ՄԱԿ-ը համացանցային արգելափակումն անվանել է մարդու իրավունքների խախտում
Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի խորհուրդն ընդունել է բանաձև, որում դատապարտում է այն երկրներին, որոնք խախտում են իրենց քաղաքացիների համար համացանցային հասանելիությունը։ Բանաձևը հիմնվում է նախկին հայտարարության վրա, թե «այն նույնիրավունքներն, որոնք մարդիկ ունեն օֆլայն, պետք է պահպանվեն նաև օնլայն»,- հայտնում է The Verge-ը։
Բանաձևին դեմ են հանդես եկել Ռուսաստանը, Չինաստանը, Սաուդյան Արաբիան, Հարավային Աֆրիկան և Հնդկաստանը։ Այս երկրները պահանջել են բանաձևից բացառել հատվածը, որտեղ ասվում է համացանցում տեղեկատվության կանխամտածված արգելափակման կամ սահմանափակման ցանկացած գործողություն։
Չնայած նման բնաաձևերը կրում են բացառապես խորհրդատվական բնույթ և չունեն իրավական ուժ, սակայն ունեն մեծ քաղաքական ուժ և բավականին արդյունավետ ճնշում գործադրելու միջոց են:

ООН признала интернет-блокировку нарушением прав человека
Совет ООН про правам человека принял резолюцию, в которой осуждает страны, нарушающие доступ в интернет для своих граждан. Резолюция опирается на предыдущее заявление о том, что "те же права, которыми люди обладают в офлайне, должны соблюдаться и в онлайне", сообщает gazeta.ru.
Большинство членов совета проголосовали за принятие этой резолюции, тогда как против ее принятия выступили Россия, Китай, Саудовская Аравия, Южная Африка и Индия. Упомянутые страны потребовали исключить из резолюции отрывок, где говорится о "безоговорочном осуждении всяких мер по преднамеренному ограничению или блокированию доступа к размещенной в сети информации".
Хотя подобные резолюции носят исключительно рекомендательный характер и не имеют юридической силы, они обладают большой политической силой и зачастую являются эффективным способом давления на правительства стран - членов ООН, отмечает издание.