ԵԽԽՎ բանաձևը Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ (ամբողջական տեքստ)
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվել է Սարսանգի ջրամբարին առնչվող «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում բնակիչները միտումնավոր ջրազրկվել են» վերնագրով բանաձևը: Ստորև ներկայացվում է բանաձևի տեքստն ամբողջությամբ, ոչ պաշտոնական թարգմանությամբ:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողով
Նախնական տարբերակ
Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում բնակիչները միտումնավոր ջրազրկվել են
Սոցիալական հարցերի, առողջապահության և կայուն զարգացման հանձնաժողով
Զեկուցող. Միլիցա Մարկովիչ, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Սոցիալիստական խումբ
Բանաձևի նախագիծ
1. Խորհրդարանական վեհաժողովը հիշեցնում է Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ պետություններին, որ ջրի իրավունքը կարևոր է կյանքի և առողջության համար, ինչպես նշված է ՄԱԿ-ի 1992 թ.-ի ջրային կոնվենցիայում, և ուստի նախապայման է մարդու մյուս բոլոր իրավունքներից օգտվելու համար: Վեհաժողովն ընդգծում է պետությունների պարտավորությունը՝ ապահովելու ջրային ռեսուրսների անվտանգ̦մատչելի և բավարար հասանելիությունն իրենց բնակչության համար:
2. Վեհաժողովը նկատի ունի ազատ մուտքը դեպի խմելու ջուրը, որը՝ որպես մարդու հիմնարար իրավունք, կյանքի աղբյուր և ռազմավարական կարևորություն ունեցող սեփականություն, յուրաքանչյուրի պետության համար չի կարող սահմանափակվել սահմանների գոյության պատճառով: Վեհաժողովը հաստատում է, որ կանխամտածված ջրազրկումը չի կարող օգտագործվել որպես անմեղ քաղաքացիներին վնասելու միջոց:
3. Վեհաժողովը կարծում է, որ ​​շրջակա միջավայրի արհեստական ճգնաժամի կանխամտածված ստեղծումը պետք է համարվի «շրջակա միջավայրի միջոցով ագրեսիա» (“environmental aggression”) և դիտվի որպես թշնամական ակտ մի պետության կողմից մյուսի հանդեպ, որի նպատակն է ստեղծել բնապահպանական աղետի գոտիներ և անհնար դարձնել տվյալ բնակչության բնականոն կյանքը:
4. Վեհաժողովն ափսոսանք է հայտնում, որ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից այլ տարածքների օկուպացիան ստեղծում է նմանատիպ հումանիտար և շրջակա միջավայրի խնդիրներ Ադրբեջանի քաղաքացիների համար, ովքեր ապրում են Դաշտային Ղարաբաղի հովիտներում:
5. Վեհաժողովը նշում է, որ ավելի քան 20 տարվա կանոնավոր աշխատանքի պակասը Սարսանգի ջրամբարում, որը գտնվում է Հայաստանի կողմից օկուպացված ադրբեջանական տարածքներից մեկում, վտանգ է ներկայացնում սահմանամերձ ողջ տարածաշրջանի համար: Վեհաժողովը նշում է, որ անսարքության վիճակը Սարսանգի ջրամբարում կարող է հանգեցնել մարդկային մեծ կորուստներով խոշոր աղետի, ինչպես նաև թարմ հումանիտար ճգնաժամի:
6. Հաշվի առնելով այս հրատապ մարդասիրական խնդիրը` Վեհաժողովը խնդրում է.
