G20-ի արդյունքները. ԱՄՆ-ի մեկուսացո՞ւմ, թե՞ Արևմուտքի պառակտում
Համբուրգում ավարտվել է «Մեծ Քսանյակի» գագաթաժողովը, որի ամենավառ պահը, փորձագետների գնահատականների համաձայն, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի, կարելի է ասել, պատմական հանդիպումն է: Միևնույն ժամանակ փորձագետներն արձանագրում են, որ համբուրգյան գագաթաժողովի ժամանակ ԱՄՆ որոշակի մեկուսացում կար:
Սակայն պետք է նշել, որ Համբուրգում ԱՄՆ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակը ոչ թե վերջինիս մեկուսացման, այլ Արևմուտքի պառակտման դրսևորում է: Այս մասին վկայում են գագաթաժողովի խնդրահարույց հարցերի շուրջ եզրափակիչ փաստաթղթում տեղ գտած ձևակերպումները: Խոսքը, մասնավորապես, տնտեսության մեջ հովանավորչության քաղաքականության և կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի վերաբերյալ կետերի մասին է: Այս երկու հարցում էլ Վաշինգտոնի դիրքորոշումը գագաթաժողովի մյուս մասնակիցների դիրքորոշումներից խիստ տարբերվում է: Արդյունքում կողմերին այնուամենայնիվ հաջողվել է որոշակի փոխզիջման գալ: Մասնավորապես, «Մեծ քսանյակի» երկրները համաձայնել են հրաժարվել պրոտեկցիոնիզմի քաղաքականությունից՝ միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ի պնդմամբ ընդունելով որոշ դեպքերում պաշտպանիչ միջոցառուների անհրաժեշտությունը:
Մյուս խնդրահարույց հարցը կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի հարցն էր, որի շուրջ կողմերի տարաձայնություններն ավելի խորն էին՝ պայմանավորված ԱՄՆ-ի կողմից Կլիմայական հարցերով Փարիզի համաձայնագրից դուրս գալով: «Մեծ քսանյակի» երկրները ստիպված էին եզրափակիչ փաստաթղթում արձանագրել այդ փաստը և վերահաստատել իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու պայքարը արդեն առանց ԱՄՆ-ի: Որպես Թրամփի կողմից զիջում՝ փաստաթղթում արձանագրվեց ԱՄՆ-ի ցանկությունը՝ օգնելու մյուս երկրներին ավելի արդյունավետ օգտագործել էներգակիրները:
Առաջին հայացքից փոխզիջումային այս ձևակերպումները կողմերի դիրքորոշումների որոշակի իրական մերձեցում չեն ենթադրում: Ինչպես «Մեծ յոթնյակի», այնպես էլ «Մեծ քսանյակի» հանդիպումից հետո ավելի պարզ է դառնում, որ Թրամփի Ամերիկան միանգամայն այլ՝ իր դաշնակիցներից տարբեր կերպ է տեսնում միջազգային օրակարգը, իսկ Վաշինգտոնի դաշնակիցները չեն պատրաստվում համակերպվել Թրամփի օրակարգի հետ:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա պետք է նշել, որ այս գագաթաժողովը Ռուսաստանի համար վերջին շրջանում նման մակարդակի ամենաարդյունավետ համաժողովներից էր. այս անգամ միջազգային հանրության թիրախում Թրամփն էր, ուստի Ռուսաստանին մեկուսացնելու Արևմուտքի քաղաքականությունը մղվել էր ետին պլան:

The Results of G20 Summit in Hamburg: Isolation of US or Split of the West?
The two-day meeting of the G20 leaders ended in Hamburg,  the brightest moment of which, according to experts, was, perhaps, the historic meeting between the presidents of Russia and the United States, Vladimir Putin and Donald Trump. At the same time, experts note that during the summit, some isolation was noticed on behalf of the US.
However, it should be noted that the situation around the United States in Hamburg was not a manifestation of it being isolated, but rather a manifestation of a split in the West. The wording of the problematic issues of the summit presented in the final document is a prove to this. In particular, we are talking about the policy of protectionism and combating climate change. Washington's position on these two issues is very different from the position of other participants in the summit.
And although the parties managed to reach a compromise on the final document, however, there is no real rapprochement between the parties. In particular, the G20 countries agreed to abandon the policy of protectionism, while at the insistence of the United States they recognized that in some cases protective measures are necessary.
Another controversial issue was the fight against climate change, the differences around which were deeper because of the US withdrawal from the Paris Climate Accord. In the final document, the G20 countries reaffirmed their determination to continue the fight against climate change even without the United States. As a concession by Trump, the document notes that the US wants to help other countries to use energy more efficiently. As a result, after the G20 summit, as well as after the G7 summit, it became clearer that the vision of the international agenda from the point of Trump’s view is quite different from that of the US allies, and that they are not going to adapt to Washington plans.
As for Russia, it should be noted that this summit was one of the most effective summits of over the past few years for the country. This time, the new US president on the center of the attention of international community, which pushed aside the policy of isolating Russia from the West.