Չինաստանին ուղղված Թրամփի սպառնալիքներն իրականություն կդառնա՞ն
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից հետո Պեկինի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների համար «շրջադարձային պահ» է եկել: Չնշելով ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի անունը՝ Չինաստանի նախագահն ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպումից առաջ կողմ է արտահայտվել ԱՄՆ նոր վարչակազմի օրոք երկու երկրների հարաբերությունների աստիճանական փոփոխությանը:
«Հուսով եմ՝ երկու կողմերը միասին կաշխատեն՝ կենտրոնանալով համագործակցության վրա, կհաղթահարեն տարաձայնությունները և հարաբերությունների աստիճանական փոփոխություն կապահովեն»,- հայտարարել է Սի Ծինփինը:
Նշենք, որ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ իր նախընտրական քարոզարշավի զգալի մասն ԱՄՆ-ի ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը կառուցել է Չինաստանի խիստ քննադատության վրա՝ մեղադրելով Չինաստանին ԱՄՆ-ի տնտեսական բոլոր անհաջողություններում և սպառնալով ընտրվելու դեպքում տնտեսական պատերազմ սկսել նրա դեմ:
Չնայած նման կոշտ նախընտրական քարոզարշավին՝ Թրամփը նոյեմբերի 13-ին անսպասելի զանգահարել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին: Ինչպես տեղեկացնում են ամերիկյան լրատվամիջոցները, երկու երկրների առաջնորդները «հաստատել են հստակ և փոխադարձ հարգանք միմյանց նկատմամբ»: Չինական ԶԼՄ-ներն իրենց հերթին ուշադրություն են հրավիրում ամերիկյան նոր նախագահի կողմից Չինաստանի կարևորման վրա:
Նշենք, որ մինչ այդ Թրամփը Չինաստանին անվանում էր «արժութային մանիպուլյատոր»  և սպառնում էր դա կրկնել նախագահ դառնալուց հետո՝ պաշտոնապես: Նա խոստանում էր ԱՄՆ վերադարձնել Չինաստանում ամերիկյան ընկերությունների կողմից ստեղծված աշխատատեղերը: Թրամփը խոստանում էր նաև բարձրացնել չինական ապրանքների համար տուրքերը 45 տոկոսով: Սա իհարկե լուրջ աջակցություն ապահովեց Թրամփին ընտրությունների ժամանակ: Փորձագետներն արձանագրում են, որ Չինաստանի նկատմամբ կոշտ հռետորաբանությունն, ընդհանուր առմամբ, բնորոշ է բոլոր նախընտրական արշավներին՝ ընդգծելով, որ ընտրվելուց հետո դրանց հեղինակները միանգամից մոռացել են իրենց կոշտ դիրքորոշման մասին:
Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տարաձայնությունները հիմնականում վերաբերում են տնտեսական հարցերին: Քաղաքական մասով տարաձայնությունները վերաբերում են արևելյան Ասիայում և Հարավչինական ծովում անվտանգության հարցերին: Սակայն ընդհանուր առմամբ Չինաստանը չի սպառնում աշխարհում ԱՄՆ-ի հեգեմոնիային: Ինչ վերաբերում է տնտեսական տարաձայնություններին, նշենք, որ Չինաստանի հետ ԱՄՆ-ի առևտրային պակասորդը կազմում է 334 մլրդ դոլար:
Վերլուծաբանները կարծում են, որ Թրամփի նախագահության առաջին շրջանում իհարկե չին-ամերիկյան հարաբերություններին դժվարին ժամանակներ են սպասվում, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում, եթե Թրամփը հրաժարվի ԱՄՆ-ի քաղաքական ազդեցության գաղափարից, չին-ամերիկյան հարաբերությունները կբարելավվեն, քանի որ Պեկինը հաջողությամբ է լեզու գտնում տնտեսական մրցակիցների հետ:
Ավելացնենք, որ Չինաստանի համար Օբամայի պաշտոնավարման շրջանը եղել է չին-ամերիկյան հարաբերությունների համար բավականին դժվարին: Օբամայի վարչակազմը Քլինթոնի պետքարտուղար եղած ժամանակ կտրուկ շրջադարձ է կատարել դեպի Ասիա, որի նպատակն էր ամրապնդել ամերիկյան միության համակարգն Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Սա միանշանակ ուղղված էր Չինաստանին զսպելուն: Չինաստանին տնտեսապես մեկուսացնելու համար ԱՄՆ-ը ստեղծել է Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան գործընկերությունը: Միևնույն ժամանակ, ավելացվում էր տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմական ներկայությունը:

Реальны ли угрозы Трампа в отношении Китая?
После президентских выборов в США для отношений Пекина и Вашингтона наступил "поворотный момент", заявил председатель КНР Си Цзиньпин. "Я надеюсь, что обе стороны будут работать вместе, сосредоточившись на сотрудничестве, преодолевать разногласия и обеспечивать постепенное изменение отношений", - заявил Си Цзиньпин в ходе саммита АТЭС в Перу, в рамках которого он провел переговоры со своим американским коллегой, передает BBC.
Отметим, что значительную часть внешнеполитического раздела своей предвыборной кампании Дональд Трамп построил на жесткой критике Китая. Он обвинил Китай чуть ли не во всех экономических бедах Америки и угрожал торговой войной. Трамп называл Китай "валютным манипулятором", угрожал повторить это обвинение официально в первые сто дней своего президентства, что может угрожать Китаю штрафами и санкциями. Трамп угрожал поднять пошлины на китайские товары на 45%. Это, а также его обещание вернуть в Америку рабочие места, которые американские компании перевели в Китае, конечно, вызвало одобрение избирателей перед выборами, пишет EAdaily.com. Эксперты по этому поводу отмечают, что жесткая риторика в отношении Китая свойственна всем избирательным кампаниям в США. Но когда дело доходит до действий, политики забывают о своих словах. Так поступил и Дональд Трамп.
Вечером 13 ноября Трамп неожиданно позвонил председателю КНР Си Цзиньпину и имел с ним, как утверждает американская сторона, очень душевный разговор. Как отмечают американские СМИ, лидеры во время первой беседы "установили четкое и очевидное взаимное уважение друг к другу". Китайские СМИ, в свою очередь, обратили внимание на слова американского миллиардера о значимости КНР: "Китай - великая и важная страна. Темпы ее развития поражают".
Большая часть противоречий в отношениях между двумя странами носит экономический характер. Видное место в них занимает огромный торговый дефицит США в торговле с КНР, который достиг $ 334 млрд, а также государственные субсидии и дотации китайским экспортерам. Что касается политики, то между сторонами существуют противоречия по вопросам безопасности в восточной Азии и особенно в Южно-Китайском море, передает EAdaily.com.
Добавим, что для Пекина два срока Барака Обамы в Белом доме были трудным периодом в китайско-американских отношениях. Администрация Обамы, в которой внешней политикой три года руководила Хилари Клинтон, совершила стратегический поворот к Азии. Ее цель - укрепить систему американских союзов в Азиатско-Тихоокеанском регионе (АТР), направленных на сдерживание Китая. При этом предполагается одновременно наращивать американское военное присутствие в регионе. Поворот поддерживается и экономическими мерами, к примеру, транстихоокеанским партнерством. Оно было создано в немалой степени для того, чтобы изолировать Китай.
В таком раскладе для Пекина Трамп - более приемлемый президент, с которым, учитывая его деловую схватку, вполне можно договориться. Однако, по утверждению экспертов, на первое время ухудшения в американо-китайских отношениях избежать не удастся...