Նյու Յորքի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Թրամփի հիմնադրամի նկատմամբ
Նյու Յորք նահանգի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել ԱՄՆ-ի նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի բարեգործական (Donald J Trump Foundation) հիմնադրամը, փոխանցում BBC-ն:
Նշվում է, որ հիմնադրամի աշխատանքի ստուգման պատճառը դատախազության մոտ առաջացած կասկածներն են, որ հիմնադրամն ոչ առևտրային կառույցների համար նախատեսված գործունեությամբ չի զբաղվում:
Ավելի վաղ մամուլում տեղեկություն էր հայտնվել, որ 2013 թվականին Թրամփն իր այդ հիմնադրամի միջոցով գումար է փոխանցել Ֆլորիդա նահանգի դատավորին:

Генпрокуратура Нью-Йорка заинтересовалась фондом Трампа
Генеральная прокуратура штата Нью-Йорк проводит расследование деятельности благотворительного фонда кандидата в президенты США от республиканцев Дональда Трампа (Donald J Trump Foundation), передает BBC.
По словам главы ведомства Эрика Шнайдермана, прокуратура проверяет работу фонда на соответствие законам штата. Причиной проверки он назвал появившиеся у прокуроров подозрения в осуществлении фондом недопустимой для некоммерческих структур деятельности.
Шнайдерман не уточнил, о какой именно деятельности идет речь. Ранее прессу взволновали сообщения о выплате Трампом средств прокурору штата Флорида в 2013 году. Тот платеж был проведен через благотворительный фонд миллиардера.