Հրապարակվել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ղեկավարությամբ նոյեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, փոխանցում է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունը:
Ամփոփելով վերջին շաբաթվա ընթացքում կատարված աշխատանքները՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Սահմանադրության նախագիծը պատրաստ է հանրությանը ներկայացնելու համար: Մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը մշակվել է հանրապետության նախագահի հավանությանն արժանացած հայեցակարգի շրջանակներում:
«Սահմանադրության հրապարակվող նախագիծն աշխատանքային տարբերակ է: Նոյեմբերի 10-ից կմեկնարկի հանրային քննարկումների շարքը՝  ներկայացված նախագծի շուրջ հասարակության կարծիքներն ու առաջարկությունները ստանալու համար, որից հետո միայն Սահմանադրության նախագիծը կներկայացվի հանրապետության նախագահին»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Համաձայն սահմանված կարգի՝ հանրապետության նախագահի հավանությունը ստանալուց հետո Սահմանադրության նախագիծը կներկայացվի Ազգային ժողով, որին կհաջորդի քննարկումների եւս մեկ փուլ:

Опубликован проект новой Конституции НКР
Под председательством спикера Национального Собрания Арцаха Ашота Гуляна состоялось очередное заседание Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Нагорно-Карабахской Республики, сообщает Panorama.am.
Подводя итоги проделанной ранее работы, председатель Комиссии Ашот Гулян подчеркнул, что проект Конституции готов к обнародованию. Однако, по его словам, это рабочий вариант, и с 10 ноября стартуют публичные обсуждения проекта. Лишь после получения мнений и предложений по итогам общественных обсуждений проект будет  представлен президенту НКР.
Отметим, согласно установленному порядку, проект конституционных реформ должен быть представлен президенту НКР до 20 ноября текущего года. После получения одобрения президента проект будет представлен в парламенте и состоится очередная стадия обсуждений.