ՄԱԿ ԱԽ-ն Հալեպի վերաբերյալ բանաձև է համաձայնեցնում
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը սկսել է աշխատանքը Հալեպում հրադադարի ռեժիմի հաստատման վերաբերյալ բանաձևի համաձայնեցման վրա։ Բանաձևի նախաձեռնողը Ֆրանսիան է, իսկ Ռուսաստանն իր կասկածն է հայտնել բանաձևի որոշ դրույթների վերաբերյալ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ֆրանսուա Դելատտերը հայտնել է լրագրողներին, որ փաստաթուղթը քննարկում են ՄԱԿ ԱԽ անդամ բոլոր 15 երկրների փորձագետները։ Նա նշել է, որ «տվյալ պահին Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները ցանկություն են հայտնել մասնակցել այդ բանակցություններին»։
Նրա խոսքով, փաստաթղթում խոսվում է հրադադարի ռեժիմը պահպանելու, հումանիտար աջակցություն տրամադրելու և այդ դրույթների կատարմանը հետևելու անհրաժեշտության մասին։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Էյրոն հայտարարել էր, որ նրանք, ովքեր դեմ կքվեարկեն բանաձևին, մեղսակից կլինեն Սիրիայում ռազմական հանցագործություններին։

Совбез ООН инициировал работу над резолюцей по Аллепо
Совет Безопасности ООН начал работу над подготовленным Францией проектом резолюции по введению режима прекращения огня в сирийском Алеппо. Россия выразила некоторые сомнения относительно положений документа, передает РИА Новости.
Постпред Франции при ООН Франсуа Делаттр сообщил журналистам в понедельник вечером, что к обсуждению документа приступили эксперты всех 15 членов Совета. Он отметил, что "на данный момент все члены Совета Безопасности проявили волю участвовать в этих переговорах".
По словам Делаттра, речь идет о необходимости выполнять режим прекращения огня, доставлять гуманитарную помощь и следить за соблюдением указанных положений.
При этом ранее глава МИД Франции Жан-Марк Эйро, объявляя об инициативе о разработке резолюции, заявил, что те, кто не проголосуют за резолюцию, будут причастны к военным преступлениям в Сирии.