Ահաբեկչությունն այլևս ԱՄՆ առաջնային մարտահրավերը չէ (ԱՄՆ ռազմական ռազմավարությունների համեմատական վերլուծություն)
VOA News
«Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնը պատրաստել է նյութերի շարք, որոնցում ներկայացված են ԱՄՆ ազգային անվտանգության և ռազմական ռազմավարությունների ընդունման կարգը և նպատակները, ինչպես նաև վերջին ռազմավարությունների հիմնական տարբերությունների համեմատական վերլուծությունը:
Նյութերի շարքը կարող է առանձնակի հետաքրքություն ներկայացնել մասնագիտական խմբերի և ԱՄՆ-ով հետաքրքրված անձանց համար:
Օրերս ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության կողմից հրատարակվեց 2018 թվականի ԱՄՆ ազգային ռազմական ռազմավարությունը:  Ռազմավարության հրապարակումից հետո ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության Twitter-յան էջում գրառում կատարվեց, որտեղ նշվում է, որ սա վերջին տասը տարիների ընթացքում հրապարակված առաջին, ամբողջովին նոր ռազմավարությունն է (այդ ընթացքում ներկայացված ռազմավարություններն ուղղակի թարմացվել են):  Համաձայն ԱՄՆ նոր ռազմավարության՝ այսուհետ ազգային անվտանգության առաջնային թիրախը լինելու է գերտերությունների միջև մրցակցությունը  և ոչ թե ահաբեկչության դեմ պայքարը:
Ստորև փորձենք համեմատել ԱՄՆ վերջին երկու 2018 և 2015 թվականներին հրատարակված ռազմական ռազմավարությունները՝ դուրս բերելով հիմնական տարբերությունները:
2015թ. ռազմավարությունը սահմանում է հետևյալ նպատակները.
• Զսպել, մերժել (հակառակորդների սահմանած նպատակները) և հաղթել  հակառակորդներին,
• Խոչընդոտել, քայքայել, հաղթել ծայրահեղական կազմակերպություններին,
• Ամրապնդել ԱՄՆ դաշնակիցների և գործընկերների հետ ունեցած համաշխարհային ցանցերը:
2018թ. ռազմավարությունը սահմանում է հետևյալ նպատակները.
• Պաշտպանել հայրենիքը (խմբ. ԱՄՆ) հարձակումից,
• Պահպանել միացյալ ուժերի ռազմական առավելությունը, ինչպես գլոբալ մակարդակում, այնպես էլ առանցքային տարածաշրջաններում (ռազմավարությունը առանցքային տարածաշրջաններ է սահմանում Հնդկա-խաղաօվկիանոսյանը, Եվրոպան և Մերձավոր Արևելքը),
• Զսպել ԱՄՆ հակառակորդների` ԱՄՆ կենսական շահերի դեմ ագրեսիան,
• Ակտիվացնել ԱՄՆ միջգերատեսչական գործընկերների հետ կապերն ԱՄՆ ազդեցությունը և շահերն առաջ տանելու նպատակով,
• Պահպանել բարենպաստ ուժերի հավասարակշռություն Հնդկա-խաղաօվկիանոսյան տարածաշրջանում, Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում և արևմտյան կիսագնդում,
• Պաշտպանել դաշնակիցներին ռազմական ագրեսիայից և խրախուսել գործընկերներին դեմ դուրս գալու իրենց դեմ իրականացվող հարկադրանքին, ինչպես նաև արդարացիորեն կիսել միացյալ պաշտպանությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ պարտականությունները,
• Պետության հակառակորդներին և ոչ պետական դերակատարներին  տարհամոզել, զսպել, ինչպես նաև  կանխել նրանց կողմից  զանգվածային ոչնչացման զենքերի ձեռք բերումը, տարածումը կամ օգտագործումը,
• Կանխել ԱՄՆ-ի, նրա քաղաքացիների, դաշնակիցների և անդրծովյան գործընկերների դեմ ահաբեկիչների կողմից արտաքին օպերացիաների իրականացումը կամ դրանց աջակցության ցուցաբերումը,
• Երաշխավորել, որ ընդհանուր տիրույթները մնան բաց և ազատ,
• Շարունակ կատարել մատչելի և արագ աշխատանք, Նախարարության աշխատանքի տրամաբանության, մշակույթի և կառավարման համակարգերի փոփոխմանը զուգահեռ,
• Ստեղծել 21-րդ դարում հավասարը չունեցող Ազգային անվտանգության նորարարական բազա, որն արդյունավետորեն կպաշտպանի Նախարարության գործողությունները և կպահպանի անվտանգությունն ու վճարունակությունը:
Երկու ռազմավարությունների պարագայում էլ Եվրոպայի հետ համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում դիտարկվում է ՆԱՏՕ շրջանակներում: Հետաքրքրական է նկատել, որ 2015 թ. ռազմավարության մեջ այս համատեքստում խոսվում է «Ռուսաստանի ագրեսիայի» մասին, մինչդեռ 2018թ. փաստաթղթում «ագրեսիա» բառի փոխարեն օգտագործվել է «արկածախնդրություն» բառը: 2018թ. ռազմավարության մեջ հատուկ շեշտվում է եվրոպական դաշնակիցներից ԱՄՆ ունեցած ակնկալիքը՝ մեծացնելու իրենց ռազմական և ռազմական տեխնիկայի մոդերնիզացմանն ուղղված ծախսերը:
