Թրամփի ուղերձը մահմեդական աշխարհին. ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունում կանխորոշվող փոփոխությունները
Կայացավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին այցն արտերկիր՝ Սաուդյան Արաբիա: Առաջին երկիր այցի ընտրությունն  ավանդաբար կարևորվել է ԱՄՆ քաղաքական մշակույթում: Առաջին երկիր այցով  պայմանավորված, հնարավոր է եղել որոշակի ենթադրություններ անել երկրի արտաքին քաղաքականությունում ԱՄՆ նախագահի ունեցած առաջնահերթությունների մասին: Եթե նախկինում ԱՄՆ նախագահների այցերը հիմնականում տեղի են ունեցել հարևան երկրներ կամ ԱՄՆ եվրոպական դաշնակից երկրներ, ապա Դոնալդ Թրամփն իր առաջին այցով որոշակիորեն շեղվեց գործող ավանդույթից:
Երկրի ընտրությունը հատկանշական էր նաև նրանով, որ այն մահմեդական  երկիր էր: Ինչպես գիտենք, այս ընթացում Թրամփն աչքի է ընկել մահմեդական աշխարհի հանդեպ իր կտրուկ արտահայտություններով և քայլերով (ինչպես օրինակ գերազանցապես մահմեդական երկրների քաղաքացիների մուտքն ԱՄՆ սահամանափակող Թրամփի կարգադրությունը), որոնք Թրամփի հասցեին մահմեդական աշխարհի հանդեպ կանխակալ վերաբերունք ունենալու մեղադրանքների պատճառ դարձան:   Այցն, իհարկե, նաև հատկանաշական էր նրանով, որ պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի ունեցավ նոր ձևաչափով՝ Արաբ-իսլամական ամերիկյան գագաթաժողովը, որն անցկացվեց «Միասին մենք գերակշռում ենք» նշանաբանի ներքո:
Գագաթաժողովի ընթացքում մահմեդական աշխահի առաջնորդների առաջ ԱՄՆ նախագահը հանդես եկավ լայնածավալ ելույթով, որը մի շարք կարևոր ուղերձներ էր  պարունակում Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ հետագա քաղաքականության հիմնական ուղենիշների մասին: Ստորև անդրադառնանք այդ հիմնական ուղերձներին:
Մինչ ելույթի հիմնական շեշտադրումներին անդրադառնալը, կարևոր է նկատել, որ իր ելույթի ժամանակ ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց երկու նոր նախագծերի մեկնարկի մասին: Առաջինը, Ծայրահեղական գաղափարախոսության դեմ պայքարի  կենտրոնի (Global Center for Combating Extremist Ideology) հիմնումն է, որի գործունեության հիմքում, ինչպես Թրամփը հայտարարեց, պետք է ընկած լինի   գերազանցապես մահմեդական բնակչություն ունեցող երկրների առաջնային դերակատարությունը ծայրահեղության դեմ պայքարում:  Մյուսը մահմեդական երկրների կողմից ահաբեկչության ֆինանսավորումը թիրախավորող կենտրոն հիմնելու վերաբերյալ  պայմանագրին էր: Կենտրոնում կհամանախագահեն ԱՄՆ և Սաուդյան Արաբիան, դրան կմիանա Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի անդամները:
Անդրադառանալով ելույթի հիմնական շեշտադրումներին՝ պետք է փաստենք, որ Թրամփի ուղերձում կարմիր գծով շարադրված էր այն թեզը, որ մահմեդական երկրներից յուրաքանչյուրը պետք է այսուհետ ստանձնի ահաբեկչության դեմ պայքարի իր  բաժին պատասխանատվությունը և չսպասի, որ  ԱՄՆ-ը կգա և  իր փոխարեն կոչնչացնին հակառակորդին:  Մահմեդական երկրների առաջնորդների մոտ պատասխանատվության զգացումը մեծացնելու նպատակով էր, թերևս, որ իր խոսքում Թրամփն ընդգծեց, որ համաձայն տարբեր գնահատականների՝ ահաբեկչությունից տուժած մարդկանց 95 տոկոսից ավելին հենց մահմեդականներ են: Դա Թրամփի արտաքին քաղաքականությունում մինչ այս  նկատվող կայուն գծերից է. դաշնակիցների հետ հարաբերություններում կատարել պատասխանատվության վերաբաշխում՝ այլևս չկրելով պատասխանատվության ամբողջական բեռը: Նույն տրամաբանությունն է բնորոշ նաև ԱՄՆ-ի՝ իր ՆԱՏՕ դաշնակիցների հանդեպ  առ այսօր տարվող քաղաքականությանը:
