Մեր համազգային երազանքն իրականություն դարձավ 1991 թվականի սեպտեմբերին. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 21-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին` Անկախության օրվա կապակցությամբ, հայտնում է Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ, տոն, որը թանկ ու հիշարժան է բոլորիս համար` Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Հայ ժողովուրդը դարեր շարունակ երազել է իր պետականությունը վերականգնելու և ազատ ու անկախ ապրելու մասին: Մեր համազգային երազանքն իրականություն դարձավ 1991 թվականի սեպտեմբերին, երբ հայկական հինավուրց հողի վրա հռչակվեցին երկու անկախ հանրապետություններ: Համայն հայությունը ձեռնամուխ եղավ հայոց պետականության կերտման գործին` այդ ճանապարհին հաստատակամորեն հաղթահարելով բազում փորձություններ ու դժվարություններ, արձանագրելով փայլուն հաղթանակներ: Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հաջողությամբ կլուծվեն բոլոր խնդիրները, և մեր ժողովուրդը կապրի հպարտ ու արժանավայել կյանքով:
Մեծարգո՛ Սերժ Ազատի,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ձեզ և մեր բոլոր հայրենակիցներին` փառապանծ հոբելյանի առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն և մեծագույն ձեռքբերումներ Մայր Հայաստանին ու մեր ժողովրդին»:

Президент НКР: "Наша общенациональная мечта осуществилась в сентябре 1991 года"
21 сентября президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание президенту Республики Армения Сержу Саргсяну в связи с Днем независимости.
От имени народа, властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю Вас в связи с 25-летним юбилеем независимости Республики Армения! Это праздник, который дорог и памятен для всех нас в Армении, Арцахе и Диаспоре.
Армянский народ на протяжении веков мечтал о восстановлении своей государственности, свободной и независимой жизни. Наша общенациональная мечта осуществилась в сентябре 1991 года, когда на древней армянской земле были провозглашены две независимые республики. Армянство всего мира встало на путь создания армянской государственности, преодолевая при этом многочисленные испытания и трудности, одерживая блестящие победы.
Мы уверены, что в Республике Армения будут успешно решены все проблемы, и наш народ будет жить гордой и достойной жизнью.
Вновь поздравляю Вас и всех наших соотечественников по случаю славного юбилея! Желаю мира, благоденствия и больших достижений Родине - Армении и нашему народу!"