ԵՄ-ն կունենա սեփական Green Card-ը
Հնարավոր է, որ Եվրոպան մոտ ապագայում ունենա սեփական Գրին քարտը: Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը ներկայացրել է եվրոպական միացյալ միգրացիոն քաղաքականության ծրագիրը, որը պետք է մոդելավորվի ԱՄՆ-ի կանաչ քարտերի համակարգի օրինակով և թույլ կտա հարյուր հազարավոր տնտեսական միգրանտների հաստատվել Եվրոպայում, գրում է euromag-ը: «Ամերիկյան կանաչ քարտի նման մի համակարգ պետք է ներմուծվի Եվրոպա՝ մայրցամաք անօրինական միգրանտների ներթափանցումը կանխելու նպատակով», - նշել է Յունկերը:
Նշենք, որ ԵՄ-ում արդեն գործում է նմանատիպ մեխանիզմ, որը հայտնի է որպես Երկնագույն քարտ: Այսպես, ԵՄ Երկնագույն քարտը ԵՄ որոշ երկրներում որակավորված մասնագետների և նրանց ընտանիքների համար աշխատելու իրավունքով կացության վկայական է: Նշենք, որ ԵՄ Երկնագույն քարտերը ստեղծվել են 2009 թվականի ԵՄ դերեկտիվի համաձայն: Այդ դերեկտիվը չեն ճանաչում միայն Մեծ Բրիտանիան, Իռլանդիան և Դանիան, և հետևաբար այդ երկրներում Երկնագույն քարտ ստանալը անհնար է:
Երկնագույն քարտը աշխատելու իրավունք է տալիս միայն այն երկրում, որը տրամադրել է այն: ԵՄ առանձին երկրները իրենք են որոշում տրամադրվելիք քարտերի քանակը, իսկ դրանց ստացման համար դիմումը ներկայացվում է ԵՄ տվյալ երկրի կա՛մ դեսպանատուն, կա՛մ հյուպատոսություն:
Յունկերի պլամի համաձայն՝ հետագայում այդ համակարգը պետք է կենտրոնացվի, այն պետք է նմանվի ՄԱՆ-ի միգրացիոն քաղաքականությանը:
Տեղեկանք.
Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ-ը իր միգրացիոն քաղաքականությունում կիրառում է այսպես կոչված կանաչ քարտերը: Պաշտոնապես այդ փաստաթուղթը կոչվում է United States Permanent Resident Card: Այն ԱՄՆ-ի քաղաքացի չհանդիսացող, սակայն մշտապես և օրինական հիմունքներով ԱՄՆ-ում բնակվող անձի վկայական է: Այդ քարտի սեփականատիրոջը տվում է ԱՄՆ-ում ապրելու, աշխատելու և քաղաքացիներին տրվող այլ իրավունքներ՝ բացի ընտրելու իրավունքից:
Առաջին կանաչ քարտերը եղել են սպիտակ և ի հայտ են եկել օտարերկրացիների հաշվառելու ակտի արդյունքում 1940 թվականին: Այդ քարտերը կանաչ եղել են միայն 1946-1964 թվականներին, և միայն վերջերս՝ 2010 թվականից, քարտերը կրկին ստացել են իրենց պատմական կանաչ գույնը:
Այժմ ԱՄՆ-ի իշխանությունները քարտեր տրամադրում են ընտանիքների վերամիավորման, ԱՄՆ-ի քաղաքացու հետ ամուսնության, ամերիկյան գործատուի հայցով աշխատանք ստանալու, վիճակախաղում հաղթելու և քաղաքական ապաստան կամ փախստականի կարգավիճակ ստանալու դեպքում:
Սակայն ԵՄ-ում կանաչ քարտերը ցանկանում են ներմուծել միայն որակավորված մասնագետների համար: Վերջին շրջանում միգրանտների Եվրոպա մեծ հոսքի պատճառով Բրյուսելը ստիպված է հրաժարվել տնտեսական միգրանտներ ընդունելուց ի օգուտ հակամարտության գոտուց ժամանած փախստականների: Սակայն միևնույն ժամանակ Եվրոպան որակավորված մասնագետների մեծ պահանջարկ ունի:
Նշենք, որ Եվրոպական հանձնաժողովի այս ծրագրերը արդեն քննադատության են արժանացել Եվրոպական մի շարք երկրների և մասնավորապես բրիտանացի քաղաքական գործիչների կողմից, որոնք կարծում են, որ այն միայն կբարդացնի միգրացիոն ներկայիս ճգնաժամը:

У Европы будет своя Green Card
У Европы, возможно, скоро появится собственная Грин-карта. Председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер озвучил планы по созданию объединенной европейской миграционной политики, которая будет смоделирована по примеру системы "зеленых карт" Соединенных Штатов и позволит сотням тысяч экономических мигрантов обосноваться в Европе, пишет euromag. "Система в стиле американской зеленой карты должна быть внедрена в Европе с целью предотвратить нелегальное проникновение мигрантов на континент", - заявил господин Юнкер, озвучивая планы по противостоянию кризису с беженцами.
Отметим, что в ЕС уже действует подобная схема, известная как "голубая карта". Голубая карта ЕС - это вид на жительство с правом на работу в определенной стране Евросоюза для квалифицированных специалистов и членов их семей. Действие Голубой карты ЕС основано на европейской директиве 2009 года. Не признают эту директиву только Великобритания, Ирландия и Дания, следовательно, в этих странах получить Голубую карту невозможно.
Голубая карта дает право на работу только в той стране, которая ее выдала. Количество выдаваемых Голубых карт страны Евросоюза определяют сами. А заявление на получение карты подается в посольстве или консульстве той страны Евросоюза, в которой потенциальный приезжающий в Европу собирается работать.
Согласно плану Юнкера, в будущем эта система будет централизована, она будет схожа с иммиграционной политикой США.
Как известно, США использует в своей иммиграционной политике так называемые "зеленые карты". Официально данный документ именуется United States Permanent Resident Card. Это удостоверение личности лица, не являющегося гражданином США, но постоянно и на законных основаниях проживающего на территории Америки. Собственно, наличие грин-карты и подтверждает право человека на проживание в Штатах, право трудоустройства и другие права, присущие гражданам, за исключением избирательных. Первые "зеленые карты" были белыми и появились в результате акта о регистрации иностранцев (Alien Registration Act, AR-3) 1940 года. Эти карты стали зелеными с 1946 по 1964 годы. И только относительно недавно – с 2010 года - к картам вернулся исторический зеленый цвет. Сейчас власти США выдают зеленые карты в случае воссоединения семей, заключения брака с гражданином США, получения работы при ходатайстве американского работодателя, в случае выигрыша диверсификационной лотереи и через получение политического убежища или статуса беженца.
Однако в ЕС "зеленые карточки"  хотят вводить только для квалифицированных работников. Из-за большого потока мигрантов в ЕС за последний год Брюссель вынужден отказаться от экономических мигрантов в пользу беженцев из конфликтных зон. Но в тоже время Европа нуждается и в большом количестве квалифицированных работников. Отметим, что планы главы Европейской комиссии уже встретили волной неодобрения особенно британские политики, которые опасаются, что стимулирование экономических мигрантов на переезд в ЕС путем централизованного европейского разрешения на работу только ухудшит нынешний кризис с беженцами.