Հայաստանի Հանրապետությունը նշում է անկախության 24-ամյակը
24 տարի առաջ սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանում տեղի ունեցավ հանրաքվե, որի արդյունքում հանրաքվեին մասնակցած անձանց 99 տոկոսը կողմ քվեարկեց ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն ունենալու հայության վաղեմի երազանքին: 24 տարի է արդեն, որ մենք ապրում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում՝ որպես անկախ և ազատ քաղաքացիներ, ընդամենը 24 տարի, որի ընթացքում անցել ենք բազում փորձությունների միջով, սակայն հասցրել ենք հզորանալ ու զարգանալ:
Սպետեմբերի 21-ին ողջ հայությունը նշում է այս գեղեցիկ ու խորհրդանշական տոնը, աշխարհի տարբեր անկյուններում անց են կացվում տարբեր միջոցառումներ և բարձրացվում է հայկական եռագույնը:
Հայաստանի Հանրապետությունում այն նշվում է առանձնահատուկ շքեղությամբ. կազմակերպվում են տարբեր միջոցառումներ, իսկ գլխավոր միջոցառումը տեղի է ունենում Հանրապետության հրապարակում: Այս տարին նույնպես բացառություն չէ:

Armenia Celebrates the 25th Anniversary of Its Independence
25 years ago, on September 21 a referendum took place in Armenia, as a result of which 99 percent of those, who participates voted for the dream of all Armenians – to have free, independent and a sovereign country. It is already 25 years that we live in the Republic of Armenia as free and independent citizens, it is just 25 years, during which we have passed through many difficulties, but have become stronger and have developed more.
On September 21 all Armenians celebrate this nice and symbolic holiday - in different parts of the world various events are being held and our tricolor is being raised.
In the Republic of Armenia this holiday is celebrated with special brilliance – different events are being organized, but the main event takes place in the Republic Square. This year is also not an exception.