Շվեդիան վերականգնում է սահմանային վերահսկողությունը
Շվեդիայի կառավարությունը, բախվելով ռեկորդային թվով փախստականների տեղավորման անհրաժեշտությանը, ժամանակավորապես սահմանում է սահմանային վերահսկողություն, հայտնում է Reuters-ը։
Ինչպես նշվում է՝ այդ որոշումն արտացոլում է Շվեդիայի իշխանությունների մտավախությունը, որ նրանք հասել են ապաստան փնտրող անձանց ընդունման իրենց հնարավորությունների սահմանին։ Ըստ կանխատեսումների՝ այս տարի երկիր կժամանի 190 հազար մարդ, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է։
Ներկայում Շվեդիան ընդունում է բնակչության մեկ շնչի հաշվով ավելի շատ փախստականի, քան ԵՄ որևէ այլ երկիր։

Швеция введет пограничный контроль
Шведское правительство, столкнувшееся с необходимостью размещения рекордного количества беженцев, временно вводит пограничный контроль. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Как отмечается, это решение отражает опасения шведских властей, что они достигли предела своих возможностей по приему лиц, ищущих убежища. По прогнозам, в этом году в страну прибудут до 190 тысяч человек, что в два раза больше предыдущего рекорда, начиная с начала 1990-х годов.
В настоящее время Швеция принимает больше беженцев на душу населения, чем какая-либо другая страна Евросоюза.