2018թ. փաստաթղթում Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ երկարաժամկետ ռազմավարական մրցակցությունը դիտարկվում է որպես հիմնական գերակայություն, որն ըստ փաստաթղթի՝ պահանջում է ավել մեծ և կայուն ներդրում՝ հաշվի առնելով այն վտանգի մեծությունը, որ դա ներկայացնում է այսօր ԱՄՆ անվտանգության համար և ապագայում դրա աճող ներուժը: Հետաքրքրական է նկատել, որ նույն ռազմավարության մեջ միևնույն ժամանակ նշվում է, որ առավել երկարաժամկետ հեռանկարում ԱՄՆ-ն ակնկալում է Չինաստանի հետ հաստատել ռազմական հարաբերություններ, որոնք կբացառեն ագրեսիան և հիմնված կլինի թափանցիկության վրա:
Ի տարբերություն 2018թ. փաստաթղթի՝ 2015թ. փաստաթուղթում նշվում է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Չինաստանի աճին և խրախուսում է, որ վերջինս միջազգային անվտանգության ապոհվման հարցում դառնա ԱՄՆ դաշնակիցը:
Ռուսաստանի վերաբերյալ 2015թ. փաստաթուղթը նշում է, որ թեպետ ՌԴ-ն իր ներդրումն է ունեցել մի շարք հարցերում, ինչպես օրինակ թմրանյութերի և ահաբեկչության դեմ պայքարում, այն իր գործողություններով պարբերաբար ցույց է տալիս, որ չի հարգում իր հարևանների սուվերենությունը և պատրաստակամ է ուժ գործադրել իր նպատակներին հասնելու համար:
2015թ. փաստաթուղթն ԱՄՆ-ի՝ Մերձավոր Արևելքում վարած քաղաքականության համատեքստում շեշտում է ԱՄՆ պատրաստակամությունն օգնել իր դաշնակիցներին՝ մեծացնելու ռազմական ծախսերը: Մինչդեռ 2018թ. փաստաթուղթը շեշտում է տարածաշրջանում որևէ ուժի գերիշխանության անթույլատրելիությունը, որը թշնամաբար կվերաբերի ԱՄՆ-ին: Միևնույն ժամանակ փաստաթուղթը ընդգծում է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի կայուն էներգետիկ շուկայի և ապահով  առևտրային ճանապարհների գործելուն:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2015թ. փաստաթուղթը պատրաստվել և հրատարակվել է  հունիսին, Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի կնքումից առաջ, փաստաթղթում առկա է Իրանին սուր անդրադարձ՝ նշելով, որ այն ռազմավարական մարտահրավերներ է ներկայացնում միջազգային հանրության համար և պետական մակարդակով աջակցում է ահաբեկչությանը:  2018թ. փաստաթուղթը նույնպես շեշտում է, որ Իրանը տարածաշրջանում ապակայունացնող ազդեցություն է ունենում՝ ձգտելով ստեղծել միջուկային զենք կամ ֆինանսավորելով ահաբեկիչներին:
Եթե փորձենք ընդհանրացնել, ապա կարող ենք փաստել, որ դիտարկվող երկու ռազմավարություններն իրարից տարբերվում են նախևառաջ ԱՄՆ համար առաջնային համարվող մարտահրավերի փոփոխությամբ: Եթե նախկինում առաջնային մարտահրավեր էր համարվում ահաբեկչությունը, ապա այսօր ԱՄՆ-ն որպես իր առաջանային մարտահրավեր դիտարկում է միջպետական ռազմավարական մրցակցությունը, որի համատեքստում մասնավորապես խոսվում է Չինաստանի փորձերի մասին «գիշատիչ տնտեսության» միջոցով վախեցնել իր հարևաններին, ինչպես նաև Ռուսաստանի ձեռք բերած «վետո իրավունքի» մասին, որը նրան թույլ է տալիս ազդել իր հարևանների տնտեսական, դիվանագիտական, անվտանգային որոշումների վրա:
Որպես մրցունակ լինելու գործիք՝ ներկայացված ռազմավարությունը դիտարկում է նորարարական, ոչ անվանդական մոտեցումների որդեգրումը, ինչպես նաև այլ պետությունների հետ միջգերատեսչական համագործակցության խորացումը (մասնավորապես ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի, Արդարադատության, ֆինանսների նախարարություններ, USAID և այլն), որը թույլ կտա պաշտպանել ԱՄՆ շահերը և դիմագրավել ԱՄՆ գործընկերների և դաշնակիցների դեմ իրականացվող հարկադրանքի քաղաքականությանը:

Terrorism Is Not the First Challenge the US Faces Any Longer (Comparative Alalysis of US Military Strategies)
VOA News
Recently, the US Department of Defense published the US national military strategy for 2018. Following the publication of the strategy, a post was shared on the Twitter page of the US Department of Defense, which states that this is the first, completely new strategy published over the past decade (the strategies introduced in the previous years were just updated). According to the new US strategy, from now on, the main target of national security will be the competition between the superpowers and not the fight against terrorism.
