Նախագահությունը Եվրոպայի խորհրդում փոխանցվել է Կիպրոսին
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունն այսօր Էստոնիայից փոխանցվել է Կիպրոսին: Փոխանցման արարողությունը տեղի է ունեցել Ստրասբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ, որին ներկա են եղել ԵԽ 47 անդամ երկրների ներկայացուցիչները։
Մինչ նախագահության հանձնումը՝ Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Յուրգեն Լիգին ներկայացրել է իր երկրի նախագահության ժամանակ տեղի ունեցած ձեռքբերումները։
Նախարարների կոմիտեի նոր նախագահ, Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Իոաննիս Կասուլիդիսն էլ ստանձնելով նախագահությունը՝ ներկայացրել է կիպրական նախագահության առաջնահերթությունները։

The Chairmanship of the Council of Europe Passed To Cyprus
The Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe today passed from Estonia to Cyprus, during a meeting at the Organisation's Strasbourg headquarters, attended by representatives of its 47 Member States.
Before handing over the chairmanship to his successor, the outgoing Chair, Jürgen Ligi, Minister for Foreign Affairs of Estonia, gave an overview of his country’s achievements during its chairmanship of the Committee of Ministers.
The new Chair of the Committee of Ministers, Ioannis Kasoulides, Minister for Foreign Affairs of Cyprus, presented the priorities of the Cypriot Chairmanship which will run for six months as of today.