Մեր համազգային երազանքն իրականություն դարձավ 1991 թվականի սեպտեմբերին. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 21-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին` Անկախության օրվա կապակցությամբ, հայտնում է Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ, տոն, որը թանկ ու հիշարժան է բոլորիս համար` Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Հայ ժողովուրդը դարեր շարունակ երազել է իր պետականությունը վերականգնելու և ազատ ու անկախ ապրելու մասին: Մեր համազգային երազանքն իրականություն դարձավ 1991 թվականի սեպտեմբերին, երբ հայկական հինավուրց հողի վրա հռչակվեցին երկու անկախ հանրապետություններ: Համայն հայությունը ձեռնամուխ եղավ հայոց պետականության կերտման գործին` այդ ճանապարհին հաստատակամորեն հաղթահարելով բազում փորձություններ ու դժվարություններ, արձանագրելով փայլուն հաղթանակներ: Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հաջողությամբ կլուծվեն բոլոր խնդիրները, և մեր ժողովուրդը կապրի հպարտ ու արժանավայել կյանքով:
Մեծարգո՛ Սերժ Ազատի,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ձեզ և մեր բոլոր հայրենակիցներին` փառապանծ հոբելյանի առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն և մեծագույն ձեռքբերումներ Մայր Հայաստանին ու մեր ժողովրդին»:

Bako Sahakyan: Our National Dream Came True in September of 1991
On 21 September Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory address to President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan in connection with the Independence Day, official page of NKR President reports.
"Respectful President Sargsyan,
On behalf of the people and authorities of the Artsakh Republic and personally myself I cordially congratulate You on the 25th anniversary of the Republic of Armenia's Independence, a holiday, which is dear and memorable for all of us in Armenia, Artsakh and the Diaspora.
The Armenian people had a century-long desire to restore its statehood and live freely and independently.
Our national dream came true in September of 1991 when the two Armenian republics were proclaimed on the ancient Armenian land.
The whole Armenian nation embarked on the way of building the Armenian statehood persistently overcoming numerous challenges and difficulties, gaining brilliant victories.
We are confident that all the issues will be solved in the Republic of Armenia and the Armenian people will live a proud and worthy life.
Respected Mr. President,
I once again congratulate You and all our compatriots on this glorious holiday and wish peace, welfare and great achievements to Mother Armenia and our people".