ՄԱԿ-ում Ուկրաինան ռազմական հանցագործությունների մեջ է մեղադրել Ռուսաստանին
Ուկրաինան ՄԱԿ-ում կոչ է արել Միջազգային քրեական դատարանին հետաքննություն սկսել Դոնբասում զանգվածային սպանությունների հարցով: Ուկրաինական պատվիրակությունն այդ հանցագործությունների մեջ մեղադրել է Ռուսաստանին, ինչպես նաև Դոնեցկի ու Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների առաջնորդներին:
«Ուկրաինայի մեջ և շուրջը ստեղծված այսօրվա դժվար իրավիճակում մենք լիովին ընդունում ենք գլոբալ արդարադատության ապահովման անհրաժեշտությունը, օրինականությունը և Միջազգային քրեական դատարանի աջակցությունը»,- նշված է դիվանագետների հայտարարությունում:
Կիևը կարծում է նաև, որ դատարանի հետաքննությունը կլինի լավագույն միջոցներից մեկը, որպեսզի ապահովվի հանցագործությունների իրականացման համար բոլոր մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելը, մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների ընդունումը և տուժածներին փոխհատուցումների վճարումը:

Ukraine Accused Russia of War Crimes in UN
Ukraine to the United Nations called on the international criminal court (ICC) to launch an investigation of mass murders in the Donbass. The Ukrainian delegation, according to “UKRINFORM”, was accused of these crimes Russia and the leaders of the breakaway Donetsk and Lugansk national republics.
“In light of the current difficult situation in and around Ukraine, we fully recognize the need of ensuring the global jurisdiction, legitimacy and the International criminal court”, — said in a statement diplomats, - Rushincrash reports.
Kiev also said that the ICC investigation will be one of the best ways to ensure the prosecution of all perpetrators of the crimes, the recognition of mass violations of human rights and compensate victims.