Երկրորդ, ԱՄՆ նախագահը բացահայտ հայտարարեց, որ իրենք պատրաստվում են վերանայել իրենց արտաքին քաղաքականության այն գործիքները, որոնք մինչ այս չեն աշխատել: Ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ այսուհետ իրենց որոշումները հիմնված են լինելու «իրական արդյունքների, այլ ոչ թե անհողդողդ գաղափարախոսության վրա»: Սա թերևս համապատասխանում է, մինչ այս կանխորոշված՝ գաղափարախոսության վրա հիմնված արտաքին քաղաքականությունից դեպի իրական քաղաքականություն անցմանը:  Նման քաղաքականության դեպքում, դժվար թե արժեքները չստորադասվեն քաղաքական շահերին, չնայած որ Թրամփն իր այս քաղաքականությունն անվանեց «սկզբունքային ռեալիզմ` հիմնված հիմնարար արժեքների և ընդհանուր հետաքրքությունների վրա»:
Երրորդ, հակադարձելով իր ընդդիմադիրների՝ մահմեդական աշխարհի հանդեպ կանխակալ վերաբերմունք ունենալու մասին  մեղադրանքներին, իր ելույթում Թրամփը փորձեց որևէ ջրբաժան չանցկացնել մահմեդական և քրիստոնյա ժողովուրդների միջև՝ ահաբեկչության դեմ պայքարը կոչելով  պայքար ոչ թե տարբեր կրոնների, կրոնական խմբերի կամ քաղաքակրթությունների միջև, այլ ինչպես ինքն անվանեց՝ «պայքար բարբարոս հանցագործների, ովքեր ձգտում են ոչնչացնել մարդկային կյանքը, և բոլոր կրոններին պատկանող  պարկեշտ մարդկանց միջև, ովքեր ձգտում են պաշտպանել այն»:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ մահմեդական աշխարհին ուղղված ԱՄՆ նախագահի ելույթում ուրվագծվեց ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությույան որոշակի փոփոխություն՝ պատասխանատվության վերաբաշխում, որտեղ դաշնակիցներից յուրաքանչյուրը պետք է  ստանձնի պատասխանատվության իր բեռը: Իհարկե, սրանից չենք կարող ենթադրել,  որ ԱՄՆ պատրաստվում է թուլացնել իր դիրքերը տարածաշրջանում: ԱՄՆ իր ներկայությունը կշարունակի պահպանել՝ խորացնեով  երկկողմ հարաբերություններն իր դաշնակիցների հետ, որոնցից կունենա հստակ ակնկալիքներ՝  հիմնված գործնական հարաբերությունների վրա՝ «ինչն ինչի դիմաց սկզբունքով»:
Տարածաշրջանում ԱՄՆ դաշնակիցների շարքում թերևս առաջանային դեր կստանձնի հենց Սաուդյան Արաբիան: Պատահական չէ, որ ԱՄՆ նախագահի առաջին այցը տեղի ունեցավ հենց այս երկիր: Պատահակն չէ նաև այն, որ առաջին իսկ այցի ժամանակ ԱՄՆ-ը Սաուդյան Արաբիայի հետ կնքեց պայմանագիր, որը ենթադրում է 400 բիլիարդ դոլարի ներդրում երկու երկրներում (պայմանագիրը ներառում է $110 միլիարդ դոլարի զենքի վաճառք Սաուդյան Արաբիային):

Послание Трампа мусульманскому миру: предсказуемые изменения во внешней политике США
Состоялся первый зарубежный визит президента США Дональда Трампа в Саудовскую Аравию. Выбор страны первого визита традиционно является важным в политической культуре США. И, исходя из страны первого визита, можно делать определенные предположения о внешнеполитических приоритетах президента США. Если раньше визиты президентов США в основном имели место в соседние или союзные США европейские страны, то Дональд Трамп своим первым визитом в определенной степени отклонился от традиций.
