Հռոմ. միջոցառում՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել Հռոմի Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, միջոցառմանը մասնակցել է նաև Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը:
Միջոցառման մեկնարկին նրանք նախ ծաղիկներ են դրել եկեղեցու բակում Հայոց Եղեռնի զոհերի հիշատակին տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ, ապա Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցում մատուցվել է պատարագ:
«Հայ համայնքն այսօր հավաքվել է մեր եկեղեցում, որպեսզի ոգեկոչենք Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: 103 տարի է անցել հայերին բնաջնջելու փորձից, սակայն մենք շարունակել ենք ապրել ու արարել, պահպանել ենք մեր հավատը, լեզուն և հայրենիքը, մեր մշակույթն ու եկեղեցիները: Այսօրվա մարդկանց ներկայությունը վկայում է այդ մասին», - ասել է Բաղդասարյանը:

Rome: Event Dedicated to 103rd Anniversary of Armenian Genocide
An event dedicated to the 103rd anniversary of the Armenian Genocide was held in the St. Nicolas Armenian Catholic Church of Rome on April 24. According to Armenpress, the event was attended by Armenia's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Italy Victoria Baghdasaryan.
At the beginning of the event they laid flowers at the Armenian cross-stone dedicated to the Genocide victims located in the Church's yard which was followed by a liturgy in the St. Nicolas Armenian Catholic Church.
"Today the Armenian community has gathered in our Church to commemorate the innocent victims of the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire. 103 years have passed since the attempt to exterminate Armenians, but we continued to live and create, preserve our faith, language and homeland, culture and churches. The evidence of this is the presence of these people," the Ambassador said.