Թրամփի ուղերձը մահմեդական աշխարհին. ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունում կանխորոշվող փոփոխությունները
Կայացավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին այցն արտերկիր՝ Սաուդյան Արաբիա: Առաջին երկիր այցի ընտրությունն  ավանդաբար կարևորվել է ԱՄՆ քաղաքական մշակույթում: Առաջին երկիր այցով  պայմանավորված, հնարավոր է եղել որոշակի ենթադրություններ անել երկրի արտաքին քաղաքականությունում ԱՄՆ նախագահի ունեցած առաջնահերթությունների մասին: Եթե նախկինում ԱՄՆ նախագահների այցերը հիմնականում տեղի են ունեցել հարևան երկրներ կամ ԱՄՆ եվրոպական դաշնակից երկրներ, ապա Դոնալդ Թրամփն իր առաջին այցով որոշակիորեն շեղվեց գործող ավանդույթից:
Երկրի ընտրությունը հատկանշական էր նաև նրանով, որ այն մահմեդական  երկիր էր: Ինչպես գիտենք, այս ընթացում Թրամփն աչքի է ընկել մահմեդական աշխարհի հանդեպ իր կտրուկ արտահայտություններով և քայլերով (ինչպես օրինակ գերազանցապես մահմեդական երկրների քաղաքացիների մուտքն ԱՄՆ սահամանափակող Թրամփի կարգադրությունը), որոնք Թրամփի հասցեին մահմեդական աշխարհի հանդեպ կանխակալ վերաբերունք ունենալու մեղադրանքների պատճառ դարձան:   Այցն, իհարկե, նաև հատկանաշական էր նրանով, որ պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի ունեցավ նոր ձևաչափով՝ Արաբ-իսլամական ամերիկյան գագաթաժողովը, որն անցկացվեց «Միասին մենք գերակշռում ենք» նշանաբանի ներքո:
Գագաթաժողովի ընթացքում մահմեդական աշխահի առաջնորդների առաջ ԱՄՆ նախագահը հանդես եկավ լայնածավալ ելույթով, որը մի շարք կարևոր ուղերձներ էր  պարունակում Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ հետագա քաղաքականության հիմնական ուղենիշների մասին: Ստորև անդրադառնանք այդ հիմնական ուղերձներին:
Մինչ ելույթի հիմնական շեշտադրումներին անդրադառնալը, կարևոր է նկատել, որ իր ելույթի ժամանակ ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց երկու նոր նախագծերի մեկնարկի մասին: Առաջինը, Ծայրահեղական գաղափարախոսության դեմ պայքարի  կենտրոնի (Global Center for Combating Extremist Ideology) հիմնումն է, որի գործունեության հիմքում, ինչպես Թրամփը հայտարարեց, պետք է ընկած լինի   գերազանցապես մահմեդական բնակչություն ունեցող երկրների առաջնային դերակատարությունը ծայրահեղության դեմ պայքարում:  Մյուսը մահմեդական երկրների կողմից ահաբեկչության ֆինանսավորումը թիրախավորող կենտրոն հիմնելու վերաբերյալ  պայմանագրին էր: Կենտրոնում կհամանախագահեն ԱՄՆ և Սաուդյան Արաբիան, դրան կմիանա Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի անդամները:
Անդրադառանալով ելույթի հիմնական շեշտադրումներին՝ պետք է փաստենք, որ Թրամփի ուղերձում կարմիր գծով շարադրված էր այն թեզը, որ մահմեդական երկրներից յուրաքանչյուրը պետք է այսուհետ ստանձնի ահաբեկչության դեմ պայքարի իր  բաժին պատասխանատվությունը և չսպասի, որ  ԱՄՆ-ը կգա և  իր փոխարեն կոչնչացնին հակառակորդին:  Մահմեդական երկրների առաջնորդների մոտ պատասխանատվության զգացումը մեծացնելու նպատակով էր, թերևս, որ իր խոսքում Թրամփն ընդգծեց, որ համաձայն տարբեր գնահատականների՝ ահաբեկչությունից տուժած մարդկանց 95 տոկոսից ավելին հենց մահմեդականներ են: Դա Թրամփի արտաքին քաղաքականությունում մինչ այս  նկատվող կայուն գծերից է. դաշնակիցների հետ հարաբերություններում կատարել պատասխանատվության վերաբաշխում՝ այլևս չկրելով պատասխանատվության ամբողջական բեռը: Նույն տրամաբանությունն է բնորոշ նաև ԱՄՆ-ի՝ իր ՆԱՏՕ դաշնակիցների հանդեպ  առ այսօր տարվող քաղաքականությանը:
Երկրորդ, ԱՄՆ նախագահը բացահայտ հայտարարեց, որ իրենք պատրաստվում են վերանայել իրենց արտաքին քաղաքականության այն գործիքները, որոնք մինչ այս չեն աշխատել: Ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ այսուհետ իրենց որոշումները հիմնված են լինելու «իրական արդյունքների, այլ ոչ թե անհողդողդ գաղափարախոսության վրա»: Սա թերևս համապատասխանում է, մինչ այս կանխորոշված՝ գաղափարախոսության վրա հիմնված արտաքին քաղաքականությունից դեպի իրական քաղաքականություն անցմանը:  Նման քաղաքականության դեպքում, դժվար թե արժեքները չստորադասվեն քաղաքական շահերին, չնայած որ Թրամփն իր այս քաղաքականությունն անվանեց «սկզբունքային ռեալիզմ` հիմնված հիմնարար արժեքների և ընդհանուր հետաքրքությունների վրա»:
Երրորդ, հակադարձելով իր ընդդիմադիրների՝ մահմեդական աշխարհի հանդեպ կանխակալ վերաբերմունք ունենալու մասին  մեղադրանքներին, իր ելույթում Թրամփը փորձեց որևէ ջրբաժան չանցկացնել մահմեդական և քրիստոնյա ժողովուրդների միջև՝ ահաբեկչության դեմ պայքարը կոչելով  պայքար ոչ թե տարբեր կրոնների, կրոնական խմբերի կամ քաղաքակրթությունների միջև, այլ ինչպես ինքն անվանեց՝ «պայքար բարբարոս հանցագործների, ովքեր ձգտում են ոչնչացնել մարդկային կյանքը, և բոլոր կրոններին պատկանող  պարկեշտ մարդկանց միջև, ովքեր ձգտում են պաշտպանել այն»:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ մահմեդական աշխարհին ուղղված ԱՄՆ նախագահի ելույթում ուրվագծվեց ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությույան որոշակի փոփոխություն՝ պատասխանատվության վերաբաշխում, որտեղ դաշնակիցներից յուրաքանչյուրը պետք է  ստանձնի պատասխանատվության իր բեռը: Իհարկե, սրանից չենք կարող ենթադրել,  որ ԱՄՆ պատրաստվում է թուլացնել իր դիրքերը տարածաշրջանում: ԱՄՆ իր ներկայությունը կշարունակի պահպանել՝ խորացնեով  երկկողմ հարաբերություններն իր դաշնակիցների հետ, որոնցից կունենա հստակ ակնկալիքներ՝  հիմնված գործնական հարաբերությունների վրա՝ «ինչն ինչի դիմաց սկզբունքով»:
