Իրաքյան Քրդստանն անկախություն չի հռչակի հանրաքվեից անմիջապես հետո. Բարզանի
Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարությունը մտադիր չէ Բաղդադից անկախանալու մասին հայտարարել հանրաքվեի ավարտվելուն պես, հայտարարել է ինքնավարության կառավարության ղեկավար Նեչիրվան Բարզանին:
«Մենք անկախություն չենք հռչակի հանրաքվե ավարտվելուն պես: Մենք տասնամյակներ շարունակ եղել ենք կայունության գործոն և այդպիսին կմնանք», - պաշտոնյայի խոսքերը մեջ է բերում Rudaw հեռուստաընկերությունը:
Հիշեցնենք, այսօր Իրաքյան Քրդստանում անց է կացվում անկախության հանրաքվե, որին դեմ են հանդես գալիս ինչպես Իրաքի կենտրոնական իշխանություններն, այնպես էլ միջազգային հանրությունը:

Барзани: власти Иракского Курдистана не планируют объявлять о независимости сразу после референдума
Руководство Иракского Курдистана не намерено провозглашать независимость от центрального правительства сразу по завершении референдума, проходящего в понедельник на территории курдской автономии Ирака. Об этом заявил премьер-министр регионального правительства Нечирван Барзани, передает ТАСС.
"Мы не провозгласим независимость сразу после окончания референдума, - приводит его слова телеканал Rudaw. - Мы были фактором стабильности на протяжении десятков лет и останемся им впредь".
При этом он подтвердил, что Эрбиль настаивает на диалоге с Багдадом.
Говоря о реакции на референдум со стороны Турции, Барзани выразил надежду, что Анкара "спокойно отнесется к плебисциту" и заверил, что курдская автономия своими действиями "никому не угрожает".