Էրդողանը սպառնում է ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին. պատճառը Սիրիայի քրդերն են
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը̦ երկրի ներսում պատերազմ սկսելով քրդերի դեմ̦ ընդդիմանում է նաև Սիրիայում քրդական ուժերի ամրապնդմանը: Թուրքիայի սահմանի մոտ գտնվող սիրիական Թել Աբյադ քաղաքում քրդական ինքնավարության հռչակումը Թուրքիայի կողմից բուռն արձագանքի պատճառ է դարձել: Երկրի Ազգային անվտանգության խորհուրդը քննադատել է Սիրիայում քրդական անկլավի հռչակումը` կոչ անելով միջազգային հանրությանը Սիրիայի քրդական զինված ուժերին ներառել ահաբեկչական խմբավորումների շարքում̦ հայտնում է Kurdistan.ru կայքը:
Անվտանգության խորհրդի նիստն ընթացել է Էրդողանի նախագահությամբ: Նիստին մասնակցել են նաև վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Թուրքական իշխանությունները պահանջում են Սիրիայի Դեմոկրատական միություն կուսակցությունը (PYD) ճանաչել որպես թուրքական Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) թև̦ որն ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից ճանաչվել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն:
Իրականում  քրդերն ընդլայնել են իրենց կիսաինքնավար շրջանը Սիրիայի հյուսիսում` Թել Աբյադ քաղաքում հայտարարելով նոր վարչակազմի ձևավորման մասին: Քրդական ուժերը քաղաքն ԻՊ-ից ազատել են այս տարվա ամռանը: Քուրդ գործիչներն AFP-ին հայտնել են̦ որ այս քայլը չի ենթադրում Թել Աբյադի` որպես անջատ շրջանի հռչակում̦ սակայն կարող է հանգեցնել դրան̦ եթե փորձը հաջող լինի:
Նշենք̦ որ 2013 թվականին քրդերը հայտարարեցին կիսաինքնավար վարչակազմի հաստատման մասին հիմնականում քրդաբնակ 3 շրջաններում` Աֆրինում̦ Ջազիրայում և Քոբանիում: Քուրդ գործիչներն ասում են̦ որ Թել Աբյադն այս պահին դեռևս չի կարող համարվել ինքնավար շրջան մյուս երեքի նման̦ քանի որ ռեսուրսներ և անկախ ոստիկանական ուժեր չունի:
Այս ֆոնի վրա Թուրքիայի նախագահը նաև քննադատել է Ռուսաստանին և Միացյալ Նահանգներին՝ Սիրիայում իրականացվող իրենց քաղաքականության համար: Գաղտնիք չէ̦ որ Թուրքիան պահանջում է Սիրիայի նախագահի հրաժարականը̦ այդ պատճառով էլ խիստ արձագանքեց Մոսկվայում Ասադի հյուրընկալմանը: Սակայն ԱՄՆ-ի քաղաքականության քննադատությունը̦ թերևս̦ նոր երևույթ է: Անկարան դժգոհ է ̦ որ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Սիրիայում կռվող քրդական ուժերին: «Ես հստակ ասում եմ̦ որ PYD-ն ահաբեկչական կազմակերպություն է: Բայց նրանք ասում են ոչ̦ այն քաղաքական կազմակերպություն է»̦ - Էրդողանի հայտարարությունը մեջբերում է թուրքական Hurriyet Daily News-ը: Էրդողանն ընդգծել է̦ որ սիրիական PYD-ի շարքերում PKK 1400 անդամ կա:
Թուրքիայի նախագահը զգուշացրել է̦ որ մտադիր չէ թույլ տալ այս երկրներին փոխել իրավիճակը Սիրիայի հյուսիսում̦ քանի որ սա կարող է սպառնալ Թուրքիայի անվտանգությանը: «Մենք ևս հստակ քայլեր կձեռնարկենք̦ և այս խնդիրը կդառնա նաև աշխարհի և Եվրոպայի խնդիրը»̦ - սպառնացել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք̦ որ վերջին տեղեկությունների համաձայն Միացյալ Նահանգները ռազմական օգնություն է տրամադրում Սիրիայի քրդական զինված ուժերին̦ որի նպատակն է լայնածավալ հարձակում կազմակեպել ԻՊ-ի մայրաքաղաք համարվող Ռաքքա քաղաքի վրա:

Erdogan Threatens the US and Russia because of the Syrian Kurds
Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan along with war against Kurds in his own country opposes to the strengthening of the Kurdish forces in Syria. The announcement of a new Kurdish administration in the Syrian city of Tal Abyad near the Turkish border became a reason for a heated response from Erdogan.
Particularly, Turkey’s National Security Council criticized the declaration of a Kurdish enclave in Syria, calling the international community to announce the Kurdish forces fighting in Syria as a terrorist organization, Kurdistan.ru Website reports.
Turkish Security Council’s meeting was held by the presidency of Erdogan. The Prime-Minister Ahmet Davutoglu and other high ranking officials also attended the meeting. The Turkish authorities want the Kurdish Democratic Union Party (PYD) to be declared as a terrorist organization. They say PYD is the Syrian wing of the Kurdistan Working Party (PKK), which is considered to be a terrorist organization in the US and EU.
In reality the Turkish leadership is talking about the fact that Syria's Kurds have expanded their semi-autonomous region in northern Syria, announcing a new administration in the town they seized from the Islamic State group this summer. The announcement falls short of declaring Tal Abyad a separate region, but prepares it for such a step if the current experiment is successful, Kurdish official Omar Alloush told AFP.
It should be noted that Syria's Kurds declared a semi-autonomous administration in 2013 made up of three largely Kurdish regions, or cantons, in Afrin, Jazeera and Kobani. They refer to their overall autonomous region as Rojava. Tal Abyad does not yet qualify as a separate fourth region because it lacks the resources and an independent police force.
On this background Turkish President criticized both Russia and the United States over their respective policies in Syria, Hurriyet reports. It is not a secret that Erdogan has demanded the ouster of the Syrian President since the conflict began. Thus, it was not a surprise when Turkey critisized Assad’s visit to Moscow.
But it is the first time Turkey criticizes the US policy. Ankara is against the supporting of the Syrian Kurds by the US.  "I was so clear on this: I said "the PYD is a terrorist organization." But they say, "No, this is a political organization." Quite the contrary, they are the associates of the PKK in northern Syria. There are 1,400 PKK members within the PYD," Erdogan said.
The Turkish President warned that he is not going to allow these countries to change the situation in northern Syria, as this would pose a threat to Turkey. "It’s impossible for us to say ‘yes’ to this threat. We will either take concrete actions or this problem will turn into the problem of the world and of Europe."