Հուլիսի 5-ին Իսրայելի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության բաց քննարկում կլինի
Հուլիսի 5-ին Հայոց ցեղասպանության բաց քննարկում տեղի կունենա Իսրայելի Քնեսեթում: Այդ մասին հայտնել է հայտնի պատմաբան, ցեղասպանագետՅաիր Աուրոնը «Զորյան ինստիտուտին» տված հարցազրույցում: Ըստ նրա` Իսրայելը նախկինում ձեռնպահ էր մնում Հայոց ցեղասպանության հանրային քննրակումներից և ազատ քվեարկությունից` չցանկանալով վանել թուրքական կառավարությանը, որին առանցքային դաշնակից էր համարում, և ԱՄՆ-ին:
«Քննելով վերջերս Բունդեսթագի ընդունած բանաձևը`կարելի է մի քանի կարևոր ասպեկտ առանձնացնել: Ժամանակակից Թուրքիան մեղավոր չէ Հայոց ցեղասպանության համար, սակայն Օսմանյան կայսրության բոլոր իրավունքների և պարտավորությունների օրինական իրավահաջորդն է:
Ցեղասպանությունը ճանաչելու փոխարեն Թուրքիայի յուրաքանչյուր հաջորդ ղեկավարն ամեն ինչ անում է փաստերը խճճելու և ժխտելու համար: Բացի այդ, Թուրքիան, օգտագործելով իր զգալի աշխարհաքաղաքական, ռազմական ու տնտեսական լծակները` ազդելու համար այլ երկրների վրա, ստիպելու համար պարտադրել նրանց միանալ ժխտողական քաղաքականությանը»,-ասել է Օրոնը:
«Ժամանակն է, որ Իսրայելը պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Ամեն տարի այս ժամանակ Քնեսեթը քննարկումներ է անցկացնում այդ հարցի շուրջ: Կան պոտենցիալ ձայներ, սակայն կառավարությունը թույլ չի տալիս սկսել քվեարկությունը: Թող այս տարին տարբերվի: Թող Քնեսեթում ազատ քվեարկություն անցնի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կամ ժխտելու վերաբերյալ»,-ասել է գիտնականը:

Парламент Израиля 5 июля проведет открытые обсуждения по Геноциду армян
Кнессет Израиля 5 июля проведет обсуждение Геноцида армян. Об этом сообщил ученый-историк, специалист по истории геноцида Яир Орон в интервью Институту Зоряна, пишет PanArmenian. По его словам, Израиль ранее воздерживался от публичных дебатов и свободного голосования по Геноциду армян, опасаясь оттолкнуть турецкое правительство, ключевого союзника Израиля в то время, и США.
Обсуждения 5 июля в Кнессете пройдет почти через месяц после того, как 2 июня в Бундестаге Германии прошло голосование, и была принята резолюция о признании Геноцида армян 1915 года в Османской империи. "Из рассмотрения принятой недавно Бундестагом резолюции по Геноциду армян можно выделить несколько главных аспектов. Современная Турция не виновна в Геноциде армян, но она является законным правопреемником всех прав и обязанностей Османской империи.
Вместо того чтобы признать Геноцид, каждый следующий глава Турции делает все, чтобы запутать факты и отрицать его. Кроме того, Турция использует свои значительные геополитические, военные и экономические рычаги для оказания влияния на другие страны, чтобы принудить их присоединиться к политике отрицания",- сказал Орон.
"Настало время, чтобы Израиль официально признал Геноцид армян. Каждый год в это время Кнессет проводит обсуждение этого вопроса. Есть потенциальные голоса, но правительство не позволяет начать голосование. Пусть этот год отличится. Пусть в Кнессете пройдет свободное голосование по признанию или отрицанию Геноцид армян",- сказал ученый.
Яир Орон - израильский ученый-историк, специалист по истории Холокоста и геноцидов, расизма и современного еврейства, профессор и заведующий кафедрой Открытого университета Израиля. Он также является членом совета директоров Института Зоряна США и Канады, сообщает издание.