Կարո՞ղ է Ասադն ի վերջո դառնալ ԱՄՆ աջակիցը Սիրիայում
Նախօրեին տեղի ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի առաջին պաշտոնական այցը Թուրքիա: Դատելով այցի վերաբերյալ թուրքական և ամերիկյան մամուլի անդրադարձից՝ պետք է փաստել, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին պաշտոնական այցը Թուրքիա և բանակցություններն իր ՆԱՏՕ դաշնակցի հետ հարթ չեն ընթացել:
Այցի շրջանակներում բանակցությունների հիմնական թեմաներն էին ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև վերջին շրջանում տեղի ունեցած անհամաձայնություններն այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսին են թուրք ընդդիմադիր Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման պահանջը (Թուրքիայի իշխանությունները մեղադրում են Գյուլենին հուլիսի 15-ին տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձը կազմակերպելու համար և պահանջում են ԱՄՆ-ից արտահանձնել նրան), ինչպես նաև Սիրիայում ԱՄՆ կողմից քրդերին տրվող աջակցությունը (ինչպես հայտնի է, Թուրքիան դեմ է Սիրիայում քրդերին ԱՄՆ կողմից տրամադրվող աջակցությանը՝ նրանց համարելով Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող Քրդական Բանվորական Կուսակցության աջակիցները):
Համաձայն ամերիկյան մամուլի լուսաբանումների, պատասխանելով Թուրքիայի՝ Գյուլենի արտահանձման պահանջին, ԱՄՆ նորանշանակ պետքարտուղարը հավատարիմ է մնացել մինչ այս ԱՄՆ կողմից հարցի շուրջ տարվող քաղաքականությանը՝ նշելով, որ արտահանձնումն իրավական խնդիր է և դրանով զբաղվում է ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը:
Բավական հետաքրքիր էր Թուրքիայի արտգործնախարարի հետ հանդիպումից հետո Թիլերսոնի հայտարարությունն ԱՄՆ կողմից քրդական ուժերի աջակցության տրամադրման վերաբերյալ: ԱՄՆ պետքարտուղարը, մասնավորապես, նշում է, որ նրանք իր թուրք գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել են առկա տարբերակները, որոնք, ինչպիես ինքն է նկատել, դյուրին չեն, և նրանք ստիպված են լինելու կայացնել դժվար ընտրություններ:
Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղարը նկատել է, որ Թուրքիան և ԱՄՆ քննարկել են հարցի շուրջ հնարավոր այլընտրանքները: Հարց է առաջանում, իսկ ո՞րն է լինելու այդ այլընտրանքը և կարո՞ղ են, արդյոք, Սիրիայի ներկայիս նախագահ Բաշար Ասադը և Սիրիայի իշխանական զորքերը դառնալ այդ այլընտրանքները: Այս տարբերակը առնվազն չի կարելի բացառել՝ հաշվի առնելով հետևալ գործոնները:
Առաջին, ԱՄՆ պետքարտուղարը Թուրքիա իր այցի ժամանակ ինքը նկատեց, որ Ասադի երկարաժամկետ կարգավիճակը որոշելու է Սիրիայի ժողովուրդը: Իր հերթին ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների մշտական ներկայացուցիչ Նիքի Հեյլին նույնպես հայտարարեց, որ Սիրիայում ԱՄՆ գերակայություն չէ այլևս Ասադի հեռացումը: Պետք է նկատել, որ սա Սիրիայում ԱՄՆ քաղաքականության հստակ փոփոխություն է:
Երկրորդ, նման հնարավոր եզրահանգման պատճառ են դառնում Թրամփի պաշտոնավարումից ի վեր, նրա արտաքին քաղաքականությունում նկատվող միտումներն առ այն, որ ի տարբերություն նախկին վարչակարգի, Թրամփն ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը բերելու է այլ երկրների հետ պայմանավորվածությունների դաշտ՝ «ինչը ինչի դիմաց» սկզբունքով: Այդտեղ գլխավոր դերակատարները լինելու են ոչ թե տվյալ երկրի ընդդիմադիր ուժերն, այլ իշխանության ներկայացուցիչները:
Ուստի, ապագայում այս ուղղությամբ կարող ենք նոր զարգացումների ականատես լինել՝ անգամ չբացառելով, որ ի վերջո Ասադը դառնա ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի հիմնական աջակիցը Սիրիայում՝ ԻՊ դեմ պայքարում:

Может ли Асад в конце концов стать поддержкой США в Сирии?
На днях состоялся первый официальный визит Госсекретаря США Рекса Тиллерсона в Турцию. Судя по реакции турецких и американских СМИ, необходимо зафиксировать, что первый официальный визит Госсекретаря США в Турцию и переговоры с союзником по НАТО не прошли гладко.
В рамках визита основными темами переговоров были имеющие место в последний период разногласия между США и Турцией по таким вопросам, как требование выдачи турецкого оппозиционера Фетхулла Гюлена (турецкие власти обвиняют Гюлена в организации переворота, имевшего место 15-го июля и требуют от США выдать его), а также поддержка, оказываемая США курдам в Сирии (как известно, Турция против поддержки, оказываемой в Сирии курдам со стороны США, считая их сторонниками Курдской рабочей партии, которую в Турции считают террористической организацией).
Согласно публикациям в американской прессе, отвечая на требования Турции выдать Гюлена, новоназначенный Госсекретарь США остался верен политике, которой до сих пор держится США, отметив, что выдача является правовой задачей и этим занимается министерство юстиции США.
После встречи с министром иностранных дел Турции очень интересным было заявление Тиллерсона об оказываемой США поддержке курдским силам. Госсекретарь США, в частности, отмечает, что во время встречи с турецким коллегой обсуждали существующие варианты, которые, как заметил он сам, не являются легкими и они будут вынуждены сделать трудный выбор.
Кроме того, Госсекретарь США заметил, что Турция и США обсуждали все возможные альтернативы вокруг этой проблемы. И возникает вопрос: а какой будет эта альтернатива и смогут ли нынешний президент Сирии Башар Асад и правительственные войска стать той самой альтернативой? Этот вариант, как минимум, нельзя исключать, учитывая следующие факторы.
Первый: Госсекретарь США во время своего визита в Турцию сам заметил, что долговременный статус Асада должен решать сирийский народ. В свою очередь, постоянный представитель США в ООН Ники Хелли также заявила, что уход Асада для США уже не является приоритетом. Необходимо заметить, что это является четким изменением политики США по Сирии.
Второй фактор: причиной для подобных выводов являются тенденции во внешней политике США, которые становятся заметными после прихода к власти Трампа, и которые, в отличие от политики предыдущей администрации, приведут внешнюю политику США на поле договоренностей по принципу "что-то взамен на что-то". И здесь главными акторами будут не оппозиционные силы данной страны, а представители ее властей.
Следовательно, в будущем в этом направлении мы можем стать свидетелями новых развитий событий. Не исключено и то, что Асад станет основной опорой США и Турции в борьбе против ИГ в Сирии...