Below we will try to compare the US military strategies published in 2018 and 2015, drawing out the main differences.
The strategy of 2015 defines the following objectives:
Refrain, deny (the opponents' goals) and defeat the opponents,
Prevent, undermine, defeat extremist organizations,
Strengthen global networks with US allies and partners.
The strategy of 2018 defines the following objectives:
Defend the Homeland (US-ed.) from attacks
Maintain the united military superiority both globally and in key regions (the strategy considers Indian-Pacific, Europe and the Middle East as key regions);
Refrain from US opponents’ aggression against the US vital interests,
Activate US Inter-Agency Partnerships to Promote US Influence and Interests,
Maintain a balance of favorable forces in the Indian-Pacific region, Europe, the Middle East, and the Western Hemisphere,
Defend allies from military aggression and encourage partners to oppose the compulsion against them, as well as equitable sharing of responsibilities for ensuring joint protection,
Dissuade, suppress, and prevent the State's opponents and non-state actors from acquiring, disseminating or using weapons of mass destruction,
Prevent the foreign operations by terrorists against the United States, its citizens, allies, and overseas partners,
Ensure that the common domains stay open and free,
Continuously do fast and available work along with the modification of the Ministry's work, culture and management systems,
Create the best innovative National Security Base of the 21st Century that will effectively protect the Ministry's operations and maintain security and solvency.
In the case of both strategies, cooperation with Europe is viewed in the security sphere within the framework of NATO. It is noteworthy that in 2015 the strategy notes "Russian aggression" in this context, while in 2018, the word "adventure" is used in the document instead of "aggression". 2018 strategy is specifically focused on the US expectations from the European allies to increase their military equipment costs.
2018 strategy sees long-term strategic rivalry with Russia and China as a major priority, which, according to the document, requires great and steady investment considering the danger that it represents today in the US security and its growing potential. It is noteworthy that the same strategy states at the same time that in the long run the US expects to establish military relations with China that will exclude aggression and will be based on transparency.
Unlike 2018, 2015 strategy notes that the United States supports the growth of China and encourages the latter to become a US ally in international security.
As for Russia, the 2015 document noted that although Russia contributed to a number of issues, such as drug trafficking and terrorism, it regularly shows that it does not respect the sovereignty of its neighbors and is willing to use force to achieve its goals.
2015 document emphasized the United States' willingness to help its allies to increase military spending in the context of the US-led policy in the Middle East. Meanwhile, in 2018, the document emphasizes the inadmissibility of any power in the region that would show hostility against US. At the same time, the document emphasizes the need for stability and peace in the region, which will contribute to the functioning of a sustainable energy market and secure trade routes.
Taking into account the fact that 2015 strategy was prepared and published in June prior to signing a nuclear deal with Iran, the document contains a sharp reference to Iran, noting that it represents strategic challenges for the international community and supports state-level terrorism. 2018 document also stresses that Iran has destabilizing influence in the region trying to create a nuclear weapon or financing terrorists.
In general, we can state that the two strategies discussed differ from each other, first of all, by changing the challenge facing the United States. If previously a major challenge was terrorism, today the United States views the interstate strategic competition as an emerging challenge, in the context of which China's attempts to frighten its neighbors through the "predatory economy" as well as Russia's "veto right", which allows the country to influence the economic, diplomatic, and security decisions of its neighbors.
As an instrument of competitiveness, the strategy sees the adoption of innovative, non-conventional approaches, as well as inter-agency co-operation with other States (in particular the US Department of State, the Ministry of Justice, the Ministry of Finance, USAID, etc.), which will help to protect US and its partners’ interests.