Եգիպտոսը խորհուրդ չի տալիս ԱՄՆ-ին ճանաչել Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք
Երուսաղեմի ճանաչումը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք կարող է բացասաբար ազդել Մերձավոր Արևելքում կարգուկանոնի վերականգնման ԱՄՆ-ի պլանների վրա։ Այս մասին հայտարարել է Եգիպտոսի արտգործնախարար Սամեհ Շուքրին ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի հետ հեռախոսազրույցում։
«Երուսաղեմի կարգավիճակը չափազանց զգայուն հարց է, որին պետք է մոտենալ շատ զգուշորեն՝ հաշվի առնելով պաղեստինյան ժողովրդի դարավոր ազգային ինքնությունը»,-ընդգծել է Շուքրին։
Կահիրեն հիշեցրել է, որ որոշ ընդունված որոշումներ կարող են խորացնել լարված իրավիճակը տարածաշրջանում, քանի որ Երուսաղեմը հանդիսանում է կարևոր օղակ պաղեստինս-իսրայելական հակամատությունում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է բավարարել Իսրայելի խնդրանքը և ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությունը տեղափոխել Երուսաղեմ։

Египет не советует США признавать Иерусалим столицей Израиля
Признание Иерусалима столицей Израиля может негативно сказаться на планах США по восстановлению порядка на Ближнем Востоке. Об этом глава МИД Египта Самех Шукр заявил во время телефонного разговора с госсекретарём Соединённых Штатов Рексом Тиллерсоном, сообщает life.ru.
"Статус Иерусалима - крайне чувствительный вопрос, к которому нужно подходить очень осторожно, с учетом национальной самобытности палестинского народа на протяжении веков", - подчеркнул Шукри.
Каир напомнил о том, что некоторые принятые решения могут усугубить напряженную ситуацию в регионе, так как Иерусалим является важным звеном в палестинско-израильском конфликте.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что планирует исполнить просьбу Израиля и перенести посольство США в Иерусалим. Однако против решения президента выступили Тиллерсон и глава Пентагона Джеймс Мэттис, которые считают, что это негативно скажется на безопасности американской дипмиссии и военных на Ближнем Востоке.