ՄԱԿ-ում մեկնարկել է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար ընտրարշավը
ՄԱԿ-ում պաշտոնապես մեկնարկել է նախընտրական արշավը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար, հայտնում է Reuters-ը։
Պան Գի Մունը, ով նախկինում եղել է Հարավային Կորեայի արտգործնախարարը, պետք է հեռանա 2016 թվականի վերջին՝ երկու 5-ամյա ժամկետում պաշտոնավարելուց հետո։ Տարբեր տարածաշրջանային խմբերի ներկայացուցիչների ռոտացիայի պատճառով այժմ գլխավոր քարտուղար կարող է դառնալ Արևելյան Եվրոպայի պետությունների ներկայացուցիչը։
Նշվում է, որ թեկնածուների չգաղտնազերծվող ցուցակը կազմվում է Անվտանգության խորհրդի փակ դռների հետևում:
ԱԽ ներկայիս նախագահ ԱՄՆ դեսպան Սամանտա Փաուերը և Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ դանիացի Մոգենս Լյուկետոֆտն առաջարկել են գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում դիտարկել կնոջ թեկնածություն՝ ապահովելու համար հավասար հնարավորություններ։ 1945 թվականից պաշտոնը զբաղեցնում են միայն տղամարդիկ։

В ООН стартовала избирательная кампания на пост генсекретаря
В Организации объединенных наций официально стартовала предвыборная гонка за пост генерального секретаря, передает gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
Пан Ги Мун, бывший глава МИДа Южной Кореи, должен уйти в отставку в конце 2016 года, после двух пятилетних сроков в должности. Из-за ротации представителей разных региональных групп генсеком теперь может стать представитель государства из Восточной Европы.
Отмечается, что нераскрываемый список кандидатов составляется за закрытыми дверями Советом Безопасности.
Текущий президент Совбеза, посол США Саманта Пауэр, и президент Генассамблеи датчанин Могенс Люккетофт предложили рассмотреть на роль генсека кандидатов-женщин для обеспечения равных возможностей. С 1945 года пост занимают только мужчины.
В послании президенты Совбеза и ГА приглашают государства ООН принять участие в выборе кандидатов, после чего список будет направлен во все 193 государства организации.