Կատարն ահաբեկիչներին 1 մլրդ դոլար փրկագին է վճարել
Կատարը մոտ 1 մլրդ դոլար է վճարել Իրաքում թագավորական ընտանիքի անդամներին գերությունից ազատելու համար, հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով գործարքին մասնակցած աղբյուրներին։
Թերթի տեղեկություններով՝ փրկագնի օգնությամբ կատարցիները վճարել են թագավորական ընտանիքի 26 անդամի ազատության համար, ովքեր Իրաքի հարավ էին ուղևորվել բազեի որսի և պատանդ ընկել ահաբեկիչներին, ինչպես նաև Սիրիայում գերի ընկած 50 զինվորականների համար: Հաղորդվում է, որ Կատարի իշխանությունները մասնավորապես վճարել են Սիրիայում Ալ-Կաիդայի բջիջներից մեկին և Իրանին: Գործարքն ենթադրաբար տեղի է ունեցել ապրիլին:
Փրկագին վճարելու մասին տեղեկությունները հայտնվեցին Կատարի շուրջ սկանդալի ֆոնին: Հիշեցնենք, նախօրեին Սաուդյան Արաբիան, Բահրեյնը, ԱՄԷ-ն, Եմենը, Եգիպտոսը և Լիբիան հայտարարեցին Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին՝ վերջինիս մեղադրելով ահաբեկչություն հովանավորելու մեջ:

Власти Катара заплатили террористам выкуп $1 млрд
Катар заплатил выкуп размером до миллиарда долларов за членов семьи эмира, захваченных в заложники на территории Ирака, сообщила The Financial Times со ссылкой на источники, участвовавшие в сделке.
По информации вооруженных формирований и региональных властей, в Дохе были вынуждены заплатить выкуп за 26 человек, участвовавших в соколиной охоте на юге Ирака, и за 50 военных, захваченных исламистами в Сирии. Утверждается, что Катар заплатил двум самым серьезным силам на Ближнем Востоке: одной из ячеек "Аль-Каиды" в Сирии и сотрудникам спецслужб Ирана.
Якобы сделка произошла в апреле, передает Интерфакс.
Сведения о выкупе заложников появились на фоне чрезвычайного шага четырех арабских государств: в понедельник Бахрейн, Египет, Объединенные Арабские эмираты и Саудовская Аравия разорвали дипломатические отношения с Катаром, обвинив его в поддержке исламистов.