ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար. տեղեկանք
ՄԱԿ-ում մեկնարկել է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ընտրությունների համար արշավը: ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին արդեն ուղարկվել է միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու կոչով նամակներ: Նման նամակներ առաջին անգամ է ուղարկվում՝ գլխավոր քարտուղարի ընտրությունն ավելի բաց դարձնելու նպատակով:
Երկու թեկնածուներ արդեն պաշտոնապես առաջադրվել են: Այսպես, Խորվաթիան առաջադրել է իր ԱԳՆ ղեկավար Վեսնա Պուսիչին, իսկ Մակեդոնիան՝ նախկին ԱԳ նախարար Սիրջան Կերիմին: Նշենք, որ հնարավոր թեկնածուների ցուցակում բավականին շատ են կանայք: Associated Press-ի տվյալներով ամենահավանական թեկնածուներից է Դանիայի վարչապետ Հելլե Տորնինգ Շմիթը, Կանադայում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ադմինիստրատոր Հելեն Կլարկը, Լատվիայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան:
ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը նշվում է որպես վարչական: Նրա պարտականությունների մեջ է մտում իր կարծիքով միջազգային անվտանգությանը և խաղաղությանը սպառնացող խնդիրների մասին Անվտանգության խորհրդին տեղյակ պահելը: Նա չպետք է ցուցումներ ստանա որևէ մեկի կողմից և պատասխանատու է միայն Միավորված ազգերի կազմակերպության առաջ: Գլխավոր քարտուղարի ամենօրյա աշխատանքի մեջ մտնում են կազմակերպության տարբեր մարմինների նիստերին մասնակցությունը, համաշխարհային առաջնորդների, պետական պաշտոնատար անձանց հետ խորհրդատվությունների անցկացումը, ՄԱԿ-ի օրակարգում մատնանշված խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով գործուղումները: Ամեն տարի գլխավոր քարտուղարը ներկայացնում է կազմակերպության աշխատանքի մասին զեկույց, որում տրվում է նրա աշխատանքի գնահատականը և նախանշվում են առաջիկայի համար առաջնահերթություները: ՄԱԿ-ի կանոնադրության համաձայն քարտուղարության անձնակազմին նշանակում է գլխավոր քարտուղարը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշանակվում է Գլխավոր ասամբելայի կողմից Անվտանգության խորհրդի միջնորդությամբ: Թեկնածության քննարկումը տեղի է ունենում փակ դռների հետևում ՄԱԿ ԱԽ անդամների կողմից: Ընդ որում, ԱԽ հինգ մշտական անդամներն իրավունք ունեն վետո դնել ցանկացած թեկնածության վրա: ԱԽ որոշմանը սովորաբար նախորդում է ոչ պաշտոնական քննարկումը և վարկանշային քվեարկությունների շարք: Վերջնական որոշումը կայացնում է Գլխավոր ասամբլեան: Գլխավոր քարտուղարի ընտրության ժամանակ կիրառվում է նաև Տարածաշրջանային ռոտացիայի սկզբունքը՝ գլխավոր քարտուղարները պետք է ներկայացնեն տարբեր տարածաշրջաններ:
Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, այս սկզբունքը միշտ չէ, որ կիրառվում է: Այսպես, Արևելյան Եվրոպայի երկրների խումբը(այս ընտրություններում «հերթը» այս խմբինն է) ներկայացնող որևէ գլխավոր քարտուղար չի ընտրվել: Համընդհանուր ընդունված պրակտիկայի համաձայն Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը չեն կարող զբաղեցնել ԱԽ մշտական անդամ հանդիսացող երկրների ներկայացուցիչները:
Գլխավոր քարտուղարը ընտրվում է հինգ տարի ժամկետով՝ վերընտրվելու իրավունքով: Չնայած վերընտրվելու թվաքանակի վերաբերյալ որևէ սահմանափակում չկա, սակայն մինչ այժմ գլխավոր քարտուղարները իրենց պաշտոնը զբաղեցրել են առավելագույնը երկու ժամկետով:
1945 թվականից ՄԱԿ-ը ունեցել է 9 գլխավոր քարտուղար՝ Գեդվին Ջեբբ (Մեծ Բրիտանիա, 1945-1946), Տրյուգվե Խալդվան Լի (Նորվեգիա,1946-1952), Դագ Համմարշոլդ (Շվեյցարիա, 1953-61), Ու Տան (Բիրմա, 1961-1971), Կուրտ Վալդհայմ(Ավստրիա, 1972-1981), Խավեր Պերես դե Կուելյար(Պերու, 1982-1991), Բուտրոս Բուտրոս-Գալի (Եգիպտոս, 1992-1996), Քոֆի Անան (Գանա, 1997-2006), Բան Գի Մուն (Հարավային Կորեա,2007 թվականից).

