Freedom House-ը Հայաստանը դասում է «մասնակի ազատ երկրների» շարքը
«Կոռուպցիան, սահմանադրական բարեփոխումներն ու անհանգիստ աշխարհաքաղաքական միջավայրը 2015 թ.-ին շարունակել են մարտահրավերներ նետել Հայաստանին»,- նշվում է Freedom House –ի ամենամյա զեկույցում, - «Նախագահ Սարգսյանը պաշտոնապես ներկայացրել է բարեփոխումների առաջարկը՝ Հայաստանի կիսանախագահական կառավարությունը խորհրդարանական համակարգով փոխակերպելու վերաբերյալ»:
Freedom House-ի «Աշխարհում ազատություն մասին-2016» զեկույցի համաձայն Հայաստանը «մասնակի ազատ» երկիր է: Այն 46 միավոր է հավաքել (ամենավատ ցուցանիշը 0-ն է, լավագույնը` 100-ը):
Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները գնահատվում են 1-7 միավորի սանդղակով, որտեղ 1-ը առավելագույն ազատության ցուցիչն է, իսկ 7-ը` նվազագույն: Հայաստանը համապատասխանաբար ստացել է 4 և 5 միավոր:
Freedom House-ը 2015-ի ավարտին բնութագրել է Հայաստանը որպես համացանցում ազատ երկիր` 28 միավորով: Ավելի ուշ, 2016-ի ապրիլին, կազմակերպությունը ՀՀ-ն համարել է «անազատ» ԶԼՄ-ների իրավունքների տեսակետից:
«Աշխարհում ազատության մասին-2016» զեկույցը գնահատում է 2015թ. ազատության վիճակը 195 երկրում և 15 տարածքում, որոնք չունեն պետականություն:
Հարևան երկրներից Իրանը դասվել է անազատ երկրների թվին: Իսկ Վրաստանն ու Թուրքիան 64 և 53 ցուցանիշներով նույնպես կազմակերպության կողմից դասվել են «մասնակի ազատ» պետությունների շարքին:
Արևելյան գործընկերության մյուս երկրները՝ Ուկրաինան և Մոլդովան, իրենց 61 և 60 միավորներով, ևս դասվել են «մասնակի ազատ» պետությունների շարքին: Ռուսաստանն ու Բելառուսը դասվել են անազատ երկրների թվին:
Մեր հարևան Ադրբեջանը, ըստ «World 2016» զեկույցի, դասվել է ոչ ազատ երկրների շարքը, մամուլի ազատության 2016թ-ի ինդեքսով ևս Ադրբեջանը ճանաչվել է անազատ երկիր, մասամբ ազատ է ճանաչվել «Net 2016» զեկույցի շրջանակներում և ժողովրդավարության ցուցանիշի համար ստացել է 6,86  միավոր 1-7 բալանոց գնահատման համակարգում, որտեղ 7 միավորը հնարավոր ամենավատ գնահատականն է  ժողովրդավարության ասպարեզում ունեցած առաջընթացի համար:
Ադրբեջանում մինչև սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը նախատեսվող բողոքի հանրահավաքից առաջ 40 ակտիվիստների, բլոգերների ու ընդդիմադիր կուսակցականների ձերբակալության առթիվ  կազմակերպությունը հանդես է եկել հետևյալ դատապարտող հայտարարությամբ.
«Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է անհապաղ  ազատ արձակի ու դադարեցնի ահաբեկել այդ մարդկանց, ովքեր ձգտում են իրացնել իրենց սահմանադրական իրավունքները»:

Freedom House, an organization surveying democracies and freedom worldwide, has taken the wraps off its Freedom in the World 2016 report, describing Armenia as a Partly Free country with a total score of 46 (0 = Worst, 100 = Best).
Freedom in the World 2016 evaluates the state of freedom in 195 countries and 15 territories during calendar year 2015. Freedom in the World assesses the real-world rights and freedoms enjoyed by individuals, rather than governments or government performance per se.
In Armenia, political rights and civil liberties stand at 5 and 4, respectively, with a rating of 1 representing the most free conditions and 7 showing the least free ones.
''In August, President Sargsyan formally submitted a reform proposal to transform Armenia’s semipresidential government into a parliamentary system with an empowered prime minister. Although the Council of Europe’s Venice Commission approved a modified version of the reforms in October, critics maintained suspicions that the plan was tailored to extend the tenures of ruling elites. In December, voters approved the proposal in a referendum marred by allegations of fraud,'' the report stated.
''In January, Armenia became a member of the Eurasian Economic Union, a regional trade alliance with Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan, which joined later in the year,'' it went on.
In late 2015, Freedom House unveiled its Freedom on the Net report, placing Armenia among the Free countries with a total score of 28 (0 = Best, 100 = Worst). Later, in April, 2016, the NGO characterized the country as Not Free in its Freedom of the Press report.
The number of countries designated as Free stands at 86, representing 44 percent of the world’s 195 polities and nearly 2.9 billion people—or 40 percent of the global population. The number of Free countries has decreased by three compared to the previous year.
As for the other Eastern Partnership countries, Georgia, Ukraine and Moldova, holding 64, 61 and 60 points respectively, are also among the Partly Free countries, while Azerbaijan and Belarus with their scores of 16 and 17 are listed as Not Free states.
In case of Azerbaijan, the organization issued a statement condemning the detention of 40 activists, bloggers, and opposition party members in Azerbaijan ahead of a planned protest of the upcoming constitutional referendum.
The statement, on the organization’s website, reads: "The targeting of these individuals for harassment and detention ahead of a peaceful protest is an unequivocal violation of freedom of speech and freedom of assembly"