Էրդողանը սպառնում է ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին. պատճառը Սիրիայի քրդերն են
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը̦ երկրի ներսում պատերազմ սկսելով քրդերի դեմ̦ ընդդիմանում է նաև Սիրիայում քրդական ուժերի ամրապնդմանը: Թուրքիայի սահմանի մոտ գտնվող սիրիական Թել Աբյադ քաղաքում քրդական ինքնավարության հռչակումը Թուրքիայի կողմից բուռն արձագանքի պատճառ է դարձել: Երկրի Ազգային անվտանգության խորհուրդը քննադատել է Սիրիայում քրդական անկլավի հռչակումը` կոչ անելով միջազգային հանրությանը Սիրիայի քրդական զինված ուժերին ներառել ահաբեկչական խմբավորումների շարքում̦ հայտնում է Kurdistan.ru կայքը:
Անվտանգության խորհրդի նիստն ընթացել է Էրդողանի նախագահությամբ: Նիստին մասնակցել են նաև վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Թուրքական իշխանությունները պահանջում են Սիրիայի Դեմոկրատական միություն կուսակցությունը (PYD) ճանաչել որպես թուրքական Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) թև̦ որն ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից ճանաչվել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն:
Իրականում  քրդերն ընդլայնել են իրենց կիսաինքնավար շրջանը Սիրիայի հյուսիսում` Թել Աբյադ քաղաքում հայտարարելով նոր վարչակազմի ձևավորման մասին: Քրդական ուժերը քաղաքն ԻՊ-ից ազատել են այս տարվա ամռանը: Քուրդ գործիչներն AFP-ին հայտնել են̦ որ այս քայլը չի ենթադրում Թել Աբյադի` որպես անջատ շրջանի հռչակում̦ սակայն կարող է հանգեցնել դրան̦ եթե փորձը հաջող լինի:
Նշենք̦ որ 2013 թվականին քրդերը հայտարարեցին կիսաինքնավար վարչակազմի հաստատման մասին հիմնականում քրդաբնակ 3 շրջաններում` Աֆրինում̦ Ջազիրայում և Քոբանիում: Քուրդ գործիչներն ասում են̦ որ Թել Աբյադն այս պահին դեռևս չի կարող համարվել ինքնավար շրջան մյուս երեքի նման̦ քանի որ ռեսուրսներ և անկախ ոստիկանական ուժեր չունի:
Այս ֆոնի վրա Թուրքիայի նախագահը նաև քննադատել է Ռուսաստանին և Միացյալ Նահանգներին՝ Սիրիայում իրականացվող իրենց քաղաքականության համար: Գաղտնիք չէ̦ որ Թուրքիան պահանջում է Սիրիայի նախագահի հրաժարականը̦ այդ պատճառով էլ խիստ արձագանքեց Մոսկվայում Ասադի հյուրընկալմանը: Սակայն ԱՄՆ-ի քաղաքականության քննադատությունը̦ թերևս̦ նոր երևույթ է: Անկարան դժգոհ է ̦ որ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Սիրիայում կռվող քրդական ուժերին: «Ես հստակ ասում եմ̦ որ PYD-ն ահաբեկչական կազմակերպություն է: Բայց նրանք ասում են ոչ̦ այն քաղաքական կազմակերպություն է»̦ - Էրդողանի հայտարարությունը մեջբերում է թուրքական Hurriyet Daily News-ը: Էրդողանն ընդգծել է̦ որ սիրիական PYD-ի շարքերում PKK 1400 անդամ կա:
Թուրքիայի նախագահը զգուշացրել է̦ որ մտադիր չէ թույլ տալ այս երկրներին փոխել իրավիճակը Սիրիայի հյուսիսում̦ քանի որ սա կարող է սպառնալ Թուրքիայի անվտանգությանը: «Մենք ևս հստակ քայլեր կձեռնարկենք̦ և այս խնդիրը կդառնա նաև աշխարհի և Եվրոպայի խնդիրը»̦ - սպառնացել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք̦ որ վերջին տեղեկությունների համաձայն Միացյալ Նահանգները ռազմական օգնություն է տրամադրում Սիրիայի քրդական զինված ուժերին̦ որի նպատակն է լայնածավալ հարձակում կազմակեպել ԻՊ-ի մայրաքաղաք համարվող Ռաքքա քաղաքի վրա:

Эрдоган угрожает России и США: причина – курды Сирии
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который начал войну против курдов и своей стране, противится также укреплению позиций курдов в Сирии. Объявление курдской автономии в сирийском городе Тель Абьяд у границ Турции вызвало бурную реакцию в этой стране. Совет национальной безопасности Турции осудил провозглашение нового  курдского анклава в Сирии и призвал международное сообщество причислить ведущую курдскую военную силу в Сирии к террористическим группировкам, сообщает сайт Kurdistan.ru.
Заседание Совета прошло под председательством президента Турции. На встрече также присутствовали премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу и другие высокопоставленные чиновники. Турецкие власти заявили, что "Партия Демократического Союза" (PYD) должна быть признана сирийским ответвлением турецкой "Рабочей партии Курдистана" (PKK), указанной в качестве террористической организацией Турцией, Соединенными Штатами и Европейским Союзом.
В реальности речь идет о том, что курды расширили свой полуавтономный регион, провозгласив создание новой администрации в городе Тель Абьяд. Курдские силы освободили этот город летом 2015 года. Курдские деятели сообщили AFP, что этот шаг еще не означает, что Тель Абьяд провозглашается отдельным регионом, однако может привести к этому, если данный опыт окажется успешным.
Отметим, что в 2013 году сирийские курды объявили об установлении полуавтономной администрации в 3 регионах Сирии. На данный момент Тель Абьяд не считается таким же полуавтономным регионом, поскольку не имеет достаточных ресурсов и собственных полицейских сил.
На этом фоне президент Турции начал критику США и России - за их политику в Сирии. Не секрет, что Эрдоган выступает за свержение президента Сирии Башара Асада, и поэтому резко отреагировал на визит Асада в Москву. Однако осуждение сирийской политики США со стороны Турции происходит впервые.
Анкара недовольна, что США поддерживают курдские силы в Сирии. "Я ясно говорю, что PYD - террористическая организация, однако они говорят - нет, PYD - это политическая организация", - заявление Эрдогана цитирует турецкий Hurriyet Daily News. Эрдоган отметил, что в рядах PYD воюют 1400 членов PKK.
Турецкий президент предупредил, что не намерен позволить США и России изменить ситуацию на севере Сирии, поскольку это является угрозой для Турции. "Мы тоже предпримем конкретные шаги, и эта проблема станет проблемой Европы и всего мира", - пригрозил Эрдоган.