ԵԱՀԿ-ն մտահոգված է Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակով
ԵԱՀԿ-ն պետք է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնի ԵԱՀԿ տարածքում հակամարտությունների կարգավորմանը, հայտարարել է կառույցի գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զաները Վիեննայում ԵԱՀԿ անվտանգության ամենամյա համաժողովի ժամանակ: Նշենք, որ եռօրյա համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է համաեվրոպական անվտանգության հետ կապված հարցերի՝ այդ թվում նաև միգրացիոն ճգնաժամի, ԵԱՀԿ ընթացիկ օրակարգային հարցերի, Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի և ԵԱՀԿ տարածքում առկա սառեցված հակամարտությունների վերաբերյալ քննարկումներ անցկացնել:
Ուկրաինական ճգնաժամին կազմակերպիչներն առանձին քննարկում են հատկացրել, քանի որ իրենց կարծիքով այն հանդիսանում է ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգության հիմնական սպառնալիք: Ուկրաինայից բացի որպես առավել խնդրահարույց շրջաններ համաժողովի կազմակերպիչներն առանձնացրել են Ղարաբաղը և Մերձդնեստրը: ԵԱՀԿ-ն այս երկու հակամարտությունների կապակցությամբ զգուշավոր դրական միտում է նկատում՝ կապված Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման, ինչպես նաև «5+2» ձևաչափով Մերձդնեստրի շուրջ բանակցությունների վերսկսման հետ: Չնայած դրան, ինչպես հայտարարել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարն ապրիլյան պատերազմից հետո Ղարաբաղյան հակամարտությունը մեծ անհանգստություն է առաջացնում ԵԱՀԿ-ում: Նա ընդգծել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների արդեն առկա ձևաչափում անցկացնելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև մատնանշել է անվտանգության ապահովման և կողմերի միջև վստահության հաստատման հարցում ձեռք բերված առաջընթացի կարևորությունը: «Տեղում ԵԱՀԿ մոնիթորինգի ուժեղացումը կարող է կայունացնող դեր խաղալ»,  - ընդգծել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը:
Նշենք, որ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին զարգացումներն անհանգստացնում են ոչ միայն ԵԱՀԿ-ին, այլ նաև ՄԱԿ-ին: Համաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր ուղերձում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն է հայտնել Ղարաբաղում հրադադարի խախտման դեպքերի կապակցությամբ:

Генсек ОБСЕ: "Усиленный мониторинг ОБСЕ на местах может сыграть стабилизирующую роль в Карабахе"
ОБСЕ должна уделять больше внимания неурегулированным конфликтам на своем пространстве. Об этом на ежегодной конференции по вопросам безопасности в Вене заявил генеральный секретарь организации Ламберто Заньер, передает Росбалт.
Напомним, в Вене сегодня завершается ежегодная конференция ОБСЕ по обзору проблем в области безопасности, в которой принимают участие 400 делегатов стран-членов организации. В повестке трехдневной конференции - вопросы общеевропейской безопасности, текущей повестки дня ОБСЕ, ситуация на востоке Украины, а также "замороженные" конфликты на пространстве ОБСЕ. Кризис на востоке Украины организаторы решили выделить как тему для отдельной дискуссии, так как, по их мнению, конфликт в Украине "остается основным вызовом безопасности на пространстве ОБСЕ".
Обсуждались не только меры по урегулированию ситуации, но и "в целом влияние кризиса на безопасность в Европе. Отмечается, что среди наиболее проблемных очагов, помимо Украины, в организации выделяют Карабах и Приднестровье. В ОБСЕ по поводу этих двух конфликтов указывают на "острожный позитивный тренд", наметившийся после недавних консультаций президентов Армении и Азербайджана в Вене и Санкт-Петербурге, а также ввиду достигнутых договоренностей о возобновлении переговоров по Приднестровью в формате "5+2". Однако ситуация в Карабахе после апрельской вспышки насилия вызывает больше обеспокоенности. "Недавнее ухудшение ситуации на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта вызывает большую обеспокоенность", - заявил Заньер.
Генсек ОБСЕ подчеркнул необходимость проведения переговоров по урегулированию карабахского конфликта в рамках уже существующих форматов. Заньер также указал на важность прогресса по достижению мер по обеспечению безопасности и построению доверия между сторонами. "Усиленный мониторинг ОБСЕ на местах может сыграть стабилизирующую роль", - заявил генсек ОБСЕ. По поводу ситуации в Карабахе обеспокоена не только ОБСЕ, но и ООН. В своем послании участникам венской конференции генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун выразил обеспокоенность случаями нарушения режима прекращения огня, имевших место в зоне карабахского конфликта.