ԱՄՆ-ը վերջին 40 տարում առաջին անգամ նավթի կարտահանի
ԱՄՆ Տեխասի Enterprise Products Partners LP էներգետիկ ընկերությունը հայտարարել է արտահանման պայմանագիր կնքելու մասին, այդպիսով դառնալով վերջին 40 տարում առաջին նավթ արտահանողն ԱՄՆ-ից, հայտնում է Wall Street Journal-ը:
Գործարքի մասին հայտարարվել է նավթի արտահանման էմբարգոյի չեղարկումից մեկ շաբաթ չանցած: Նավթը կգնի հոլանդական Vitol Group-ը` տեղափոխելով Շվեյցարիա:
ԱՄՆ-ի նավթ արտահանելու մասին որոշում բավականին մեծ դժգոհություն է առաջացրել շուկայի խաղացողների մոտ, քանի որ այն կարող է ազդել նավթի համաշխարհային գների վրա:

США начнут первые за 40 лет поставки нефти на экспорт
Техасская энергетическая компания Enterprise Products Partners анонсировала первые за последние 40 лет поставки американской нефти на экспорт. Предприятие намерено в первую неделю января отгрузить 600 тысяч баррелей нефти с терминала в Хьюстоне, сообщает newsru.com со ссылкой на Reuters.
В пресс-службе Enterprise отметили, что эту партию нефти приобретает нидерландская компания Vitol. The Wall Street Journal уточняет, что нефть будет доставлена на завод в Швейцарии, откуда дизельное и другие виды топлива поставляются в страны Северной Европы.
Отмечается, что подобные планы вызвали недоумение у многих игроков на рынке, поскольку с нынешней стоимостью нефти Brent экспорт в любых объемах будет экономически нецелесообразным.