ԻՊ-ն ահաբեկչություններ է ծրագրում ծովում. Telegraph
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները ծրագրում են ահաբեկչություններ իրականացնել ծովում, հայտնում է բրիտանական Telegraph-ը՝ հղում անելով Մեծ Բրիտանիայի ռազմածովային ուժերի փոխծովակալ Կլայվ Ջոնսթոնի հայտարարությանը։
Վերջինիս խոսքով՝ Լիբիայի ափերին ԻՊ ազդեցության ուժեղացումը սպառնում է տարածաշրջանում նավագնացությանը։ Ահաբեկիչները կարող են հարձակումներ իրականացնել առևտրային և զբոսաշրջային նավերի վրա։
«Մենք գիտենք, որ նրանք ունեն բաց ծովում գործելու ծրագրեր, մենք գիտենք, որ նրանք ցանկանում են ունենալ ծովային զենք՝ այնպիսին, ինչպիսին ուներ «Ալ-Քաիդան»», - հայտարարել է Ջոնսթոնը։

Боевики ИГ планируют теракты на море
Боевики террористической группировки "Исламское государство" планируют теракты на море. Об этом, как передает РИА Новости, сообщает британское издание Telegraph со ссылкой на заявление вице-адмирала ВМС Британии.
По словам вице-адмирала Клайва Джонстона, усиление влияния ИГ на побережье Ливии несет угрозу судоходству в регионе. Террористы могут совершить атаки на торговые и туристические суда.
"Мы знаем, что они имеют планы действовать в открытом море, мы знаем, что они хотели бы иметь морское оружие, такое, каким владела "Аль-Каида", - заявил вице-адмирал.