաստորագրել ԱՀ-ն, լավագույն ապացույցն էր, որ մենք ապրում ենք միևնույն արժեքային դաշտում: Եվրոպական ուղղության մեր ողջ անելիքը պետք է լինի այդ հիմքով:

Karen Bekaryan: Armenia Is Not a Country that can in Some Way Contribute to Drawing New Dividing Lines
©Armenpress
RA President Serzh Sargsyan on May 21-22  in the capital city of Latvia, Riga, participated in the Summit of European People’s Party. The next day he was present in the Summit of Eastern Partnership countries. Armenia signed the EPP final statement with some reservations, while during the discussions of EaP Summit final declaration, according to some media sources, the participating state had some disagreements.
"Armedia" Information Analytical Agency presents the interview with the Chairperson of the "European Integration", Expert of "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research Karen Bekaryan, in which he summarizes the results of President’s visit and present stage of the EU-RA relations.
- During his visit to Riga RA President participated in the two summits and had several bilateral meetings. According to you, what are the main results of the visit and what are the main messages President managed to deliver.
- I think that the first message is the one that Armenia remains faithful to the European direction, considers it one of its foreign policy priorities and consequently did, does and will take all necessary initiatives to ensure utmost comprehensive field of cooperation that will include all spheres, economic included; the message which was discussed for months and years.
To put it otherwise, I think that the bilateral meetings during the visit and the two summits greatly contributed to all our expectations:  to get negotiation mandate from the European Commission and to start bilateral negotiations on the new legal basis. Of course, President also used the opportunity to comment on the important issues and problems for us: among other issues in his speeches during EPP and EaP summits he referred to the Nagorno-Karabakh conflict settlement, Azerbaijani non-constructive stance. The opportunity also was used to express gratitude to the European partners for their stance and statements made on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. To conclude I think that the visit can be considered quite productive.
- According to you to what extent was our position during EaP and EPP comprehensible for our European Partners and will it affect the further development of the EU-Armenia relations?
- On the basis of our position is the following principle: let’s talk about our relations, our problems  and about the paths to deepen our cooperation without referring to the things that relate to a thid party; the position that contains certain principles. Especially if one takes into consideration the fact that Armenia’s this approach is not new one. Both our Eurasian and European partners on the level of states and institutions should have realized long ago that Armenia is not a country that can in some way contribute to drawing new dividing lines or to emphasizing the existing ones.
Coming from this particular perspective I think that this approach, of course, should have been comprehensible and must have been worthy of  respect, because if the Post-Soviet countries had this approach, our EaP partners could have avoided many-many conflicts and escalations in EaP territory. This is the approach which assumes making policy on similarities and not on colliding point; the principle which makes approach worthy of respect.
- What is the role of Armenia in the framework of EaP and after this Summit what would be the vector of our relations with the EU?
- The role of Armenia is clear for all of us. Here we should approach the question not from the global perspective and it would be perfect if the EaP Summit final document stated this approach in more clear way. According to this approach we have the following situation in Eastern Partnership: if we try to classify the EaP countries based on the levels of deepness of their integration processes and based on the differentiation of their approaches  and values (how close are they to the European values?) then we will have three categories. First Ukraine, Moldova, Georgia, who are on deeper level of integration after signing Association Agreements (AAs).
Second category is Armenia. The European officials stated  on the highest level that Armenia has passed all tests, fulfilled all the benchmarks and there was an official decision that Armenia can pre-sign the AA, the fact that proves the progress of the EU-Armenia negotiations. However, it is became impossible because Armenia  decided to EACU full member, which caused the problems connected with the co-ordination of the two integration processes.
Finally, there is third category, although the countries in this category can consider themselves to be in one group with us (let’s leave it on their conscious): we speak about Belarus and Azerbaijan.  In case of these two countries it was never announced that they are ready to sign or pre-sign the AAs, consequently they have not passed the tests, which Armenia did. From those countries, for example, Azerbaijan tries to make the world believe that it decided not to sign the AA. Here we face a funny question: who is the one who suggested them to sign the AA?
Thus if we consider the statement made by the European side  grounded according to which they  respect the choice of partners, cooperate on the degree of deepness for which the partners are ready and build relations on the same value system, then Republic of Armenia has no problem with that statement. The decision that we are ready to pre-sign the AA is the best proof that we have the same value system. Our plans with the European Union should pertain to this particular logic.