Կլիմայի փոփոխությունը կարող է հանգեցնել հակամարտությունների աճի. Քերի
Կլիմայի գլոբալ փոփոխությունը կարող է հանգեցնել միջազգային անկայունության ուժգնացմանը և աշխարհում հակամարտությունների աճի: Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, գրում է РИА Новости-ն:
«Կլիմայի փոփոխությունը կարող է հանգեցնել պաշարների համար պայքարի ընդլայնմանը, անկայունության և հակամարտությունների վտանգին», - հայտարարել է նա:
Քերին ընդգծել է, որ այօրվա աշխարհը չափից դուրս փոխկապակցված է տնտեսական, տեխնոլոգիական, ռազմական տեսանկյուններից: Նրա խոսքերով` աշխարհի ցանկացած կետում անկայունությունը կարող է արտացոլվել որտեղ պատահի, և սահմաններն արդեն ի վիճակի չեն դրան խանգարել:

Керри предсказал рост конфликтов в мире при изменении климата на планете
Глобальное изменение климата может привести к усилению международной нестабильности и росту конфликтов в мире. Такое мнение высказал госсекретарь США Джон Керри, сообщает РИА Новости.
"Изменение климата может привести к увеличению угрозы борьбы за ресурсы, к риску нестабильности и конфликтов", — заявил он.
Керри подчеркнул, что "сегодняшний мир чрезвычайно взаимосвязан с экономической, технологической, военной точек зрения". По его словам, "нестабильность в любой точке мира может отразиться где угодно, и границы уже не в состоянии этому помешать".