Տարածաշրջանում ԱՄՆ դաշնակիցների շարքում թերևս առաջանային դեր կստանձնի հենց Սաուդյան Արաբիան: Պատահական չէ, որ ԱՄՆ նախագահի առաջին այցը տեղի ունեցավ հենց այս երկիր: Պատահակն չէ նաև այն, որ առաջին իսկ այցի ժամանակ ԱՄՆ-ը Սաուդյան Արաբիայի հետ կնքեց պայմանագիր, որը ենթադրում է 400 բիլիարդ դոլարի ներդրում երկու երկրներում (պայմանագիրը ներառում է $110 միլիարդ դոլարի զենքի վաճառք Սաուդյան Արաբիային):

Trump's Address to the Muslim World: What Changes to Expect?
During the weekend the first foreign visit of the US President Donald Trump took place to Saudi Arabia. The choice of the first visit was traditionally highlighted in the US political culture. Based on that choice, it was possible to make assumptions on the priorities of a US president in his foreign policy. If previously, the first visits of the US president took place to neighboring countries and to European ally countries, Donald Trump by the choice of the country for his first foreign visit, deviated from the traditional line.
The choice of the country was also interesting by the fact that it was a Muslim country. As we know, during this period, Trump became known for his sharp statements and steps (such as an order banning the entry of the residents from the majority-Muslim countries to the USA) towards the Muslim countries, which became a cause for accusations in address of Trump of having a biased attitude towards the Muslim world. The visit was also interesting by the fact that for the first time a new format - Arab Islamic- American summit took place.
During the summit, the US president delivered a long speech before the Islamic world leaders, which contained a number of important messages on the main directions of the US foreign policy in the Middle East. Below, let’s refer to those main messages.
Before turning to the main emphases of Trump’s speech, it is important to note that during his speech, the US president announced the start of two new initiatives. First, the foundation of the Global Center for Combating Extremist Ideology, on the basis of the activities of which will be the leading role of the Muslim-majority countries in combating radicalization, as Trump noted. Second was an agreement to prevent the financing of terrorism, called the Terrorist Financing Targeting Center, which will be co-chaired by the United States and Saudi Arabia, and joined by every member of the Gulf Cooperation Council.
Referring to the main emphasis of the speech, we should note that Trump emphasized with a red line the fact that each of the Muslim countries should bare its share of responsibility in the fight against terrorism and do not wait for "American power to crush this enemy for them." To increase the sense of responsibility among the Muslim countries, Trump underlined the fact that by various estimations more than 95 percent of the terrorism victims are the Muslims. By the way, this is one of the main peculiarities of Trump’s foreign policy: to redistribute the share of responsibilities no longer bearing the whole share of them in relations with its allies. The same logic applies to the US relations with its NATO allies demonstrated so far.
Second, the US president openly stated that they are going to review those tools in the foreign policy that have not worked so far. According to the US president, from now on their decisions will be based on "real-world outcomes – not inflexible ideology." This corresponds to the expected transition from the foreign policy based on ideology to the real politics. In such a case values will not be subordinated to political interests, notwithstanding the fact that Trump called such a politics "Principled Realism rooted in common values and shared interests."
Third, counterpoising to his opponents accusations of having biased attitude towards the Muslim world, in his speech Trump tried not to draw any dividing lines between Muslim and Christian people, the struggle against terrorism calling not a struggle among religions, sects and civilizations, but as he called it "a battle between barbaric criminals who seek to obliterate human life, and decent people of all religions who seek to protect it."
To sum up, we can state, that in the US President speech addressed to the Muslim world, some changes in the US foreign policy were outlined – redistribution of responsibility, in case of which each of the allies should bare its share of responsibility. Of course, from this, we cannot assume that the US is going to weaken its positions in the region. The US will continue to preserve its presence in the region deepening bilateral relations with its allies, from whom it will have concrete expectations based on the practical relations by the principle "what for what."
Among the US regional allies the first place will have Saudi Arabia. It is not by chance, that the first foreign visit of the US president was particularly to this country. It is not by chance either that during his first visit he signed an agreement that will invest almost $400 billion in our two countries (the one that also included the announcement of a $110 billion Saudi-funded defense purchase).