ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու օգտին քվեարկեց հասարակության ընդամենը 0.94 տոկոսը
ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական ընտրություններն արդեն անցյալում են: Հասկանալի է, որ խորհրդարանական ընտրություններում կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերը, դրանցում արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ նրանց առաջարկներն առաջնային գործոն չեն ընտրությունների ժամանակ: Շատ դեպքերում քաղաքացիների որոշման վրա ազդում են այլ, օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ գործոններ, սակայն, միաժամանակ, ընտրությունների արդյունքները հնարավորություն են տալիս եզրակացություններ անել հանրային տրամադրությունների, այս կամ այն հարցում կուսակցությունների առաջ քաշած մոռտեցումների ընդունելի կամ ոչ միանշանակ ընդունելի լինելու մասին: Սա վերաբերում է նաև ինտեգրացիոն գործընթացներին:
Ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ինը ուժերից ինտեգրացիոն գործընթացների հետ կապված համեմատաբար առավել ծայրահեղ մոտեցումը որդեգրել էր «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը: Այն առաջարկում էր դուրս գալ ԵԱՏՄ, քննարկել ՀԱՊԿ-ի արդյունավետության հարցը և դնում էր ԵՄ-ին, իսկ հետագայում նաև ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցը: Այս կուսակցությունը հավաքեց ձայների ընդամենը 0.94 %-ը: Նման արդյունքից կարելի է եզրակացնել, որ այս մոտեցումն այնքան էլ ընկալելի չէր հայ հասարակության համար:
Աչքի ընկնող մյուս արևմտամետ ուժը «Ելք» դաշինքն է, որը նույնպես սխալ է համարում Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, սակայն չի դնում միությունից դուրս գալու հարցը: Դրա փոխարեն առաջարկվում է գնահատել անդամակցությունից բխող առկա ռիսկերը, քայլեր ձեռնարկել դրանց հաղթահարման ուղղությամբ, միաժամանակ ձգտել ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի և ԽՀԱԱՀ ստորագրմանը: Այս կուցակությունը ստացավ ձայների 7.78%-ը:
«Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունը, Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը և Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան դաշինքն իրենց նախընտրական ծրագրերում չեն անդրադարձել ինտեգրացիոն գործընթացներին: «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի(1.65%) և  Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան դաշինքի (2.07%) ներկայացուցիչներըը կարևորել են և ՌԴ-ի, և ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը:
Խորհրդարանական ընտրություններում առավել շատ ձայնել հավաքած երկու կուսակցությունները՝ ՀՀԿ-ն(49.16%) և «Ծառուկյան» դաշինքը(27.35%), հանդես են գալիս երկու ինտեգրացիոն գործընթացների համադրման, երկու ուղղություններով էլ սերտ համագործակցության զարգացման և խորացման օգտին:
ՀՅԴ-ն նշում է, որ Հայաստանը պետք է վարի անկախ արտաքին քաղաքականություն՝ ընդգծելով, որ իրենք ամերիկամետ, ռուսամետ, եվրոպամետ չեն, այլ հայամետ են: Ընդհանուր առմամբ, այս ուժը նույնպես կարող է համարվել երկու ինտեգրացիոն գործընթացների համատեղման կողմնակից: Այն հավաքել է ձայների 6.58%-ը:
Խորհրդարան անցնելու շեմը չհաղթահարած Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը (0.75%), չնայած իր կոմունիստական գաղափարախոսությանը, նույնպես կարևորում է երկու ինտեգրացիոն ուղղությունները:
Ընդհանրացնելով կարող ենք ասել, որ այս ընտրությունների արդյունքում հասարակության 8.72%-ն իր նախապատվությունը տվել է առավել արևմտամետ քաղաքական ուժերին, իսկ 87.56%-ը՝ եվրոպական և եվրասիական ինտեգրման գործընթացների համատեղմանը, այն է «և-և»-ի քաղաքականությանը:

За выход из ЕАЭС проголосовали лишь 0.94 процента общества Армении
Выборы в парламент РА уже позади. Понятно, что предвыборные программы участвующих в выборах партий, их предложения по внешней политике не являются первоочередными факторами во время выборов. Во многих случаях на решение граждан влияют иные, объективные и субъективные факторы, тем не менее результаты выборов одновременно дают возможность делать выводы об общественных настроениях, о неоднозначности принятия подходов партий по тем или иным вопросам. Это касается и интеграционных процессов Армении.
Из принимающих участие в выборах девяти политических сил к интеграционным процессам сравнительно наибольший радикальный подход показала партия "Свободные демократы". Она предлагала выход из ЕАЭС, обсуждение эффективности ОДКБ и ставила вопросы членства в ЕС, а в дальнейшем и в НАТО. Эта партия набрала лишь 0.94% голосов избирателей. Из подобного результата можно сделать вывод, что данный подход был не совсем по душе армянской общественности.
Другая выделяющаяся прозападная сила – альянс "Елк", который также считает ошибочным членство Армении в ЕАЭС, но тем не менее, не ставит вопрос выхода из союза. Вместо этого альянс предлагает оценить все вытекающие из членства риски, предпринять шаги по их преодолению, одновременно стремиться к подписанию Соглашений по ассоциации и по Зоне углубленной и всеобъемлющей свободной торговли с ЕС. Эта партия получила 7.78% голосов избирателей.
Партия "Армянское возрождение", альянсы Конгресс-НПА Оганян-Раффи-Осканян в своих предвыборных программах не обращались к интеграционным процессам. В интервью ИАА "Армедиа" представители альянсов Конгресс-НПА (1.65%) и Оганян-Раффи-Осканян (2.07%) подчеркнули важность сотрудничества и с РФ, и с ЕС. Набравшие наибольший процент голосов в парламентских выборах РПА (49.16%) и альянс "Царукян" (27.35%) выступали за совмещение двух интеграционных процессов, за развитие и углубление тесного сотрудничества по обоим направлениям.
АРФ (Дашнакцутюн) отмечает, что Армения должна вести независимую внешнюю политику, подчеркнув, что они не являются проамериканской, пророссийской или проевропейской силой, а являются силой проармянской.
В общей сложности, эта сила также может считаться сторонницей совмещения двух интеграционных процессов. Она набрала 6.58% голосов.
Не преодолевшая избирательный порог Коммунистическая партия Армении (0.75%), несмотря на свою коммунистическую идеологию, также подчеркивает важность двух интеграционных направлений.
Обобщая сказанное, можем отметить, что в результате этих выборов 8.72% общества Армении отдало свое предпочтение наиболее прозападным силам, а 87.56% – совмещению европейской и евразийской интеграции, т.е. политике "и - и".