Ֆրիդա Կալոյի բարեկամները ժամանակավորապես դադարեցրել են նրա կերպարով Բարբի տիկնիկների վաճառքը
Հանրահայտ մեքսիկացի նկարչուհի Ֆրիդա Կալոյի հեռավոր ազգականները հայտնի նկարչուհու կերպարով Բարբի տիկնիկների վաճառքի ժամանակավոր արգելքին են հասել, հայտնում է NEWS.am-ը:
Ֆրիդա Կալոյի զարմուհին պնդում է, որ Mattel ընկերությունը  իրավունք չունի Կալոյի կերպարը օգտագործել իր «Inspiring Women» շարքի համար:
AP-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը վճռել է, որ Մեքսիկայում խանութները պետք է դադարեցնեն տիկնիկների վաճառքը, մինչև խնդիրը հանգուցալուծվի:
Քննադատները կարծում են, որ տիկնիկը ճշգրտորեն չի փոխանցում Ֆրիդա Կալոյի կերպարը, այսինքն՝ տիկնիկը ավելի շատ նման է Բարբիին, քան Ֆրիդային:

Родственники Фриды Кало добились запрета на продажу кукол Барби в образе знаменитой художницы
Дальние родственники известной мексиканской художницы Фриды Кало добились временного запрета на продажу кукол Барби в образе знаменитой художницы, сообщает NEWS.am.
Племянница Фриды Кало утверждает, что компания  Mattel не имеет права использовать образ Кало как часть своей серии ''Inspiring Women''.
Как сообщает AP, суд постановил, что магазины в Мексике должны прекратить продажу куклы, пока проблема не будет решена.
Компаний Mattel  утверждает, что работает с панамской фирмой Frida Kahlo Corp.,  имеющей права  на образ художницы.
Критики считают, что кукла не точно передает образ Фриды Кало, в частности ее фирменные сросшиеся брови. Кроме того, наряд куклы непохож на изысканные платья в стиле Техуана, которые носила Кало. То есть, кукла больше похожа на Барби, чем на Фриду.