Հարավային Օսիայում այսօր նախագահական ընտրություններ և հանրաքվե է անցկացվում
Հարավային Օսիայում այսօր նախագահական ընտրություններ են անցկացվում։ Նախագահի պաշտոնի համար երեք թեկնածու է պայքարում՝ գործող նախագահ Լեոնիդ Տիվիլովը, խորհրդարանի խոսնակ Անատոլի Բիբիլովը և ԱԱԾ աշխատակից Ալան Գագլոևը։ Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, բոլոր թեկնածուները հանդես են գալիս Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների սերտացման օգտին։
Բացի այդ, այսօր նաև հանրաքվե է անցկացվում՝ երկրի անվանափոխության վերաբերյալ։ Աբխազիայի Հանրապետությունն առաջարկվում է վերանվանել Ալանիա պետության։ Ուստի, քվեարկողներին միաժամանակ երկու քվեաթերթիկ է հանձնվում։
Ըստ ԿԸՀ տվյալների, գրանցած է 32 736 քվեարկող։ Ընտրությունների շեմը 50 տոկոս և մեկ ձայն է։ Հաղթելու համար թեկնածուներին պետք է հավաքել ձայների 50 տոկոսից ավելին։

В Южной Осетии проходят президентские выборы и референдум
В Южной Осетии сегодня проходят президентские выборы.  Кандидатами на высший пост страны зарегистрированы действующий президент Леонид Тибилов, спикер парламента Анатолий Бибилов и сотрудник КГБ Алан Гаглоев. Все они выступают за дальнейшее укрепление отношений с Россией, передает РИА Новости.
Помимо выборов главы государства в Южной Осетии проходит референдум о переименовании республики в Государство Алания. Таким образом, каждый избиратель получает на руки два бюллетеня. У избирателей есть право голосовать против всех кандидатов на пост главы государства.
По данным ЦИК, в республике зарегистрированы 32,736 тысячи избирателей. Порог явки на выборах составляет 50% плюс один голос. Для победы кандидату необходимо набрать более 50% голосов.