6.1. Հայկական զինված ուժերի արագ դուրսբերումը տվյալ տարածաշրջանից, ինչը թույլ կտա՝
6.1.1. անկախ ինժեներների և ջրաբանների մուտքը` տեղում մանրամասն
հետազոտություն իրականացնելու նպատակով,
6.1.2. գլոբալ կառավարում ամբողջ տարածքով մեկ, Սարսանգի ջրի
օգտագործում և պահպանում,
6.1.3. ոռոգման ջրանցքների, Սարսանգի և
Մատաղիսի պատնեշների դրության, աշնանն ու ձմռանը ջրային
մատակարարման ժամանակացույցի, ջրատար խողովակների
գերշահագործման միջազգային վերահսկողություն:
6.2. Հայաստանի իշխանությունները պետք է դադարեն օգտագործել ջրային ռեսուրսները՝ որպես քաղաքական ազդեցության գործիք կամ ճնշման միջոց՝ ի շահ հակամարտության կողմերից միայն մեկի:
7. Վեհաժողովը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի իշխանությունների և հայկական խորհրդարանական պատվիրակության համագործակցության պակասը այս զեկույցի նախապատրաստման ընթացքում: Վեհաժողովը անհամատեղելի է համարում նման վարքագիծը մի երկրի ստանձնած պարտավորությունների և հանձնառությունների հետ, որը Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ է:
Վեհաժողովը կքննարկի, թե ինչ միջոցներ ձեռնարկի այս և յուրաքանչյուր նման դեպքում, որոնք կարող են առաջանալ իր պատգամավորների գործունեության ընթացքում:

Проект резолюции ПАСЕ по Сарсангскому водохранилищу (полный текст)
В эти дни много говорится о принятом комитетом Парламентской Ассамблеи Совета Европы по социальным вопросам, здравоохранения и устойчивого развития проекте доклада под названием "Жители приграничных регионов Азербайджана намеренно лишены воды" - относительно Сарсангского водохранилища, расположенного на территории НКР. Предлагаем вниманию читателей ИАА "Армедиа" неофициальный перевод полного текста доклада.
Жители приграничных регионов Азербайджана намеренно лишены воды
Комитет ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранения и устойчивого развития
Докладчик: г-жа Милица Маркович, Босния и Герцеговина, Группа социалистов
(ПАСЕ, предварительная версия)
Проект резолюции
1. Парламентская Ассамблея напоминает всем государствам-членам Совета Европы, что право на воду необходимо для жизни и здоровья, как указано в водной Конвенции ООН 1992-го года, и является предусловием для реализации других прав человека. Ассамблея подчеркивает обязательство государств по обеспечению доступа населения к достаточным, безопасным и доступным водным ресурсам.
2. Ассамблея считает, что свободный доступ к питьевой воде не может быть ограничен существованием границ, так как это основополагающее право, источник жизни и собственность, имеющая стратегическое значение для каждого государства. Ассамблея подтверждает, что намеренное лишение воды не может быть использовано в качестве средства для нанесения вреда невинным гражданам.
3. Ассамблея считает, что преднамеренное создание искусственного экологического кризиса следует рассматривать в качестве "агрессии посредством окружающей среды" ("environmental aggression") и воспринимать как враждебный акт одного государства по отношению к другому, цель которого - создать зону экологического бедствия и сделать невозможной естественную жизнь населения.
4. Ассамблея выражает сожаление, что оккупация Арменией Нагорного Карабаха и других смежных территорий  создает подобные гуманитарные и экологические проблемы для граждан Азербайджана, проживающих в долинах Равнинного Карабаха.
5. Ассамблея отмечает, что недостаточное в течение более 20 лет регулярное техническое обслуживание на Сарсангском водохранилище, расположенном в одном из оккупированных Арменией районов Азербайджана, представляет опасность для всего приграничного региона. Ассамблея подчеркивает, что состояние ветхости Сарсангской плотины может привести к крупной аварии с большими человеческими жертвами и, возможно, к новому гуманитарному кризису.
6. В связи с этой актуальной гуманитарной проблемой Ассамблея просит:
6.1. немедленно вывести армянские вооруженные силы из соответствующего региона, что позволит осуществить:
6.1.1. доступ к водохранилищу независимых инженеров и гидрологов для проведения исследования на месте;
6.1.2. глобальное управление всей площадью водохранилища, использование и  защита вод Сарсанга;
6.1.3. Международный надзор оросительных каналов, контроль над состоянием Сарсангской и Мадагизской плотин, надзор над графиком водоснабжения в осенне-зимний период и чрезмерной эксплуатацией водных труб.
6.2. Армянские власти должны прекратить использовать водные ресурсы в качестве инструмента политического влияния или инструмента давления - в пользу только одной из сторон конфликта.
7. Ассамблея решительно осуждает отсутствие сотрудничества парламентской делегации Армении и властей Армении в ходе подготовки этого доклада. Ассамблея считает такое поведение несовместимым с обязательствами страны, которая является полноправным членом Совета Европы. Ассамблея обсудит, какие меры стоит принять в данном случае и в любых подобных случаях, которые могут возникать в ходе деятельности депутатов ПАСЕ.
Напомним: проект резолюции принят 23 ноября 2015 года комитетом Парламентской Ассамблеи Совета Европы по социальным вопросам.