6 երկրի ՄԱԿ-ում զրկել է ձայնի իրավունքից
Անդամավճարները չվճարելու համար 6 երկիր ժամանակավորապես զրկվել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում քվեարկելու իրավունքից: Այս մասին ասվում է համաշխարհային կառույցի տարածած հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ գլխավոր պարտատերը Վենեսուելան է, ով կարող է քվեարկություններին մասնակցել 24 մլն դոլար վճարելուց հետո: ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանում քվեարկելու իրավունքից զրկվել են նաև Կոբո Վերդին, Լիբիան, Պապուա Նոր Գվինեան, Սուդանը և Վանուատուն:
Նրանց իրավունքները կվերականգնվեն առանվազն երկու տարվա անդամավճար վճարելուց հետո, հայտարարել է կառույցի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը:

Шесть стран лишили голоса в ООН
Из-за неуплаты членских взносов шесть стран временно лишены права голосования на Генеральной Ассамблее ООН. Об этом, как передает Корреспондент, говорится в сообщении ООН.
Главным должником является Венесуэла, которая сможет принимать участие в голосовании, лишь заплатив $24 млн. Другие пять стран, которые лишены права голоса до конца работы 71-й сессии Генассамблеи ООН, то есть до осени 2017 года, - это Кабо Верде, Ливия, Папуа-Новая Гвинея, Судан и Вануату.
Странам-должникам вернут право голоса, если они заплатят долги как минимум за два года. Об этом заявил в конце января новый генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш. Суммы ежегодных взносов рассчитываются для каждой страны индивидуально.