Անտոնիու Գուտերիշը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ընտրություններում շարունակում է մնալ առաջատար
Պորտուգալիայի նախկին վարչապետ Անտոնիու Գուտերիշը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քվեարկության երրորդ փուլից հետո շարունակում է պահպանել առաջատարի դիրքերը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ընտրություններում, հայտնում է РИА Новости-ն:
Նշվում է, որ երրորդ փուլում Գուտերիշը ստացել է 11 «կողմ», 3 «դեմ» ձայն: ՄԱԿ-ի ԱԽ մեկ անդամ ձեռնպահ է մնացել:
Ստացած ձայների քանակով երկրորդ տեղում է Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակը: ՄԱԿ-ի ԱԽ քվեարկության արդյունքում երրորդ հորիզոնակում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն, Բուլղարիան ներկայացնող Իրինա Բոկովան և Արգենտինայի ԱԳ նախարար Սուսանա Մալկորրան:

Антониу Гутерриш лидирует в гонке за пост генсека ООН
Бывший премьер-министр Португалии Антониу Гутерриш продолжает лидировать после третьего раунда голосования в Совете Безопасности ООН по кандидатам на пост генерального секретаря всемирной организации, сообщает РИА Новости.
На этот раз он получил 11 голосов в поддержку, 3 - против, и один из членов СБ высказался нейтрально.
На втором месте финишировал глава МИД Словакии Мирослав Лайчак. На третьем месте -представляющая Болгарию гендиректор ЮНЕСКО Ирина Бокова и глава МИД Аргентины Сусана Малькорра.