Выборы генерального секретаря ООН пройдут только в следующем году, но председатели Генассамблеи и Совета Безопасности ООН уже разослали всем странам-членам организации письма с призывом выдвинуть претендентов на этот пост. В документе подчеркивается, что кандидат должен быть человеком, который доказал свои лидерские качества и таланты руководителя, обладает богатым опытом в международных отношениях и отвечает высочайшим стандартам дееспособности, компетентности и честности. Как передает Эхо Москвы, такое письмо составили впервые. Основанием для этого стала резолюция Генассамблеи от 11 сентября. Ее цель - сделать процесс выборов генсека более открытым.
Два кандидата уже официально выдвинуты. Хорватия предложила главу своего МИД Весну Пусич, а Македония – бывшего министра иностранных дел этой республики Срджана Керима.
Отметим, что в списке кандидатов на высшую международную должность непривычно много женщин. По данным исследования Associated Press, среди возможных кандидаток чаще всего упоминаются датский премьер Хелле Торнинг-Шмидт, администратор программы развития ООН в Канаде Хелен Кларк, а также представители восточноевропейской группы – президент Литвы Даля Грибаускайте, комиссар ЕС Кристалина Георгиева и гендиректор ЮНЕСКО Ирина Бокова (обе представляют Болгарию).
Генеральный секретарь назначается Генеральной Ассамблеей ООН по рекомендации Совета Безопасности ООН. Рассмотрение кандидатур проходит "за закрытыми дверями" - исключительно участниками Совета Безопасности. Постоянные члены СБ имеют право наложить на любую кандидатуру вето. Решению Совета Безопасности обычно предшествуют неформальные обсуждения и серия рейтинговых голосований. Право окончательного решения принадлежит Генеральной Ассамблее, которая избирает Генерального секретаря путем аккламации. Известно о существовании так называемого "Регионального принципа".
Во избежание узурпации власти Генеральными секретарями должны назначаться выходцы из различных регионов мира. Должность Генерального секретаря, согласно общепринятой практике, не должен занимать представитель страны, являющейся постоянным членом СБ. Единственный документ, фиксирующий региональный принцип, - это резолюция Генеральной Ассамблеи 1997 года. Как можно заключить из хронологии событий, принцип соблюдается не полностью: из группи западноевропейских и других стран генеральными секретарями стали 3,  из Латиноамериканской и Карибской группы – 1, Азиатской группы- 2,  Африканской группы 2, а из Восточноевропейской группы  никто не был избран на должность Генерального секретаря ООН. Генеральный секретарь избирается на пять лет с возможным переизбранием на новый срок. Хотя нет никаких ограничений на количество пятилетних сроков, в течение которых генсек может находиться в своей должности, до сих пор никто не занимал этот пост более двух раз.
В Уставе Организации Генеральный секретарь именуется "главным административным должностным лицом". Генеральный секретарь ООН доводит до сведения Совета Безопасности информацию по проблемам, угрожающим, по его мнению, поддержанию международного мира и безопасности. Генеральный секретарь не должен получать указания от какого бы то ни было правительства или власти. Он ответственен только перед Организацией Объединённых Наций. Для повседневной работы Генерального секретаря характерны участия в заседаниях органов Организации Объединенных Наций; проведения консультаций с мировыми лидерами, государственными должностными лицами и другими представителями; поездки по всему миру в целях поддержания контактов с населением государств-членов и ознакомления с широким кругом вопросов, вызывающих озабоченность у международного сообщества, которые значатся в повестке дня Организации. Ежегодно Генеральный секретарь представляет доклад о работе Организации, в котором дается оценка ее деятельности и излагаются приоритетные задачи на будущее. Генеральный секретарь назначает персонал Секретариата ООН согласно правилам, устанавливаемым Генеральной Ассамблеей.
С 1945 года у ООН было 8 генеральных секретарей: Глэдвин Джебб (Великобритания, 1945-1946), Трюгве Хальвдан Ли (Норвегия,1946-1952), Даг Хаммаршёльд (Швеция, 1953-61), У Тан (Бирма, 1961-1971), Курт Вальдхайм (Австрия, 1972-1981), Хавьер Перес де Куэльяр (Перу, 1982-1991), Бутрос Бутрос-Гали (Египет, 1992-1996), Кофи Аннан (Гана, 1997-2006), Пан Ги Мун (Южная Корея, с 2007 года).