ԵԱՏՄ-ում ապրանքաշրջանառության աճ է նկատվում. Կարեն Կարապետյան
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային վեցերորդ և Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովների համատեղ լիագումար նիստի բացմանը:
Ողջունելով մասնակիցներին և հյուրերին՝ վարչապետը համաժողովների օրակարգը չափազանց կարևոր և արդիական է համարել: Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրելով Հայաստանում այսօր առկա հնարավորությունների վրա՝ նա նշել է.«Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, այսօր կարող է լավ հարթակ լինել մեր բարեկամների համար և դիտարկվել ոչ միայն որպես զուտ հայաստանյան ներքին շուկա, այլև որպես հարթակ մեր հարևան երկրի՝ Իրանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու համար: Առաջիկայում մենք ավարտում ենք Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման շուրջ աշխատանքները և իրանական կողմի հետ պայմանավորվում ենք սահմանին հատուկ ռեժիմի մասով: Հայաստանն այսօր ունի GSP+ և GSP արտոնյալ ռեժիմներ՝ համապատասխանաբար ԵՄ երկրների և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ: Կարծում եմ, որ հնարավորության դեպքում ճիշտ կլինի քննարկել նաև այս աշխատանքներում մեր երկրների մասնակցության հեռանկարները»:
Անդրադառնալով Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 6-րդ համաժողովին՝ կառավարության ղեկավարն արձանագրել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների միջկառավարական բոլոր մակարդակներում տնտեսական համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, բայց առկա ներուժը դեռ լիարժեք չի օգտագործվել: «Ավելին, ներուժը շատ ավելին է, քան այսօր գոյություն ունեցողը: Վստահ եմ, որ միջտարածաշրջանային հորիզոնական շփումը կարևոր բաղադրիչ է, առավել ևս, որ վերջին շրջանում մենք Հայաստանի կառավարությունում ընդգծել ենք մեր մարզերի ղեկավարների հաշվետվողականության տնտեսական բաղադրիչի կարևորությունը:
Մենք ունենք ապրանքաշրջանառության բարձր աճ Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ, ունենք ներմուծման և արտահանման աճ: Ռուսաստանյան ներքին անձնագրերով Հայաստան այցելելու հնարավորության վերաբերյալ որոշման ընդունումից հետո ունենք 37 տոկոս աճ զբոսաշրջության ոլորտում»,

В рамках ЕАЭС наблюдается большой рост товарооборота: Карен Карапетян
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня присутствовал на открытии совместного пленарного заседания Шестого армяно-российского межрегионального форума и Второго международного форума евразийского партнерства, сообщает пресс-служба правительства РА.
Приветствуя участников и гостей, Премьер-министр счел повестку дня форумов чрезвычайно важной и актуальной. Привлекая внимание участников Международного форума евразийского партнерства к существующим сегодня в Армении возможностям, он отметил: "Армения, являясь членом Евразийского союза, сегодня может быть хорошей площадкой для наших друзей, и может рассматриваться не только в качестве сугубо внутреннего армянского рынка, но и как площадка для развития своих отношений с нашей соседней страной - Ираном. В ближайшее время мы завершаем работы по организации свободной экономической зоны с Ираном, и договариваемся с иранской стороной о специальном режиме работы на границе. Армения сегодня имеет преференционные режимы GSP+ и GSP соответственно со странами ЕС и Соединенными Штатами Америки. Я думаю, что при возможности было бы правильно обсудить также перспективы участия наших стран в этих работах".
Глава правительства зафиксировал, что на всех межправительственных уровнях отношений между Арменией и Россией зафиксирован высокий уровень экономического сотрудничества, но в то же время потенциал еще не до конца использован. "Более того, потенциал намного выше, существующего сегодня. Уверен, что межрегиональная горизонтальная форма общения является важной составляющей, тем более, что в последнее время в правительстве Армении мы очень четко обозначили экономическую составляющую отчетности руководителей наших областей.
Мы наблюдаем большой рост товарооборота со всеми странами Евразийского союза, с Россией в том числе, рост импорта и экспорта. После принятия совместного решения о возможности посещения Армении по внутренним российским паспортам мы имеем рост 37-процентный рост туризма", - отметил премьер-министр Карен Карапетян и пожелал всем плодотворной успешной работы.