ՄԱԿ-ում Ուկրաինան ռազմական հանցագործությունների մեջ է մեղադրել Ռուսաստանին
Ուկրաինան ՄԱԿ-ում կոչ է արել Միջազգային քրեական դատարանին հետաքննություն սկսել Դոնբասում զանգվածային սպանությունների հարցով: Ուկրաինական պատվիրակությունն այդ հանցագործությունների մեջ մեղադրել է Ռուսաստանին, ինչպես նաև Դոնեցկի ու Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների առաջնորդներին:
«Ուկրաինայի մեջ և շուրջը ստեղծված այսօրվա դժվար իրավիճակում մենք լիովին ընդունում ենք գլոբալ արդարադատության ապահովման անհրաժեշտությունը, օրինականությունը և Միջազգային քրեական դատարանի աջակցությունը»,- նշված է դիվանագետների հայտարարությունում:
Կիևը կարծում է նաև, որ դատարանի հետաքննությունը կլինի լավագույն միջոցներից մեկը, որպեսզի ապահովվի հանցագործությունների իրականացման համար բոլոր մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելը, մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների ընդունումը և տուժածներին փոխհատուցումների վճարումը:

Украина в ООН обвинила Россию в военных преступлениях
Украина в Организации Объединенных Наций призвала Международный уголовный суд (МУС) начать расследование массовых убийств в Донбассе. Украинская делегация, как передает «Укринформ», обвинила в совершении этих преступлений Россию и лидеров самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик, передает Lenta.ru.
«В свете нынешней сложной ситуации внутри и вокруг Украины, мы полностью признаем необходимость обеспечения глобальной юрисдикции, правомерность и поддержку Международного уголовного суда», — говорится в заявлении дипломатов.
Киев также считает, что расследование МУС будет одним из лучших способов для того, чтобы обеспечить привлечение к ответственности всех виновных в совершении преступлений, признание массовых нарушений прав человека и выплаты компенсаций жертвам.