ԱՄՆ-ը պետք է ավելի լավ ապահովի իր ազգային անվտանգությունը, ոչ թե հրեշացնի իսլամը. Քլինթոն
ԱՄՆ-ը պետք է ավելի լավ ապահովի իր ազգային անվտանգությունը՝ չհրեշացնելով իսլամն ու չհայտարարելով պատերազմ ողջ կրոնի դեմ։ Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար, Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի ամենահավանական թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը։
«Չի կարելի հրեշացնել ողջ կրոնը, պատերազմ հայտարարել դրան և զբաղվել դեմագոգիայով»,- ասել է նա MSNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ «ԱՄՆ մուսուլմանական հասարակության անդամներին մեր դեմ տրամադրելը ոչ միայն սխալ է, այլև անարդյունավետ և վտանգավոր»,- ասել է Քլինթոնը՝ հավելելով, որ դրանից միայն ԴԱԻՇ-ը կշահի։
Նա քննադատել է Հանրապետական կուսակցությունից նախագահի ամենահավանական թեկնածու Դոնալդ Թրամփին՝ բոլոր մուսուլմանների մուտքն ԱՄՆ արգելելու կոչերի համար։ Քլինթոնը նշել է, որ գոյություն ունեն ազգային անվտանգության պաշտպանության այլ՝ ավելի խելամիտ միջոցներ, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ում հրազենի շրջանառության խստացումը։

Клинтон: США должны лучше обеспечивать свою нацбезопасность, а не демонизировать ислам
Соединенные Штаты должны лучше обеспечивать свою национальную безопасность, не демонизируя при этом ислам и не объявляя войну целой религии. Такое мнение высказала в понедельник экс-госсекретарь США Хиллари Клинтон, фактически гарантировавшая свое выдвижение кандидатом в президенты США от Демократической партии, передает ТАСС.
"Нельзя демонизировать целую религию, объявлять войну ей и заниматься демагогией", - сказала она в интервью телеканалу MSNBC. "Настраивать членов мусульманского сообщества США против себя - не только неправильно, но и контрпродуктивно и опасно", - отметила Клинтон, добавив, что это лишь играет на руку экстремистской группировке "Исламское государство".
Экс-госсекретарь раскритиковала фактического кандидата в президенты от Республиканской партии Дональда Трампа, который предлагает запретить въезд на территорию США всем мусульманам. Клинтон отметила, что существуют другие, "более разумные" способы обеспечения национальной безопасности. Среди таковых мер она назвала, в частности, ужесточение оборота огнестрельного оружия в США.