Freedom House-ը Հայաստանը դասում է «մասնակի ազատ երկրների» շարքը
«Կոռուպցիան, սահմանադրական բարեփոխումներն ու անհանգիստ աշխարհաքաղաքական միջավայրը 2015 թ.-ին շարունակել են մարտահրավերներ նետել Հայաստանին»,- նշվում է Freedom House –ի ամենամյա զեկույցում, - «Նախագահ Սարգսյանը պաշտոնապես ներկայացրել է բարեփոխումների առաջարկը՝ Հայաստանի կիսանախագահական կառավարությունը խորհրդարանական համակարգով փոխակերպելու վերաբերյալ»:
Freedom House-ի «Աշխարհում ազատություն մասին-2016» զեկույցի համաձայն Հայաստանը «մասնակի ազատ» երկիր է: Այն 46 միավոր է հավաքել (ամենավատ ցուցանիշը 0-ն է, լավագույնը` 100-ը):
Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները գնահատվում են 1-7 միավորի սանդղակով, որտեղ 1-ը առավելագույն ազատության ցուցիչն է, իսկ 7-ը` նվազագույն: Հայաստանը համապատասխանաբար ստացել է 4 և 5 միավոր:
Freedom House-ը 2015-ի ավարտին բնութագրել է Հայաստանը որպես համացանցում ազատ երկիր` 28 միավորով: Ավելի ուշ, 2016-ի ապրիլին, կազմակերպությունը ՀՀ-ն համարել է «անազատ» ԶԼՄ-ների իրավունքների տեսակետից:
«Աշխարհում ազատության մասին-2016» զեկույցը գնահատում է 2015թ. ազատության վիճակը 195 երկրում և 15 տարածքում, որոնք չունեն պետականություն:
Հարևան երկրներից Իրանը դասվել է անազատ երկրների թվին: Իսկ Վրաստանն ու Թուրքիան 64 և 53 ցուցանիշներով նույնպես կազմակերպության կողմից դասվել են «մասնակի ազատ» պետությունների շարքին:
Արևելյան գործընկերության մյուս երկրները՝ Ուկրաինան և Մոլդովան, իրենց 61 և 60 միավորներով, ևս դասվել են «մասնակի ազատ» պետությունների շարքին: Ռուսաստանն ու Բելառուսը դասվել են անազատ երկրների թվին:
Մեր հարևան Ադրբեջանը, ըստ «World 2016» զեկույցի, դասվել է ոչ ազատ երկրների շարքը, մամուլի ազատության 2016թ-ի ինդեքսով ևս Ադրբեջանը ճանաչվել է անազատ երկիր, մասամբ ազատ է ճանաչվել «Net 2016» զեկույցի շրջանակներում և ժողովրդավարության ցուցանիշի համար ստացել է 6,86  միավոր 1-7 բալանոց գնահատման համակարգում, որտեղ 7 միավորը հնարավոր ամենավատ գնահատականն է  ժողովրդավարության ասպարեզում ունեցած առաջընթացի համար:
Ադրբեջանում մինչև սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը նախատեսվող բողոքի հանրահավաքից առաջ 40 ակտիվիստների, բլոգերների ու ընդդիմադիր կուսակցականների ձերբակալության առթիվ  կազմակերպությունը հանդես է եկել հետևյալ դատապարտող հայտարարությամբ.
«Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է անհապաղ  ազատ արձակի ու դադարեցնի ահաբեկել այդ մարդկանց, ովքեր ձգտում են իրացնել իրենց սահմանադրական իրավունքները»:

По оценкам Freedom House, Карабах свободнее Азербайджана
"Коррупция, конституционные реформы и неспокойная геополитическая обстановка продолжали создавать проблемы для Армении в 2015 году", - пишет в своем ежегодном докладе правозащитная организация Freedom House. - "Президент Саргсян официально представил предложения о реформах, чтобы превратить Армению из полупрезидентской в парламентскую страну".
Армения является "частично свободной" страной. Такую оценку наша страна получила по итогам доклада "О свободе в мире - 2015", который  оценивает состояние свободы в 195 странах и 15 территориях, не имеющих государственного статуса, в течение 2015 года.
Согласно этому докладу, Армения набрала 46 баллов (0 – худший показатель, 100 - лучший). Политические и гражданские права и свободы в стране оцениваются по шкале от 1 до 7 баллов, где 1 – показатель наибольшей свободы, а 7 – наименьшей. Так, Армения получила 5 и 4 балла соответственно.
Примечательно, что Freedom House рассмотрел в докладе и Нагорный Карабах в качестве независимого государства, поставив его в один ряд с другими «частично свободными» странами. Карабах в общем получил 33 балла.
"Приграничные столкновения между НКР и Азербайджаном продолжались в течение года, с большим числом случаев насилия, чем в прошлые годы. Отчеты о том, что обе стороны использовали минометы и другие тяжелые вооружения, стали причиной международного осуждения и беспокойства", - написано в докладе.
Грузия и Турция с показателями 64 и 53 соответственно также включены организацией в ряд "частично свободных" государств, в то время как в Иране и Азербайджане положение дел намного хуже: Freedom House считает страны с показателями 17 и 16 баллов соответственно несвободными.
В случае Азербайджана организация выступила с заявлением, осуждающим задержание 40 активистов, блогеров и членов оппозиционных партий в Азербайджане накануне запланированных протестов перед конституционным референдумом.
В заявлении на сайте организации говорится: "Преследования этих лиц и задержания накануне мирной акции протеста являются недвусмысленным нарушением свободы слова и свободы собраний".
Россия и Беларусь также входят в список "несвободных" государств.
Что касается других стран Восточного партнерства -Украины и Молдовы, то у них 61 и 60 очков соответственно, и они также относятся к числу частично свободных стран.