Կճանաչի՞ արդյոք ՀՀ-ն ԼՂՀ անկախությունը
«Ես շատ կուզենայի, որ մեր  կողմից Ադրբեջանին  տրվող հնարավոր իրավական պատասխանը մենք չընկալեինք միայն մեկ հնարավոր քայլի՝ այն է ճանաչման համատեքստում»,-  նշեց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Կարեն Բեքարյանի Sputnik Արմենիա մամուլ ակումբում նախօրեին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ։
Ի պատասխան հետևյալ հարցին.  «Իր ելույթում Նախագահն առաջին անգամ խոսեց Ադրբեջանի դեմ հայկական կողմերի հնարավոր իրավական քայլերի մասին։ Արդյո՞ք, սա նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստվում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը»՝  Կարեն Բեքարյանը նշեց.
«ՀՀ-ն բարձրաստիճան պաշտոնյաների և անգամ Նախագահի մակարդակով բազմիցս նշել է, որ մենք որոշ պահից ստիպված ենք լինելու դիմել համարժեք քայլերի: Այդ հայտարարություններում չի առանձնացվել քաղաքական, իրավական ռազմական քայլերը: Ուստի այս տեսակետից, Նախագահի այս հայտարարությունը ես  չէի անվանի մեր կողմից առաջին անգամ հնչող հայտարարություն, այլ կփաստեի, որ այս դեպքում ուղղակի Նախագահն ավելի հստակ է եղել իր հայտարարությունում»:
«Ես շատ կուզենայի, որ մեկ կողմից Ադրբեջանին տրվող հնարավոր իրավական պատասխանը մենք չընկալեինք միայն մեկ հնարավոր քայլի՝ այն է ճանաչման համատեքստում: Այդ գործողությունների շրջանակը շատ ավելի լայն է և դրանցից յուրաքանչյուրը կարող է կիրառվել ըստ պահի և անհրաժեշտության: Ի դեպ, եթե դրանք մինչ օրս չեն կիրառվել, դա եղել է ուղղակի հայկական կողմերի՝ բանակցային գործընթացում կառուցողական դիրքորոշման դրսևորում: Այս համատեքստում պետք է նաև նշեմ, որ հայկական կողմերի նման կառուցողական դիրքորոշումը որևէ կերպ համեմատության եզրեր չունի ադրբեջանական կողմի որդեգրած դիրքորոշման հետ, որն ադրբեջանական կողմը միջազգային հանրությանը ներկայացնում է հետևյալ կերպ. «Միջազգային հանրություն, եթե ես Հայաստանի դեմ պատերազմ չեմ սկսում, ապա դա պետք է ընկալեք իմ կողմից որպես զիջում»:
Այստեղ պետք է նաև հավելել, որ բարեբախտաբար  միջազգային հանրությունը կարծես թե սկսել է հասկանալ ադրբեջանական կողմի այդ դիրքորոշման բացարձակ անտրամաբանական լինելու փաստը»,- նշել է Բեքարյանը:
Անդրադառնալով հայկական կողմերի հնարավոր իրավական գործողություններին, փորձագետն այդ շարքում նշել է հետևյալ գործողությունները.
1. ՀՀ և ԼՂՀ-ի միջև նոր, լայն համաձայնագիր՝ ամրագրված իր բոլոր ոլորտներով, ներառող ռազմական փոխօգնության մանրամասները:
2. ՀՀ, ԼՂՀ հանրությունների ամենալայն ներգրավումով հանրային քննարկումներ:
3. ՀՀ միջազգային անվտանգության համակարգի գործիքների ընդլայնում, որը կներառի նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութան անվտանգությունը:

Will Armenia Recognize Nagorno-Karabakh Republic?
"I would not like that the possible legal answer to Azerbaijan by us is perceived only in the context of one step – recognition," the Chairman of NGO "European Integration," RA National Assembly Deputy Karen Bekaryan said at a press conference, in an answer to the question of a journalist, whether the legal steps of the Armenians sides that the RA President mentioned about in his speech means recognition of the Republic of Artsakh by Armenia.
"The RA on the level of different high-level officials, as well as on President’s level has many times mentioned, that at some moment we will have to resort to adequate measures. In those statements the political, legal and military steps have not been separated. In this regard, President’s this announcement I would not call a one made for the first time, but would mention that this time the President was just more precise in his statement."
"I would not like that the possible legal answer to Azerbaijan by us is perceived only in the context of one step – recognition. The framework of those steps is wider and each of them can be used according to the moment and need. In fact, if they have not so far been applied, it was simply a manifestation of the constructive position in the negotiation process. In this context, I should also mention that the constructive position of the Armenian side can in no way be compared with the position adopted by Azerbaijan, which the Azerbaijani side presents to the international community in the following way: "International community, if I do not start a war against Armenia, consider this a concession by me."
Bekaryan also added that the international community is fortunately starting to understand that this position of Azerbaijan is illogical.
Referring to the possible legal actions of the Armenian sides, Bekaryan listed 3 of them:
1. A new, broader agreement between the RA and NKR with all fixed spheres, including details of military mutual support.
2. Public discussions with wide involvement of the RA and NKR public.
3. Expansion of international security tools for the RA, including the Nagorno-Karabakh Republic's security.