Выбор страны визита был знаменателен также тем, что она является мусульманской страной. Как известно, до своего первого визита Трамп выделялся резкими шагами и выражениями в адрес мусульманского мира (например, распоряжение Трампа ограничить въезд в США граждан в основном из мусульманских стран), которые стали причиной обвинений в предвзятом отношении к мусульманскому миру в адрес Трампа. Визит, конечно, также был знаменателен тем, что впервые в истории имел место арабо-исламо-американский саммит, который прошел под девизом "Вместе мы перевешиваем".
Во время саммита президент США перед лидерами мусульманского мира выступил с пространной речью, которая содержала ряд важных посланий, касающихся будущих основных вех политики США на Ближнем Востоке. Ниже представим эти основные вехи.
Прежде чем обратиться к основным акцентам, важно заметить, что во время своего выступления президент США заявил о старте двух новых проектов. Первый – основание Центра по борьбе против экстремистской идеологии (Global Center for Combating Extremist Ideology), в основе деятельности которого, как заявил об этом Трамп, лежит первичная роль в борьбе с экстремизмом стран с основным мусульманским населением. Другой проект касается договора о создании мусульманскими странами центра, цель которого - борьба с финансированием терроризма. Сопредседателями центра будут США и Саудовская Аравия, к нему примкнут члены Совета сотрудничества Персидского залива.
Обращаясь к основным акцентам вытупления Трампа, должны отметить, что в его послании красной нитью проходит тезис о том, что каждая из мусульманских стран отныне должна взять на себя свою долю ответственности в борьбе с терроризмом и не ждать, что США придут и вместо них уничтожат противника. Возможно, с целью увеличить чувство ответственности у лидеров мусульманских стран, Трамп подеркнул, что, согласно различным оценкам, более 95% пострадавших от терроризма людей являются мусульманами. Во внешней политике Трампа одной из стабильных линий является то, что в отношениях с союзниками необходимо провести перераспределение ответственности и не нести на себе весь ее груз. Та же логика характерна в нынешней политике США со своими партнерами по НАТО.
Второе – президент США ясно заявил, что они готовятся пересмотреть те инструменты своей внешней политики, которые до сих пор не были задействованы. Согласно президенту США, отныне их решения будут основаны "на реальных результатах, а не на незыблемой идеологии". Это, возможно, соответствует переходу от предопределенной до нынешнего дня внешней политики, основанной на идеологии, к реальной. При подобной политике вряд ценности не уступят свое место политическим интересам, несмотря на то, что Трамп свою политику назвал "принципиальным реализмом, основанным на основополагающих принципах и общих интересах".
Третье. Отвечая своим оппонентам, обвиняющим его в предвзятом отношении к мусульманскому миру, в своем выступлении Трамп попытался не проводить какого-либо водораздела между христианскими и мусульманскими народами, назвав борьбу с терроризмом не борьбой между различными религиями, а, как охарактеризовал это сам, "борьбой между варварскими преступниками, которые стремятся уничтожать человеческие жизни и принадлежащими всем религиям порядочными людьми, которые стремятся сохранить их".
Обобщая сказанное, можем зафиксировать, что в выступлении президента США, направленном к мусульманскому миру, были намечены определенные изменения во внешней политике США – перераспределение ответственности, при которой каждый из союзников должен брать на себя свой груз ответственности. Конечно, отсюда нельзя предположить, что США готовятся ослабить свои позиции в регионе. США продолжат сохранять свое присутствие, углубляя двусторонние отношения со своими союзниками, от которых будут имет четкие ожидания, основанные на деловых отношениях "по принципу – что-то против чего-то".
В регионе в ряду союзников США, возможно, лидирующую роль возьмет на себя именно Саудовская Аравия. Не случайно, что первый визит президента США имел место именно в эту страну. Не случайно и то, что уже во время своего первого визита США подписали с Саудовской Аравией договор, который предполагает 400-миллиардную инвестицию в обе страны (договор включает в себя продажу Саудовской Аравии оружия на 110 милиардов).