ԵԽԽՎ բանաձևը Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ (ամբողջական տեքստ)
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվել է Սարսանգի ջրամբարին առնչվող «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում բնակիչները միտումնավոր ջրազրկվել են» վերնագրով բանաձևը: Ստորև ներկայացվում է բանաձևի տեքստն ամբողջությամբ, ոչ պաշտոնական թարգմանությամբ:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողով
Նախնական տարբերակ
Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում բնակիչները միտումնավոր ջրազրկվել են
Սոցիալական հարցերի, առողջապահության և կայուն զարգացման հանձնաժողով
Զեկուցող. Միլիցա Մարկովիչ, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Սոցիալիստական խումբ
Բանաձևի նախագիծ
1. Խորհրդարանական վեհաժողովը հիշեցնում է Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ պետություններին, որ ջրի իրավունքը կարևոր է կյանքի և առողջության համար, ինչպես նշված է ՄԱԿ-ի 1992 թ.-ի ջրային կոնվենցիայում, և ուստի նախապայման է մարդու մյուս բոլոր իրավունքներից օգտվելու համար: Վեհաժողովն ընդգծում է պետությունների պարտավորությունը՝ ապահովելու ջրային ռեսուրսների անվտանգ̦մատչելի և բավարար հասանելիությունն իրենց բնակչության համար:
2. Վեհաժողովը նկատի ունի ազատ մուտքը դեպի խմելու ջուրը, որը՝ որպես մարդու հիմնարար իրավունք, կյանքի աղբյուր և ռազմավարական կարևորություն ունեցող սեփականություն, յուրաքանչյուրի պետության համար չի կարող սահմանափակվել սահմանների գոյության պատճառով: Վեհաժողովը հաստատում է, որ կանխամտածված ջրազրկումը չի կարող օգտագործվել որպես անմեղ քաղաքացիներին վնասելու միջոց:
3. Վեհաժողովը կարծում է, որ ​​շրջակա միջավայրի արհեստական ճգնաժամի կանխամտածված ստեղծումը պետք է համարվի «շրջակա միջավայրի միջոցով ագրեսիա» (“environmental aggression”) և դիտվի որպես թշնամական ակտ մի պետության կողմից մյուսի հանդեպ, որի նպատակն է ստեղծել բնապահպանական աղետի գոտիներ և անհնար դարձնել տվյալ բնակչության բնականոն կյանքը:
4. Վեհաժողովն ափսոսանք է հայտնում, որ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից այլ տարածքների օկուպացիան ստեղծում է նմանատիպ հումանիտար և շրջակա միջավայրի խնդիրներ Ադրբեջանի քաղաքացիների համար, ովքեր ապրում են Դաշտային Ղարաբաղի հովիտներում:
5. Վեհաժողովը նշում է, որ ավելի քան 20 տարվա կանոնավոր աշխատանքի պակասը Սարսանգի ջրամբարում, որը գտնվում է Հայաստանի կողմից օկուպացված ադրբեջանական տարածքներից մեկում, վտանգ է ներկայացնում սահմանամերձ ողջ տարածաշրջանի համար: Վեհաժողովը նշում է, որ անսարքության վիճակը Սարսանգի ջրամբարում կարող է հանգեցնել մարդկային մեծ կորուստներով խոշոր աղետի, ինչպես նաև թարմ հումանիտար ճգնաժամի:
6. Հաշվի առնելով այս հրատապ մարդասիրական խնդիրը` Վեհաժողովը խնդրում է.
6.1. Հայկական զինված ուժերի արագ դուրսբերումը տվյալ տարածաշրջանից, ինչը թույլ կտա՝
6.1.1. անկախ ինժեներների և ջրաբանների մուտքը` տեղում մանրամասն
հետազոտություն իրականացնելու նպատակով,
6.1.2. գլոբալ կառավարում ամբողջ տարածքով մեկ, Սարսանգի ջրի
օգտագործում և պահպանում,
6.1.3. ոռոգման ջրանցքների, Սարսանգի և
Մատաղիսի պատնեշների դրության, աշնանն ու ձմռանը ջրային
մատակարարման ժամանակացույցի, ջրատար խողովակների
գերշահագործման միջազգային վերահսկողություն:
6.2. Հայաստանի իշխանությունները պետք է դադարեն օգտագործել ջրային ռեսուրսները՝ որպես քաղաքական ազդեցության գործիք կամ ճնշման միջոց՝ ի շահ հակամարտության կողմերից միայն մեկի:
7. Վեհաժողովը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի իշխանությունների և հայկական խորհրդարանական պատվիրակության համագործակցության պակասը այս զեկույցի նախապատրաստման ընթացքում: Վեհաժողովը անհամատեղելի է համարում նման վարքագիծը մի երկրի ստանձնած պարտավորությունների և հանձնառությունների հետ, որը Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ է:
Վեհաժողովը կքննարկի, թե ինչ միջոցներ ձեռնարկի այս և յուրաքանչյուր նման դեպքում, որոնք կարող են առաջանալ իր պատգամավորների գործունեության ընթացքում:

On November 23 PACE adopted a resolution on Sarsang reservoir. The text, which is a provisional version, as put on the official website of PACE, reads as follows:
"Draft resolution
1.The Parliamentary Assembly reminds all the member States of the Council of Europe that the right to water is essential to life and health, as specified in the 1992 UN Water Convention, and thus constitutes a prior condition for the enjoyment of other human rights. The Assembly emphasises the obligation of states to secure their population’s access to sufficient, safe and affordable water resources.
2.The Assembly regards free access to drinking water, which cannot be restricted by the existence of borders, as a basic right, a source of life and an asset of strategic importance to every state. The Assembly confirms that deliberate deprivation of water cannot be used as a means to harm innocent citizens.
3.The Assembly considers that the deliberate creation of an artificial environmental crisis must be regarded as "environmental aggression" and seen as a hostile act by one state towards another aimed at creating environmental disaster areas and making normal life impossible for the population concerned.
4.The Assembly deplores that the occupation by Armenia of Nagorno-Karabakh and other adjacent areas of Azerbaijan creates similar humanitarian and environmental problems for the citizens of Azerbaijan living in the Lower Karabakh valley.
5.The Assembly notes that the lack of regular maintenance work for over 20 years on the Sarsang reservoir, located in one of the areas of Azerbaijan occupied by Armenia, poses a danger to the whole border region. The Assembly emphasises that the state of disrepair of the Sarsang dam could result in a major disaster with great loss of human life and possibly a fresh humanitarian crisis.
6.In view of this urgent humanitarian problem, the Assembly requests:
6.1.the immediate withdrawal of Armenian armed forces from the region concerned, thus allowing:
6.1.1.access by independent engineers and hydrologists to carry out a detailed on-the-spot
survey;
6.1.2.global management, throughout the catchment area, of the use and upkeep of the Sarsang water;
6.1.3.international supervision of the irrigation canals, the state of the Sarsang and Madagiz dams, the schedule of water releases during the autumn and winter, and aquifer overexploitation;
6.2. the Armenian authorities to cease using water resources as tools of political influence or an instrument of pressure benefiting only one of the parties to the conflict.
7. The Assembly firmly condemns the lack of co-operation of the Armenian parliamentary delegation and the Armenian authorities during the preparation of this report. The Assembly regards such behaviour as inconsistent with the obligations and commitments of a country which is a full member of the Council of Europe. The Assembly will consider what measures to take in this case and in any similar cases which may arise during the terms of office of its parliamentarians."