Բրիտանիան հազարավոր անչափահաս փախստականների է վերադարձրել պատերազմական գոտիներ
Բրիտանիան վերջին ինը տարիների ընթացքում մոտ 2.748 նախկին անչափահաս ապաստան հայցողների է վերադարձրել իրենց ծագման երկիր՝ ներառյալ Աֆղանստան, Սիրիա և Իրաք: Այս մասին հայտնել են Բրիտանիայի միգրացիոն հարցերով զբաղվող պաշտոնյաները: Մեծամասնությունն ուղարկվել է Աֆղանստան, իսկ ավելի քան 650-ը՝ Իրաք: Իսկ 2014 թվականից ի վեր, երբ ազդարարվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ լայնամասշտաբ պայքարը մոտ 60 չափահաս պատանիների են հետ ուղարկել իրենց բնակության վայրը:
Երիտասարդները Մեծ Բրիտանիայից արտաքսվել են 18 տարեկան դառնալուց հետո: Նրանցից շատերը հաճախելիս են եղել Բրիտանիայի դպրոցներ և որևէ կապ չեն ունեցել իրենց հայրենիքիների հետ, հաղորդում է Sputnik News- ը:
Հետաքննական լրագրության բյուրոյի հայտնած տեղեկության համաձայն՝ Աֆղանստանի որոշ հայրենադարձներ հայտնել են, որ Աֆղանստան վերադառնալուց հետո հետապնդվել, առևանգվել, ինչպես նաև շահագործվել են թալիբների կողմից:

© lockeduplaughter.wordpress.com
British migration officials have revealed that 2,748 former underage asylum seekers were returned to their countries of origin over the last nine years, including Afghanistan, Syria and Iraq. The majority was sent to Afghanistan and over 650 have been returned to Iraq, including some 60 grown-up minors deported since 2014, the year that marked the emergence of the Daesh (Islamic State) terror group.
The young people were deported after they turned 18, after years in the UK. Many of those were going to schools in Britain and had no connection with their homelands, Sputnik News reports.
Some of the Afghani repatriates reported that they were chased, kidnapped, ransomed or abused by the Taliban after returning to Afghanistan, Bureau of Investigative Journalism reports.